Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 18.11.2013

Przedstawiciele syryjskiego rządu lecą do stolicy Rosji

W trakcie spotkań z rosyjskimi dyplomatami rozmawiać będą o przygotowaniach do pokojowej konferencji Genewa 2 i likwidacji arsenału chemicznego.
Baszar al-AssadBaszar al-AssadRoosewelt Pinheiro/ABr/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Przedstawiciele syryjskiego rządu lecą do stolicy Rosji. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Czytaj także

Do pierwszego spotkania ma dojść w poniedziałek. Damaszek reprezentować mają: wiceminister spraw zagranicznych Fajsal Mekdada i doradca prezydenta Baszara el-Assada - Busejn Szaaban. Ze strony rosyjskiej za rozmowy z Syryjczykami odpowiedzialny będzie specjalny przedstawiciel prezydenta Władimira Putina do spraw Bliskiego Wschodu, wiceszef MSZ Michaił Bogdanow.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Według rosyjskich ekspertów, oficjalnych władz w Damaszku nie trzeba przekonywać do udziału w genewskiej konferencji pokojowej. Część opozycji - ich zdaniem - jednak nie chce siedzieć przy jednym stole z przedstawicielami reżimu Assada. Moskwa liczy na to, że mimo trudności już w przyszłym tygodniu dojdzie do pierwszych rozmów.

W trakcie wizyty syryjskiej delegacji zostanie również omówiona sprawa utylizacji arsenału chemicznego. Najtrudniejsza do rozstrzygnięcia jest kwestia, który kraj na świecie zgodzi się przyjąć u siebie zapasy śmiercionośnej broni.
Putin rozmawiał z Assadem
Jak poinformował Kreml, 14 listopada Putin rozmawiał telefonicznie z Assadem o przygotowaniach do konferencji Genewa 2.
"Prezydent położył akcent na wysiłki Rosji i jej partnerów w celu przygotowania międzynarodowej konferencji Genewa 2 oraz wyraził zadowolenie ze zgody Assada na wysłanie na konferencję rządowej delegacji. Wyrażono też nadzieję, że główne syryjskie ugrupowania opozycyjne wykażą konstruktywne zbliżenie stanowisk i wezmą udział w konferencji" - czytamy w komunikacie Kremla.
Prezydent Syrii miał podziękować Rosji za pomoc i wsparcie udzielone syryjskiemu narodowi.
Wojna w Syrii
Od marca 2012 roku w Syrii trwa wojna domowa. Do tej pory zginęło ponad 115 tys. ludzi. Liczba uchodźców zbliża się do 3 milionów.
Pod koniec października Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) ogłosiła, że Syria zniszczyła wszystkie zadeklarowane obiekty służące do produkcji broni chemicznej i mieszania jej komponentów, co stanowi ważny etap programu całkowitego niszczenia tego arsenału.
Zniszczenie tych obiektów oznacza, że Syria nie może już produkować broni chemicznej. Damaszek musi jednak jeszcze rozpocząć proces niszczenia już istniejącego arsenału. Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu oraz drażniący układ krwionośny i nerwowy gaz bojowy VX.
Prezydent Syrii Baszar el-Assad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego w reakcji na atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia . Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przypisują odpowiedzialność za ten atak reżimowi Assada. Natomiast Damaszek wspierany przez Rosję utrzymuje, że była to prowokacja rebeliantów.
Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ Syria musi umożliwić zniszczenie jej broni chemicznej do połowy 2014 roku. Nie zapadła jeszcze decyzja, gdzie będzie niszczona syryjska broń chemiczna. OPCW ma nad tym obradować 15 listopada.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''