Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 06.12.2013

Orkan Ksawery nad Polską: powalone drzewa, brak prądu i odwołane loty

Około 150 interwencji straży pożarnej i brak prądu w północno-zachodniej części województwa - to skutki silnego wiatru, który w czwartek wieczorem zaczął wiać w województwie zachodniopomorskim.
Połamane przez wiatr drzewa w SzczeciniePołamane przez wiatr drzewa w SzczeciniePAP/Marcin Bielecki

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Szczecinie powiedział PAP, że strażacy od godzin południowych w czwartek interweniowali w województwie około 150 razy m.in. przy powalonych przez wiatr drzewach i zerwanych sieciach energetycznych. Do stanowiska nie dotarły informacje o osobach poszkodowanych przez wichury - dodał dyżurny.
Tysiące gospodarstw bez prądu
W północno-zachodniej części województwa wichura spowodowała "poważną awarię energetyczną", pozbawione prądu jest m.in. część Świnoujścia - powiedział dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. Trudno powiedzieć ile osób w tamtym rejonie jest pozbawionych prądu i jak długo potrwa naprawienie uszkodzonych sieci - dodał dyżurny. Ekipy pogotowia energetycznego lokalizują miejsca, w których wiatr zerwał sieci.
Do momentu pojawienia się awarii w tamtym rejonie, w województwie około 20 tys. odbiorców nie miało przez wichury prądu - dodał dyżurny Centrum.
Bez prądu jest także kilkanaście miejscowości w regionie słupskim. Silny wiatr pozbawił zasilania gminę Postomino, Wicko i Głownicę. W okolicach Bytowa powalone konary drzew uszkodziły linie zasilające w gminie Tuchomie, Masłowicach i Trzebiatkach. Na południowym zachodzie województwa pomorskiego prądu nie mają miasto i gmina Człuchów, Sieroczyn, Kamnica, Skórzewo i Kołodowo oraz Mirogniew i Bukowo koło Debrzna. W terenie jest kilkanaście ekip energetyków. Część zasilania ma być przywrócona ok. godz. 23, ale nie wiadomo czy sytuacji nie skomplikuje coraz silniejszy wiatr.
W Bolesławcu runął komin elektrociepłowni
W Bolesławcu (woj. dolnośląskie) w wyniku porywistego wiatru runął 40-metrowy komin w elektrociepłowni przy ul. Gałczyńskiego. Nikt nie został poszkodowany - poinformował dyżurny z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Holak.
Zakład Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. w Bolesławcu zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej na terenie miasta Bolesławiec.
Odwołane loty
Rzecznik prasowy lotniska Szczecin-Goleniów Krzysztof Domagalski powiedział PAP, że z powodu silnego wiatru odwołano wieczorny przylot samolotu z Warszawy i jego późniejszy odlot do stolicy.
Z powodu pogody odwołano przyloty i odloty w Gdańsku - Rębiechowie. Nie przyleciał samolot z Frankfurtu, spodziewany o godz. 17.55 oraz maszyna z Kopenhagi, której przylot planowano na 18.05. Odwołane zostały loty do Kopenhagi o godz. 18.35 i Frankfurtu 10 minut później.  Rozkład lotów może ulegać zmianie, wraz ze zmieniającą się sytuacją.
Warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina działa normalnie. Z powodu złej pogody na północy kraju odwołano jednak kilka lotów. Niektóre połączenia są opóźnione. Odwołane są m.in. przyloty z Bydgoszczy, Hamburga, Kopenhagi i Szczecina. Opóźnienie mają m.in. loty ze Sztokholmu, Oslo, Londynu czy Amsterdamu.
Problemy mogą pojawić się w piątek rano. Dlatego rzecznik prasowy Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina Przemysław Przybylski apeluje do podróżnych, by monitorowali sytuację na bieżąco. Najlepiej sprawdzać aktualną sytuację na stronach internetowych lotniska lub kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem.

