Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 09.06.2014

Podwyższyć kwotę wolną od podatku? "To rozwiązanie racjonalne"

- Kwota wolna od podatku powinna być podwyższona - apelują związki zawodowe. Z jednej strony rządzący deklarują, że chcą walczyć z biedą, z drugiej - mocno obciążają podatkami najbiedniejszych. Kwota wolna od podatku jest bardzo niska, dlatego najmniej zarabiający płacą w Polsce jedne z najwyższych podatków w Europie!
Podwyższyć kwotę wolną od podatku? To rozwiązanie racjonalneGlow Images/East News

Zdaniem Jana Guza - przewodniczącego OPZZ - kwota wolna od podatku powinna być podwyższona dlatego, że struktura podatkowa w Polsce jest niesprawiedliwa. Najwięcej podatków płacą najbiedniejsi. - Proponujemy, by podnieść kwotę wolną. W wielu krajach ta kwota równa jest  najniższemu wynagrodzeniu. Jej wysokość jest w Polsce dużo niższa niż w krajach Europy Zachodniej. Dla porównania w Niemczech (przeliczając na złote) to 34 tys., w Wielkiej Brytanii 46 tys., a w Austrii 46 tys. Powinniśmy jak najwięcej pieniędzy pozostawiać dla`społeczeństwa - tłumaczy gość Kuby Strzyczkowskiego.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych, nie była podwyższana od 2009 roku. - To tak, jakby nie było inflacji, jakby nic się nie działo. Jeśli chcemy pomóc społeczeństwu, jeśli chcemy obniżać koszty pracy to powinniśmy tę kwotę podnieść. Minister finansów i tak weźmie swoje, ludzie przecież pójdą do sklepu, zrobią zakupy, więc fiskus uzyska 23 procent z podatku VAT - twierdzi Jan Guz.

Jakub Szulc (PO) - zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych - tłumaczy, że ubytek w podatku dochodowym nie zostanie zrekompensowany przez wpływy z innych podatków z powodu zwiększonej konsumpcji. - Należy się spodziewać, że gdyby podnieść kwotę wolną to przede wszystkim konsumpcja dotyczyłaby produktów, na które obowiązuje obniżona stawka VAT. Dochody państwa na pewno nie zostałyby zrekompensowane. Nie jest też prawdą, że kwota wolna ma wpływ na poziom bezrobocia - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".
Szulc zwraca jednak uwagę, że w związku z tym, że kwota w Polsce jest niska to wzrasta skłonność Polaków do poszukiwania pracy za granicą. - To jest zjawisko negatywne. Z ekonomicznego punktu wiedzenia wydaje się, że podniesienie kwoty wolnej od podatku byłby rozwiązaniem racjonalnym - podsumowuje.

W audycji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Beata Mirska-Piworowicz (prezes Stowarzyszenia Damy Radę),  Adam Kondrakiewicz (prezes Stowarzyszenia Koliber), Bartosz Chochołowski (money.pl), Piotr Korowski (Instytut Pracy i Spraw Socjalnych), Beata Szydło (PiS, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji finansów publicznych).

Do słuchania audycji "Za, a nawet przeciw" zapraszamy od poniedziałku do czwartku między 12.00 a 13.00.