Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 08.03.2012

Kościół państwu czy państwo Kościołowi?

- Dzisiejsza dyskusja wokół Funduszu Kościelnego wynika z tego, że cały system emerytalny jest karkołomny i bardzo nieprzejrzysty - powiedział Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha.
Kościół państwu czy państwo Kościołowi?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • "Za, a nawet przeciw" - 8 marca 2012

Zdaniem Ireneusza Jabłońskiego jeśli nie zostaną wprowadzone emerytury obywatelskie będziemy skazani na ciągłe dyskusje z kolejnymi niezadowolonymi z cięć środowiskami.

W opinii eksperta z Centrum im. Adam Smitha emerytura obywatelska, która by objęła wszystkich obywateli niezależnie od wykonywanego zawodu i długości pracy, na poziomie przyzwoitego minimum socjalnego, rozwiązywałaby problem.

Wiceprzewodnczący sejmowej Komisji Finansów Sławomir Neumann (PO) podkreślił, że reforma systemu emerytalnego obejmuje różne środowiska i aspekty: podniesienie wieku emerytalnego, reformę służb mundurowych, KRUS-u. - Zmiany w Funduszu Kościelnym są także jednym z elementów porządkowania systmu emerytalnego, a nie wojną z Kościołem, jak niektórzy twierdzą - powiedział w Trójce.

Poseł przypomniał, że Fundusz powstał w 1950 roku jako rekompensatę za mienie zabrane różnym wyznaniom w Polsce, a ponieważ - na skutek działania Komisji Majątkowej - większość majątku oddano, więc sama idea jest dziś bezzasadna. - Ponadto większość osób duchownych pracuje w edukacji czy służbie zdrowia, policji i wojsku, a pracodawcy opłacają ich składki - dodał.

Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej uważa, że jednostronne zlikwidowanie Funduszu Kościelnego byłoby wielką niesprawiedliwością. - Linia Episkopatu jest taka, że można rozmawiać o przekształceniu czy modernizacji, ale nie likwidacji - powiedział. Dodał, że ani konkordat ani Konstytucja RP nie pozwalają na jednostronne wprowadzanie ustaw, które dotyczą któregokolwiek kościoła, bez wstępnej umowy. - W świetle polskiego prawa musi nastapić długotrwały i żmudny proces konsultacji prowadzący do podpisania takich umów - podkreślił.

Kwestia ma być poruszona na wspólnym posiedzeniu rządu i Komisji Episkopatu Polski 15 marca. - Mam nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie, które Kościół Katolicki zaakceptuje. Dziś wszyscy w społeczeństwie trochę oddajemy przez tą reformę emerytalną, dobrze, żeby po stronie Episkopatu też była taka myśl - podsumował Neumann.

Więcej o historii Funduszu dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw - 8 marca 2012", w której wypowiadali się słuchacze i eksperci: Joachim Brudziński (PiS), rzecznik prasowy Episkopatu Polski ks. Józef Kloch, Adam Rybakowicz (Ruch Palikota).

.