Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 17.06.2011

Milowy krok w stosunkach polsko-niemieckich

Anna Kwiatkowska-Drożdż (Ośrodek Studiów Wschodnich): Gdyby nie było Traktatu o dobrym sąsiedztwie między Polską a Niemcami panowałaby nawet wrogość.
Prezydent RP Bronisław Komorowski wygłasza przemówienie na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Jego wizyta związana jest z obchodami 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r.Prezydent RP Bronisław Komorowski wygłasza przemówienie na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Jego wizyta związana jest z obchodami 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r.fot. PAP/Jacek Turczyk

17 czerwca przypada 20. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. - Zdecydowanie mamy bardzo dobre stosunki porównując z tymi sprzed Traktatu. Uczyniliśmy krok milowy, mówią o tym i eksperci i politycy - stwierdziła Anna Kwiatkowska-Drożdż, kierownik Zespołu Niemieckiego w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Florian Kellermann, niemiecki dziennikarz pracujący w Polsce uważa, że te lata przyniosły zdecydowaną poprawę stosunków między naszymi państwami, co najlepiej widać w życiu społeczeństw. – Jest bardzo dużo kontaktów pomiędzy obywatelami, wymian między szkołami, współpracy – powiedział w "Pulsie Trójki".

Przyznał jednak, że istnieje dysproporcja między poziomem wiedzy o sąsiednim kraju w Polsce i Niemczech. - Niemcy nie znali Polaków, trzeba przyznać, że za bardzo się nie interesowali, zdecydowanie więcej Polaków uczy się języka niemieckiego, niż Niemców polskiego, ale nasze społeczeństwa zaczynają się coraz lepiej poznawać.

Oczywiście w tym pozytywnym obrazie są pewne kwestie sporne. – Traktat, by funkcjonował, musi być wypełniany, ja uważam, że strona niemiecka do końca go nie wypełnia, na przykład jeśli chodzi o traktowanie Polonii - podkreśliła Anna Kwiatkowska-Drożdż.

Goście Marcina Zaborskiego zgodzili się, że podpisane w czerwcu "Wspólne Oświadczenie Okrągłego Stołu w sprawie wspierania obywateli niemieckich polskiego pochodzenia i Polaków w Niemczech" może przynieść poprawę sytuacji Polaków w Niemczech. – To jest pewien punkt otwarcia, dobra droga, ale nie zwieńczenie dzieła, to dopiero początek, pozostaje kwestia tego, jak wyegzekwować to, co ustalono – zaznaczyła niemcoznawczyni.

Aby usłyszeć, jakie wyniki wzajemnej sympatii przynoszą sondaże przeprowadzone z okazji 20. rocznica podpisania Traktatu, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

* Traktat między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Stanowi on uzupełnienie niemiecko-polskiego układu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec. Obydwa układy zostały ratyfikowane przez parlamenty obydwu krajów w końcu 1991 i weszły w życie 16 stycznia 1992.

21 czerwca 2011, w Warszawie, w związku z 20. rocznicą podpisania Traktatu, spotkają się rządy Polski i Niemiec. Podczas uroczystości podpisana zostanie deklaracja podsumowująca 20 lat sąsiedztwa i współpracy oraz listy wspólnych celów na przyszłość.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(asz)