Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 07.12.2011

Szara strefa, wyjścia nie ma

- Pracodawcy często stają przed wyborem: kombinować i przetrwać czy działać uczciwie i upaść. Wybierają to pierwsze ryzykując nawet kłopoty, co oczywiście nie jest dobre, ale czasem nie ma wyjścia - mówił w Trójce Łukasz Pałka, dziennikarz finansowy.
Szara strefa, wyjścia nie mafot. SXC
Posłuchaj
  • "Za, a nawet przeciw", 7 grudnia 2011
Czytaj także

Według GUS szara strefa sięga w Polsce kilkunastu procent, według "The Economist" - 27 proc. PKB, co daje nam miejsce w czołówce Unii Europejskiej.

- Wzrost szarej strefy będzie ściśle powiązany z pogarszaniem się sytuacji gospodarczej w Polsce, wg danych GUS blisko połowa ankietowanych wskazywała, iż powodem podjęcia pracy w szarej strefie jest brak możliwości znalezienia legalnej pracy bądź niewystarczające dochody - wyjaśnił w "Za, a nawet przeciw" analityk portalu finansowego money.pl Łukasz Pałka.

Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe General zauważył, że dwie decyzje rządu mogą mieć podobny skutek. - Myślę tu o wyższej płacy minimalnej oraz składce rentowej. Brakuje też działań rządu, które by zachęcały podmioty i osoby do wyjścia z szarej strefy - powiedział.

Ekspert dodał, że jedna trzecia szarej strefy pochodzi z nieraportowanej sprzedaży. - Gdyby płatnościom kartą towarzyszyła na przykład obniżona stawka VAT, mogłoby to sprzyjać wprowadzaniu kolejnych podmiotów do legalnego obiegu.

Poseł Andrzej Orzechowski (PO) jest zdanbia, że nie tylko płaca minimalna i wysokość danin publicznych wpływają na szarą strefę. - Ma tu znaczenie też przejrzystość prawa oraz instytucji, a w ostatnich kilku latach dużo zrobiliśmy w tej materii - powiedział członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Podkreślił, że nawet organizacje pracodawców zadowolone są z "drugiej" ustawy deregulacyjnej (ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców), która wspiera i pomaga w prowadzeniu działalności. - Nie mówię już o wprowadzeniu e-sądów, prostszej księgowości i rozliczeniach dla małych przedsiębiorstw, czy możliwości dokonywania rozliczeń przez internet. Wiele zrobiono, a niewiele się o tym mówi, tymczasem te właśnie instrumenty mogą być przeciwwagą dla podwyższanej płacy minimalnej czy składki rentowej - podsumował.

Jakie znaczenie dla wielkości szarej strefy ma mentalność Polaków? Odpowiedź na to i wiele innych frapujacych pytań w audycji "Za, a nawet przeciw, 7 grudnia 2011", w której wypowiadali się także słuchacze i eksperci: Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Gabriela Jabłońska, specjalista ds rynku pracy firmy Sedlak i Sedlak.

/ Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.