Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 28.02.2012

Energetyka atomowa przyjmie się w Polsce?

Dr Marek Pawłowski (rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych): Każda energia, którą możemy pozyskać za rozsądną cenę jest warta tego, żeby ją pozyskać.
Energetyka atomowa przyjmie się w Polsce?Glow Images/East News

Niebawem ma ruszyć rządowa kampania mająca na celu przekonanie nas do energetyki atomowej. Blisko 40 procent Polaków opowiada się za budową elektrowni atomowej. Trudno zatem mówić o entuzjastycznym podejściu... Perspektywa budowy takiej elektrowni budzi wątpliwości, strach, protesty ekologów. Odbyły się już protesty w Mielnie i Koszalinie. - Przede wszystkim nie należy przekonywać ludzi, trzeba ich dobrze poinformować, zacząć z nimi poważnie rozmawiać, odpowiadać na pytania, tłumaczyć, pokazywać - mówi dr Marek Pawłowski, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Ekspert przekonuje, że należy rozmawiać ze społeczeństwem, ale dobrze poinformowanym, zamiast urządzać festiwal emocji i rzucać hasłami.

Zdaniem Jarosława Dubiela, prezesa fundacji Wolność i Pokój, założyciela Inicjatywy Antynuklearnej, mamy olbrzymie zasoby energii skumulowane w przestarzałym sprzęcie - jak 50% linii średniego i niskiego napięcia ściany wschodniej. - Najwybitniejsi atomiści zgromadzeni są w Wiedniu, tam mieści się Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej i dzięki tym autorytetom Austria nie tylko nigdy nie włączyła swojej elektrowni atomowej, ale w tym roku wręcz podjęła uchwałę, że nie będzie kupowała prądu w elektrowniach atomowych - podkreśla Jarosław Dubiel. Gość Kuby Strzyczkowskiego zaznacza, że Niemcy nie po to wyłączają swoje elektrownie atomowe, żeby obok im coś takiego "wyrosło".

Lokalizacja elektrowni jest planowana na Pomorzu - z kilku powodów, to i dostępność wody, słabo zaludnione tereny i bardzo słaby bilans energetyczny. Elektrownię zbuduje Polska Grupa Energetyczna. - Wiele naszych elektrowni węglowych wymaga w tej chwili wymiany, zamknięcia, przebudowy, modernizacji. Jesteśmy krajem, który się rozwija i jeszcze nie rozwinął się tak, jakbyśmy chcieli - wyjaśnia dr Marek Pawłowski. Przeciwnicy energii atomowej forsują tzw. "zieloną energię". - W wielu krajach, gdzie energia ta zyskuje uznanie, jest dotowana, pytanie czy byłoby nas na to stać? – mówi gość Trójki i dodaje, że w przypadku elektrowni jądrowej proces pozyskiwania energii z paliwa jest procesem niesłychanie ekonomicznym.

Czym jest "turystyka atomowa" oraz czy Polska w pełni wykorzystuje możliwości elektrowni wodnych i wiatrowych, dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw - 28 lutego 2012", w której wypowiadali się słuchacze i eksperci: Jerzy Arent, przewodniczący Zarządu Krajowego Partii Zielonych RP; Bogdan Gutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej; Franciszek Kupracz, wójt gminy Darłowo i Piotr Laskowski, pełnomocnik inicjatywnej grupy referendalnej, przewodniczący komitetu www.bezatomu.pl.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.