Odwołane promy na Bałtyku

Synoptycy zapowiadają na Bałtyku sztorm osiągający 8 stopni w skali Beauforta. Od godzin popołudniowych przewidywany jest silny wiatr, który w piątek ma osiągnąć 140 km/h.

Dla portu w Świnoujściu ze względu na bardzo silny wiatr - 8 w porywach do 11 stopni w skali Beauforta - obowiązuje pogotowie przeciwsztormowe.

Rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus mówił PAP, że promy łączące miasto leżące na wyspach kursują. Czynne są obie przeprawy promowe - dodał.
W związku ze złymi warunkami atmosferycznymi ze Świnoujścia odwołano promy do szwedzkiego Ystad i Trelleborga. W porcie został prom Galileusz, który miał wypłynąć do Trelleborga i Jan Śniadecki - ze Świnoujścia do Ystad - poinformował wcześniej na swoich stronach internetowych polski operator promowy Unity Line. Także przedsiębiorstwo armatorskie Polferries odwołało połączenia ze Świnoujścia do Ystad. Anulowano kursy promami Wawel i Baltivia.

x-news.pl, TVN24

Pogotowie sztormowe trwa w porcie w Ustce, ale na razie siła wiatru nie przekracza tam 6 stopni w skali Beauforta.

Nieco silniej wieje w okolicach Łeby. Na razie portom nie grozi cofka, wciąż wiatr ma kierunek południowo zachodni. Nad ranem ma się zmienić na północny. Wtedy sytuacja może się pogorszyć.

Rys.
Rys. PAP/Adam Ziemienowicz

Zamknięte przejście w Jakuszycach dla ciężarówek
Z powodu obfitych opadów śniegu i porywistego wiatru przejście graniczne z Czechami w Jakuszycach (woj. dolnośląskie) zostało w czwartek wieczorem zamknięte do odwołania dla samochodów ciężarówych.
- Przejście jest zamknięte jedynie dla samochodów ciężarowych, natomiast auta osobowe nie maja problemu z przejazdem - powiedział Łukasz Dutkowiak z biura prasowego dolnośląskiej policji.
Kolej przygotowuje się na silny wiatr

PKP PLK zwiększyła liczbę osób, które mają zająć się usuwaniem ewentualnych szkód spowodowanych przez orkan. Przygotowano dodatkowe lokomotywy spalinowe, sprzęt odśnieżający oraz zwiększono liczbę zespołów technicznych, które mają czuwać nad sprawnością tras.

PKP PLK utrzymuje stały kontakt z przewoźnikami, aby na bieżąco aktualizować informacje o ewentualnych opóźnieniach.
PKP Energetyka zwiększyła liczbę dyżurujących całą dobę pociągów sieciowych, które są wyposażone w urządzenia do naprawy konstrukcji sieci trakcyjnej.
PKP Intercity przygotowało się do uruchomienia komunikacji zastępczej. Jeśli będzie taka konieczność konduktorzy będą informować pasażerów o możliwości kontynuowania podróży. Pasażerowie, którzy znajdą się w unieruchomionych pociągach PKP Intercity, otrzymają ciepłe napoje.
Odwołają lekcje w pomorskich szkołach?
Pomorskie Kuratorium Oświaty wystosowało w czwartek do dyrektorów szkół i przedszkoli w województwie pismo, w którym przypomniało, że z powodu wichury mogą oni odwołać zajęcia. Nawet gdyby doszło do zawieszenia zajęć, placówki mają być czynne.
Jak poinformował rzecznik wojewody pomorskiego Roman Nowak, pismo zostało wystosowane w porozumieniu z wojewodą. Kuratorium poinformowało, że - ze względu na fakt, że trudne warunki meteorologiczne mogą zagrażać bezpieczeństwu uczniów w drodze do lub ze szkoły - dyrektorzy mogą odwołać zajęcia.
Kuratorium przypomniało, że zajęcia można odwołać na czas określony i musi się to odbyć za zgodą organu prowadzącego. W piśmie zaznaczono też, że zawieszenie zajęć nie oznacza zamknięcia placówek dla podopiecznych. "Nauczyciele powinni zapewnić opiekę uczniom, którzy do szkoły przyjdą lub zostaną dowiezieni przez rodziców" - napisało kuratorium.
Synoptycy ostrzegają: będzie wiało!
W nocy z czwartku na piątek wiatr z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego będzie miał średnią prędkość 50 km/h, na zachodzie, północy i w centrum - do 65 km/h, w strefie nadmorskiej - do 80 km/h. W porywach osiągnie od 80 do 110 km/h, na Wybrzeżu do 125 km/h. Najgroźniejsza będzie sytuacja w piątek w godzinach porannych - na wybrzeżu porywy mogą osiągać 135 km/h.
Z piątku na sobotę silny wiatr będzie się utrzymywał w północnej części kraju, szczególnie na Wybrzeżu, porywy osiągną 100 km/h. W sobotę przewidywane jest słabnięcie wiatru - w porywach od 60 do 70 km/h na przeważającym obszarze kraju, nad morzem porywy osiągną 70 do 80 km/h.
Oprócz silnego wiatru nastąpi wymiana masy powietrza. - O ile teraz jesteśmy w powietrzu stosunkowo ciepłym, wilgotnym, polarno-morskim, o tyle po przejściu frontu zacznie do nas spływać powietrze zimne i arktyczne. Przyniesie opady deszczu przechodzącego w deszcz ze śniegiem czy śnieg - mówi synoptyk IMiGW Grażyna Dąbrowska.

Rys.
Rys. PAP/Godlewska Estera

MSW: służby są przygotowane
Wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński zapewnia, że polskie służby są przygotowane na nadejście zapowiadanych huraganowych wiatrów. - Mieszkańcy regionów w szczególny sposób zagrożonych otrzymują alerty - jest to standardowa procedura. System nadzorujący bezpieczeństwo publiczne i służby ratunkowe są w pełnej gotowości, aby zachować się adekwatnie do rozwoju sytuacji - mówi. - Zadania te realizuje głównie straż pożarna, a jeśli będzie potrzeba uruchomienia dodatkowych sił, to są one w pełnej gotowości - dodaje.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) zapewnia, że właściwe służby i instytucje pozostają w gotowości. Jednocześnie podkreśla, że w związku z ostrzeżeniami wydanymi przez synoptyków, zaleca śledzenie komunikatów i ostrzeżeń hydro- i meteorologicznych , zamknięcie wszystkich okien i drzwi balkonowych w mieszkaniach i domach, zabezpieczenie przed wiatrem przedmiotów na balkonach, tarasach i posesjach, ograniczenie wychodzenia na zewnątrz budynków, unikanie przechodzenia i parkowania samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.

Strażacy: zabezpieczmy się przed wichurą

Kapitan Agnieszka Kotulek z Państwowej Straży Pożarnej radzi, żeby zabezpieczyć domy i mieszkania przed wichurą. Z balkonów, tarasów i parapetów powinniśmy usunąć wszystkie rzeczy, które może porwać wiatr. Takie przedmioty mogą stanowić zagrożenie zarówno dla samych właścicieli, jak i dla osób postronnych. Okna i drzwi powinny być szczelnie pozamykane. Dobrze byłoby też na czas silniejszych porywów wiatru wyłączyć prąd w domu.
Strażacy radzą, by, jeśli to możliwe, chronić się w budynkach. Przebywanie poza nimi może być niebezpieczne. Bezwzględnie należy unikać otwartych przestrzeni. Zarówno kierowcy jak i piesi nie powinni zatrzymywać się pod drzewami i liniami wysokiego napięcia. Niebezpieczne mogą też być wiaty autobusowe i mało solidne konstrukcje.
x-news.pl, TVN24
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk