Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Gierczak 29.11.2011

Kryzys nikomu nie wyjdzie na dobre

Spodziewane tempo wzrostu polskiej gospodarki w 2012 roku będzie dużo wyższe niż państw strefy euro. Eksperci są jednak zgodni, że nie uda nam się z tego faktu czerpać specjalnych korzyści.
Jednym ze sposobów kradzieży było wynoszenie banknotów ze skarbca i podkładanie w ich miejsce książekJednym ze sposobów kradzieży było wynoszenie banknotów ze skarbca i podkładanie w ich miejsce książekfot. SXC

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w przyszłym roku gospodarka strefy euro wzrośnie zaledwie o 0,2 procent. Tymczasem Polska zanotuje wzrost na poziomie 2,5 procent!

Główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka jest zdania, że nie należy patrzeć na światowy kryzys jako szansę dla Polski. - Kryzys w Europie, gdyby do niego doszło na poważną skalę, nie jest dobrą wiadomością dla nikogo. Zmniejszenie tempa wzrostu gospodarczego dotyczyłoby także nas. Kryzys, rozpad strefy euro bądź tylko recesja odbiłaby się niekorzystnie na gospodarce Polski - wyjaśnił w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim.

Ekspert dodał jednak, że wyższe tempo rozwoju, niż w strefie euro, pozwoli nam szybciej dorównać średniej europejskiej. - Te kraje już należą do grupy państw rozwiniętych, my - do krajów doganiających, mamy więc aspiracje by nasz wzrost był większy - wyjaśnił.

Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu zauważył, że spowolnienie tempa rozwoju gospodarek europejskich także może mieć wpływ na Polskę. - Nie da się uniknąć spowolnienia np. w gospodarce niemieckiej, a tym samym utrzymać dobrej dynamiki eksportu naszych produktów do tego kraju - powiedział w Trójce.

Ekonomista jest zdania, że pomóc nam mogłoby zrealizowanie założeń zawartych w expose premiera Donalda Tuska. - Problem polega na tym, że już na etapie konsultacji tych pomysłów zaczynają się schody. Jest wola ze strony premiera i ministra finansów, natomiast jej brak, nawet u partnera koalicyjnego, jest bardzo widoczny.

Jakie znaczenie dla wiarygodności polskiej gospodarki ma zmiana sposobu obliczania długu publicznego? dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw, 30 listopada 2011", w której wypowiadali się także słuchacze i goście: Maks Kraczkowski (PiS), były minister finansów Mirosław Gronicki, Aleksander Łaszek Fundacja FOR oraz poseł PO Artur Gierada.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

/ Więcej o tym wszystkim, co w związku z kryzysem może dotyczyć każdego z nas, dowiedzieć się można w serwisie "Stop kryzysowi".

(asz)