Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 23.11.2013

Katastrofa w Rydze. Zawieszono akcję poszukiwawczą

Akcja poszukiwania ofiar katastrofy budowlanej w Rydze - zawieszona. Istnieje obawa przed zawaleniem się kolejnych elementów konstrukcji centrum handlowego Maxima.
Katastrofa budowlana w RydzeKatastrofa budowlana w RydzePAP/EPA/VALDA KALNINA

W czwartek wczesnym wieczorem, gdy w centrum setki ludzi robiły zakupy, zawalił się dach. Do tej pory z gruzów wydobyto 52 ciała. Wśród ofiar jest trzech strażaków - bowiem po pierwszym zawale, już w trakcie akcji ratunkowej, nastąpił drugi. Według burmistrza Rygi Nilsa Uszakovsa, wciąż nieznany jest los około 25 osób. Prawdopodobieństwo, by przeżyły pod zwałami gruzu, jest bliskie zeru. Blisko 40 osób zostało rannych.

Coraz więcej wskazuje na to, że winna katastrofy może być firma, która zdecydowała o wybudowaniu na centrum handlowym parku z placem zabaw. Nagromadzenie na dachu budynku dużych ilości kamieni, ziemi i piasku, dodatkowo nasiąkniętych wodą po czwartkowej ulewie, mogło spowodowało jego zwalenie się. Na miejscu katastrofy od czwartku wieczór do sobotniego ranka pracowało około 200 ratowników. Wczesnym przedpołudniem odwołano kilkudziesięciu z nich, teraz - akcję czasowo zawieszono.

Katastrofa budowlana w Rydze - czytaj więcej >>>

W okolice zawalonego centrum handlowego wciąż przychodzą mieszkańcy łotewskiej stolicy. Przynoszą kwiaty, zapalają znicze, modlą się, płaczą. Z relacji świadków wiadomo, że na godzinę przez katastrofą w budynku centrum zadźwięczały dzwonki alarmowe. Nie zarządzono jednak ewakuacji, co więcej - wciąż wpuszczano do środka klientów. W momencie zawalenia się dachu ludzie rzucili się do ucieczki, jednak drzwi zamknęły się automatycznie i uwięziły ich w śmiertelnej pułapce. Od soboty na Łotwie obowiązuje trzydniowa żałoba narodowa. Arcybiskup ryski, kardynał Janis Pujats, odprawi w niedzielę mszę żałobną w intencji ofiar tragedii.

Kondolencje od europejskich przywódców

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso złożył kondolencje w związku z wypadkiem w Rydze. - W imieniu Komisji Europejskiej i swoim chciałbym złożyć szczere kondolencje panu prezydentowi i wszystkim Łotyszom. Proszę przekazać wyrazy mojego głębokiego współczucia i solidarności z rodzinami ofiar oraz wszystkimi dotkniętymi przez ten tragiczny wypadek - napisał w oświadczeniu szef Komisji. Także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz na Twitterze zapewnił rodziny ofiar katastrofy o współczuciu i złożył hołd ratownikom, którzy ryzykowali życie.

Bronisław Komorowski w skierowanej do prezydenta Łotwy depeszy kondolencyjnej podkreślił, że z wielkim żalem przyjął informację o katastrofie w centrum handlowym w Rydze. Jak zaznaczył, z niepokojem śledzi doniesienia o rosnącej liczbie ofiar. - W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, przekazuję panu wyrazy głębokiego współczucia i solidarności. W tych niezwykle trudnych chwilach łączę się myślami z rodzinami i najbliższymi ofiar, rannym zaś życzę szybkiego powrotu do zdrowia - napisał prezydent. Wyraził też nadzieję na uratowanie osób pozostających jeszcze pod gruzami.
Na ręce premiera Łotwy kondolencje złożył premier Donald Tusk. W liście kondolencyjnym zapewnił o solidarności z bliskimi ofiar i życzył szybkiego powrotu do zdrowia wszystkim rannym.

''IAR/PAP/aj