Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Jaremczak 22.11.2013

Afera przetargowa. Bruksela chce wyjaśnień

Czy pieniądze unijne zostały wydane we właściwy sposób? - odpowiedzi na to pytanie oczekuje Komisja Europejska. To reakcja Brukseli na informacje, że podczas przetargów związanych z przewodnictwem Polski w UE dochodziło do nieprawidłowości.
Od lewej: Donald Tusk, Janusz Piechociński, Jacek Rostowski i Radosław Sikorski w rządowych ławachOd lewej: Donald Tusk, Janusz Piechociński, Jacek Rostowski i Radosław Sikorski w rządowych ławach PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Rzeczniczka Komisji Europejskiej Shirin Wheeler: Jeśli, podkreślam, jeśli te zarzuty się potwierdzą, to kluczową dla nas sprawą będzie zagwarantowanie, że pieniądze z unijnego budżetu nie zostały wykorzystane w niewłaściwy sposób. Oczywiście w przyszłości są możliwe korekty finansowe jeśli okaże się, że były nieprawidłowości, ale na razie jest za w
Czytaj także

Na razie Bruksela nie straszy ani blokadą, ani wstrzymaniem unijnych funduszy. Chce wiedzieć, przy jakich projektach - zdaniem prokuratury - dochodziło do korupcji. - Kluczową dla nas sprawą będzie zagwarantowanie, że pieniądze z unijnego budżetu nie zostały wykorzystane w niewłaściwy sposób. Oczywiście w przyszłości są możliwe korekty finansowe, ale na razie jest za wcześnie, by o tym mówić - powiedziała Polskiemu Radiu rzeczniczka Komisji.

Shirin Wheeler dodała, że najpierw takie sprawy powinny rozwiązywać krajowe władze antykorupcyjne. Bruksela chce być natomiast informowana o rezultatach, jeśli wykorzystane zostały unijne fundusze.

Śledztwo prowadzone przez prokuraturę i CBA ma kilka wątków. Dotychczas zostało zatrzymanych 20 osób. 38 jest podejrzanych. zarzuty usłyszały już 22 osoby. W toku postępowania zebrano dowody wskazujące na podejrzenie popełnienia przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, w tym Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Głównym Urzędzie Statystycznym. Wśród zatrzymanych są przedstawiciele firm informatycznych i osoby, które pełniły funkcje publiczne.

20 osobom, które zostały zatrzymane, postawiono zarzuty zmowy przetargowej (grozi za nią do 3 lat więzienia). Części także inne - dotyczące przyjęcia lub udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej oraz przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.

Wśród tych osób były: wiceprezes GUS Krzysztof K. (usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej), urzędniczka MSZ odpowiedzialna za przetargi Monika F. (usłyszała zarzut przekroczenia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej) i pracownica jednej z firm informatycznych Agnieszka P. (ma kilka zarzutów dotyczących zmowy przetargowej).

Afera przetargowa w administracji - czytaj więcej >>>

Szef CBA Paweł Wojtunik ocenił, że sprawa jest jedną z największych prowadzonych przez Biuro. I sprawy, które ujrzały światło dzienne w tym tygodniu nie kończą sprawy.

IAR/asop