Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 09.01.2015

Porzuceni w szpitalach przez rodzinę. Co nie działa?

- Myślę, że porzucenia są efektem znieczulenia w relacjach międzypokoleniowych, zwłaszcza tych wewnątrzrodzinnych - mówi dr Piotr Brzyski.
Porzuceni przez swoje rodziny to najczęściej starsi ludzie - samotni, opuszczeni, czekający na dzieci i wnukiPorzuceni przez swoje rodziny to najczęściej starsi ludzie - samotni, opuszczeni, czekający na dzieci i wnukiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Reportaż Ewy Szkurłat "Porzuceni" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu Ewy Szkurłat "Porzuceni" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Czytaj także

Stale wzrasta liczba pacjentów w szpitalach, którzy przebywają w nich z przyczyn społecznych, a nie zdrowotnych. Choć leczenie zakończyło się, to ich rodziny nie chcą się nimi opiekować.
Dr Piotr Błędowski, ekonomista i gerontolog z SGH wyjaśnia, że może to wynikać z kilku przyczyn, m.in. tego, że w ramach społeczeństwa, któremu podnosi się poziom życia, dominuje konsumpcjonizm i nastawienie na siebie. - Solidarność, ta przez małe "s", która była bardzo rozpowszechniona jeszcze 20-30 lat temu, dziś coraz bardziej zanika - komentuje ekonomista.
Ewa Szkurłat, autorka reportażu "Porzuceni" proponuje, by biorąc pod uwagę fakt, że nasze społeczeństwo się starzeje wprowadzić zmiany systemowe. - Ze szpitali znikają oddziały geriatryczne, bo są nieopłacalne. Coraz mniej studentów wybiera taką specjalizację, lekarze nie interesują się geriatrią, a na Zachodzie wygląda to inaczej - opowiada dziennikarka.
***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadził: Jerzy Zawartka

Reportaż "Porzuceni": autor Ewa Szkurłat

Goście: Ewa Szkurłat (autorka reportażu), dr Piotr Brzyski (Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum), dr Piotr Błędowski (ekonomista, gerontolog z SGH)

Data emisji: 8.01.2015

Godzina emisji: 21.14

(sm/ag)