Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 03.11.2013

Pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego. Pogrzeb w Laskach

Trumna z ciałem byłego premiera została złożona w grobie na cmentarzu w podwarszawskich Laskach, gdzie pochowana jest także jego żona Ewa.
Uroczystości pogrzebowe byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego na cmentarzu w Laskach pod Warszawą.Uroczystości pogrzebowe byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego na cmentarzu w Laskach pod Warszawą.PAP/Radek Pietruszka
Galeria Posłuchaj
  • Tadeusz Mazowiecki pochowany w Laskach - salwa honorowa (IAR)
  • Polska pożegnała Tadeusza Mazowieckiego - relacja Kseni Maćczak (IAR)
Czytaj także

Wcześniej w tamtejszej kaplicy odbyło się krótkie nabożeństwo ku czci zmarłego. Po nim kondukt żałobny przeszedł przez nekropolię. Trumna z ciałem, przy akompaniamencie salw honorowych, została złożona w rodzinnym grobie.
W kondukcie byli obok bliskich też politycy - prezydent i premier z małżonkami oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Na cmentarzu krótką modlitwę ku czci zmarłego odprawił metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Flagę państwową z trumny byłego premiera wojsko - za pośrednictwem prezydenta - przekazało najmłodszemu synowi Tadeusza Mazowieckiego.

Pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego. "Zostawia nam wielki testament" >>>
W Laskach pojawiło się łącznie kilkaset osób. W uroczystościach aktywny udział brali żołnierze. Asystowali przy trumnie i kondukcie, a na cmentarzu Orkiestra Kompanii Honorowej odegrała Mazurka Dąbrowskiego i Odę do Radości, a po złożeniu ciała w trumnie - "Marsz Żałobny" Fryderyka Chopina.
Pogrzeb w Laskach kończy uroczystości związane z pochówkiem Tadeusza Mazowieckiego. Państwowe odbyły się wcześniej - w warszawskiej Archikatedrze. W sobotę trumna z ciałem była wystawiona w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier - zmarł w poniedziałek w wieku 86 lat.

źr wideo: x-news, TVN24

"Człowiek wiary, nadziei i miłości"

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w Pałacu Prezydenckim, gdzie w sobotę wystawiono trumnę z ciałem premiera Mazowieckiego. Kondukt pogrzebowy wyruszył z Krakowskiego Przedmieścia około 10.30. Trumna przykryta biało-czerwoną flagą przejechała na armatniej lawecie do Katedry św. Jana na Starym Mieście. Wzdłuż trasy przemarszu konduktu zebrały się setki mieszkańców Warszawy.

Przed jego wyruszeniem modlitwę nad trumną w kaplicy Pałacu Prezydenckiego poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego, Józef Guzdek.
Rozpoczynając nabożeństwo metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że Tadeusz Mazowiecki był człowiekiem wiary, nadziei i miłości. Podkreślił, że podejmując decyzje jako premier zawsze pytał, czy to będzie dobre dla Polski, a w działalności publicznej wykazywał się pokorą.To wielki testament, jaki nam zostawił - powiedział kardynał Nycz. Przypomniał też zaangażowanie zmarłego w katolicki ruch społeczny i jego związki z ośrodkiem franciszkanek w Laskach.

Uroczystości
Uroczystości pogrzebowe byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Ludzie zgromadzeni przed Bazyliką Archikatedralną pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Pierwszego niekomunistycznego premiera żegnali przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, marszałkowie Sejmu i Senatu, Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz. Byli też Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak i Marek Kuchciński z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, inni goście zagraniczni oraz członkowie korpusu dyplomatycznego z nuncjuszem apostolskim, arcybiskupem Celestino Milgliore.

Tysiące warszawiaków zgromadziły się przed Katedrą i na Placu Zamkowym, gdzie mogli oglądać mszę świętą na telebimach. W momencie rozpoczęcia nabożeństwa w Krakowie rozległ się dźwięk Dzwonu Zygmunta.

Przed zakończeniem nabożeństwa premiera Mazowieckiego pożegnał prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent podkreślił, że Tadeusz Mazowiecki jako polityk łączył osobistą skromność z poczuciem służby Polsce. Prezydent w swoim przemówieniu przypomniał przede wszystkim zasługi Tadeusza Mazowieckiego dla budowy struktur III Rzeczpospolitej. Bronisław Komorowski podkreślił, że jego następcy mogli jedynie dokładać swoje cegiełki do budowy gmachu wolnej Polski. Fundamenty stworzył rząd Mazowieckiego i to on wyznaczył kurs polskich przemian w kierunku prorynkowym, prozachodnim i proeuropejskim. - podkreślił.Odczytano też kondolencje, które przesłał papież Franciszek. W imieniu najbliższych Tadeusza Mazowieckiego wspominała jedna z jego wnuczek.

Kondolencje od papieża Franciszka odczytał proboszcz archikatedry warszawskiej, ksiądz Bogdan Bartołd. Papież napisał, że łączy się duchowo z tymi, którzy z bólem i nadzieją dziękują Bogu za bogate życie i owoce działalności Tadeusza Mazowieckiego. "Opatrzność Boża wyznaczyła mu trudne zadanie przewodniczenia rządowi, który po upadku reżimu komunistycznego i przemianach społeczno-politycznych w Polsce miał poprowadzić naród ku lepszej rzeczywistości" - przypomniał Franciszek.

Ksiądz Bartołd dodał, że kondolencje przesłali też prezydenci Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Czech, Litwy, Estonii, Szwajcarii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny oraz kanclerz Niemiec, premierzy Czech, Litwy, Mołdawii, Luksemburga, Singapuru, a także XIV Dalajlama.

Tadeusz Mazowiecki nie żyje: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej - zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat. W PRL był działaczem opozycji, w latach 90. wysłannikiem ONZ na Bałkanach, ostatnio doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

Rząd Tadeusza Mazowieckiego odegrał przełomową rolę w ewolucyjnym procesie przenoszenia władzy z dawnego obozu PZPR do Solidarności. Przeprowadził gruntowne zmiany ustrojowe. Wprowadził swobody obywatelskie, zmienił godło i nazwę państwa, a także dokonał zmian w konstytucji. Rząd realizował też tzw. plan Balcerowicza, który uruchomił reformy gospodarcze, w tym urynkowienie gospodarki i procesy prywatyzacyjne. Przywrócił także samorządność w Polsce i znaczenie społeczności lokalnej. W sejmowym expose sprzed 24 lat, Tadeusz Mazowiecki powiedział między innymi, że utożsamia się z ideałami "Sierpnia". Dodał, że tylko solidarne działanie wszystkich Polaków pozwoli naszemu krajowi osiągnąć sukces.

Rząd Mazowieckiego przeniósł władzę z PZPR do ”Solidarności” >>>

Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji. Wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec popełnianych tam zbrodni. Pełnił tę misję, z przerwami, od 1992 do 1995 r. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sarajewa, odznaczony Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), uhonorowany nagrodą Srebrenica 1995 (w 2005 r.).

Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji i posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Został odznaczony Orderem Orła Białego

to