Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Słójkowski 28.11.2013

USA: NSA szukała kompromitujących informacji o islamistach

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) śledziła zachowania seksualne radykalnych islamistów w internecie. Zdobyte informacje chciała wykorzystać do skompromitowania ich w oczach naśladowców - podaje "Huffington Post".
Senator Christopher Murphy i kongresmen Gregory Meeks podczas wizyty w Parlamencie Europejskim w sprawie podsłuchów NSASenator Christopher Murphy i kongresmen Gregory Meeks podczas wizyty w Parlamencie Europejskim w sprawie podsłuchów NSAPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Portal podaje, że informacje pochodzą od byłego współpracownika NSA Edwarda Snowdena.

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego gromadziła dane na temat słabych punktów, które w razie potrzeby miałyby posłużyć do zdyskredytowania sześciu wpływowych radykałów i ograniczenia ich siły oddziaływania.

Snowden: USA szpiegowały przywódców na G8 >>>

Snowden jako przykłady kompromitujących zachowań wymienił m.in. "oglądanie w sieci materiałów o treści erotycznej" oraz "używanie wulgarnego, nacechowanego erotycznie słownictwa podczas komunikowania się z niedoświadczonymi, młodymi dziewczętami".
Według "Huffington Post" nikt z sześciu inwigilowanych osób nie był podejrzany o planowanie zamachu terrorystycznego.
Z dokumentów wynika, że zostały one sporządzone na polecenie dyrektora NSA, a na liście odbiorców znalazły się ministerstwa sprawiedliwości i handlu USA.
Amerykańscy obrońcy swobód obywatelskich podnieśli głos - ich zdaniem rewelacje portalu to kolejny przykład masowej inwigilacji prowadzonej przez NSA. Coraz częściej pojawiają się wypowiedzi, w których widać coraz więcej sprzeciwu przeciwko inwigilowaniu społeczeństwa.

- Gdziekolwiek jesteśmy, musimy pamiętać, że NSA gromadzi w swoich bazach danych informacje na temat naszych poglądów politycznych, dokumentacji medycznej, związków i działalności w internecie.

NSA wciąż deklaruje, że zdobyte informacje nie będą używane w złym celu, jednak dokumenty pokazują, że najprawdopodobniej stosuje bardzo wąską definicję tego pojęcia - podkreśla Jameel Jaffer z organizacji American Civil Liberties Union.

''ps