Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 06.12.2013

Orkan Ksawery. Huragan wciąż szaleje na Pomorzu

Silny wiatr sparaliżował komunikację. Prądu nie ma ponad 100 tysięcy odbiorców. Zawieszono zajęcia w szkołach. W wypadkach zginęły cztery osoby.
Atak zimy w BydgoszczyAtak zimy w BydgoszczyPAP/Tytus Żmijewski
Galeria Posłuchaj
  • Rzecznik podkarpackich strażaków, młodszy brygadier Marcin Betleja, o interwencjach w regionie (Radio Rzeszów, IAR)
Czytaj także

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Waldemar Świąder poinformował, że według najświeższych prognoz w ciągu najbliższych godzin wiatr powinien nieznacznie słabnąć, jednak do wieczora może on osiągać w porywach do 90 km/h w głębi lądu oraz do 100 km/h w strefie przybrzeżnej. Przez cały weekend mają się utrzymywać przelotne opady śniegu.
Orkan Ksawery w Polsce. Premier: sytuacja nie odbiega od normy>>>
Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku Krzysztof Drabiuk poinformował, że od czwartkowego wieczoru do godz. 15 w piątek straż pożarna brała udział w ponad 600 interwencjach związanych z usuwaniem skutków wichury. 340 razy strażacy usuwali drzewa, które tarasowały drogi lub w inny sposób zagrażały bezpieczeństwu. W kilku miejscowościach wiatr zerwał dachy z budynków gospodarczych, a w Kobylnicy porwał 2/3 dachu tutejszego urzędu gminy.

x-news.pl, Radio Szczecin
Warunki jazdy są ciężkie
Najpoważniejszy wypadek, w którym zginęły trzy osoby, a jedna została ranna, miał miejsce przed godz. 8 między miejscowościami Wicko i Poraj niedaleko Lęborka. Złamane przez wiatr drzewo spadło na samochód. Jedna osoba zginęła, a 23 zostały ranne po tym, jak na drodze powiatowej między Człuchowem a Przechlewem autobus uderzył w drzewo.

Wypadek
Wypadek w Poraju. Fot. PAP/Jan Dzban

Do podobnego wypadku doszło na lokalnej drodze w Kościeleczkach. 14 pasażerów autobusu odniosło obrażenia. Siedem osób zostało lekko rannych w zderzeniu busa przewożącego dzieci z samochodem osobowym w miejscowości Chlebówka.
Dyżurny w gdańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Zdrojewski poinformował, że obecnie wszystkie drogi krajowe w regionie są przejezdne, ale wiatr nawiewający śnieg powoduje, że warunki jazdy są ciężkie. Najgorzej jest na Kaszubach oraz w rejonie gdańskiej obwodnicy. Na drogach krajowych w województwie pracuje teraz około 40 pługosolarek i pługów.
Utrudnienia na lotniskach i kolei
W porcie lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku z powodu trudnych warunków pogodowych w piątek wystartowały tylko trzy samoloty, wylądował jeden. W piątek na lotnisku Szczecin - Goleniów odwołano dwa loty, do Warszawy i Stavanger.
Wiatr i śnieg sprawiają też problemy na kolei. Jak poinformował zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni Leszek Lewiński, udało się już prowizorycznie naprawić zerwaną sieć trakcyjną w Gdańsku i pociągi jadące na południe kraju wyjeżdżają w miarę punktualnie. Pociągi przyjeżdżające do Gdańska z głębi Polski mają nawet kilkugodzinne opóźnienia.
Z powodu uszkodzenia sieci trakcyjnej rzadziej niż zwykle - co ok. 20-25 minut - kursują też pociągi SKM na odcinku Gdynia Główna - Gdańsk Główny. Jak poinformował Marcin Głuszek z PKP SKM, pociągi pomiędzy Gdańskiem Oliwą a Sopotem poruszają się po jednym torze. Zapowiedział, że taka sytuacja może potrwać do godz. 18.
Do godzin przedpołudniowych nieprzejezdna była linia kolejowa między stacjami Szczecin Podjuchy i Szczecin Port Centralny. Wczesnym rankiem nieprzejezdna była natomiast linia kolejowa Świdwin - Worowo. Opóźniony został jeden pociąg osobowy.
Niespokojnie na Bałtyku
Jak poinformowała rzeczniczka Steny Line, Agnieszka Zembrzycka-Kwiatkowska, po jednodniowej przerwie spowodowanej złą pogodą w piątek wieczorem w rejsy mają wypłynąć promy Stena Line na linii Gdynia - Karlskrona.
Z powodu silnego wiatru w piątek po południu pracę przerwał, do odwołania, terminal kontenerowy DCT Gdańsk. Zaapelowano, by kierowcy nie przyjeżdżali obecnie po kontenery. Informacja o wznowieniu działalności będzie podana na stronie internetowej spółki.
Ponad 100 tys. domów bez prądu
Spółka Energa-Operator SA poinformowała w piątek po południu, że szacowana liczba gospodarstw domowych bez zasilania w oddziale spółki w Gdańsku wynosi 31,5 tys., a w Słupsku - 28,8 tys. Najwięcej awarii występuje obecnie w rejonie Starogardu Gdańskiego i Gdyni.
Spółka podała, że istnieje zagrożenie, że część awarii nie zostanie w piątek usunięta. "Na całkowite przywrócenie zasilania nie pozwalają warunki drogowe, znacząco utrudniające dostęp do sieci zwłaszcza ciężkiego sprzętu, potrzebnego do naprawy połamanych słupów czy pozrywanych przewodów" - napisano.
Ok. 113 tys. obiorców jest pozbawionych prądu w województwie zachodniopomorskim. W rejonie koszalińskim prądu nie ma około 75 tys. odbiorców, a w rejonie szczecińskim około 38 tys. - wynika z informacji służb prasowych zachodniopomorskiego wojewody.
Najwięcej awarii wiatr spowodował w powiatach: drawskim, szczecineckim, koszalińskim, białogardzkim i kołobrzeskim. Przerwy w zasilaniu występują miejscowo w Szczecinie oraz m.in. w powiatach: gryfińskim, kamieńskim, goleniowskim, łobeskim i stargardzkim.
Zamknięte szkoły i cmentarze
W blisko 70 szkołach w Zachodniopomorskiem odwołano zajęcia - głównie z powodu braku energii elektrycznej i ogrzewania, chodzi m.in. o dwie szkoły w Świdwinie, dwie w Biesiekierzu i dwie w Dobrej Nowogardzkiej. Zastępca rzecznika Urzędu Miejskiego w Koszalinie Grzegorz Śliżewski podał, że zajęcia zawieszono też w II Liceum Ogólnokształcącym.
Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Roman Nowak, w piątek 47 szkół z Pomorza zgłosiło zawieszenie zajęć ze względu na problemy z dotarciem uczniów do placówek.
W związku z huraganowym wiatrem do odwołania zamknięte dla odwiedzających zostały wszystkie gdańskie cmentarze komunalne, ponieważ cmentarze położone są na terenach gęsto zadrzewionych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk