Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 20.02.2014

"Seniorzy muszą wybierać: kupić chleb czy leki"

W Senacie powstał projekt ustawy zakładającej, że leki dla najstarszych i najuboższych emerytów i rencistów będą darmowe. Bezpłatne medykamenty na receptę byłyby przeznaczone dla osób, które ukończyły 75 lat i miesięcznie dostają nie więcej niż 831 zł emerytury lub renty.
Czy wprowadzenie bezpłatnych leków to dobry krok?Czy wprowadzenie bezpłatnych leków to dobry krok?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • "Seniorzy muszą wybierać kupić jedzenie czy chleb" (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czytaj także

- Osoby, które przekroczyły 75. rok życia nie mogą sobie same pomóc, np. dorabiając. To także wiek, w którym zapotrzebowanie na leki gwałtownie rośnie. Badania dowodzą rówież, że to jedna z najbiedniejszych grup społecznych - mówi Jan Rulewski (senator PO), wyliczając powody powstania projektu ustawy. Jak dodaje gość Kuby Strzyczkowskiego nie będzie łatwo przekonać rządzących do takiego pomysłu m.in. z powodu deficytu budżetowego. Według prezentowanych wyliczeń wprowadzenie ustawy wiązałoby się z obciążeniami dla budżetu w wysokości 230-300 mln złotych.
Ekspert ochrony zdrowia Adam Kozierkiewicz przypomina, że mieliśmy już taką sytuację, w której leki były bezpłatne. - Dochodziło wówczas do nadużyć. Osoby uprawnione pobierały leki nie tylko dla siebie, ale dla całych rodzin. Jeżeli Senat chce pomóc najuboższym emerytom, to lepiej wprowadzić dla nich limit opłat na leki, który umożliwiałby refundację kosztów poniesionych na medykamenty powyżej pewnego limitu - ocenia Kozierkiewicz.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu, członek senackiej Komisja Zdrowia (PiS) uważa, że projekt ustawy to krok w dobrą stronę. - Nie może być tak, że seniorzy muszą wybierać, czy kupić chleb, czy leki. Pojawia się oczywiście problem kontroli, nadzoru nad systemem, aby nie dochodziło do nadużyć - mówi.
- Już dziś są przepisy mówiące, kiedy seniorzy mają prawo do bezpłatnego lecznictwa, sam pomysł bezpłatnych farmaceutyków nie jest zły, ale wymaga to dokładnej analizy, jak ich wprowadzenie wpłynie na budżet - przypomina Dobrawa Biaduń, konfederacja Lewiatan.
- Uważam, że to zły pomysł. Tylko płacenie za lekarstwa powstrzymuje nadużycia. W czasach komunizmu leki były darmowe dla grup uprzywilejowanych, skutkowało to tylko domowymi apteczkami przepełnionymi przeterminowanymi lekami. Bezpłatne leki spowodują wielkie marnotrawstwo - prognozuje Krzysztof Łanda lekarz prezes fundacji Watch Health Care.

Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku Trójka - Program 3 Polskiego Radia

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

(gs/mk)