Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 23.06.2014

Lekkość bytu vs. manipulacja. Zmagania w ludzkim mózgu

Człowiek jest pełen sprzeczności. Jedną z najbardziej fascynujących jest różnica między prawą, a lewą półkulą mózgu. Wśród badaczy można spotkać nawet takie opinie, że człowiek ma dwie różne osobowości. W zależności od tego, która półkula jest aktywna i dominująca jesteśmy kompletnie różnymi ludźmi. Mówiliśmy o tym w audycji "Instrukcja obsługi człowieka".
Lekkość bytu vs. manipulacja. Zmagania w ludzkim mózgusxc.hu
Posłuchaj
  • Lekkość bytu vs. manipulacja. Zmagania w ludzkim mózgu (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Czytaj także

Zdaniem dr Tomasza Skalskiego - filozofa - nasze otoczenie zauważa, że prawa i lewa półkula inaczej prowadzą nasze ciało. Jedna z większą swobodą, nonszalancją i gracją, druga ma tendencje do usztywniania, wysyłania niepokojących sygnałów, marszczenia brwi i zachowań, które wyraźnie sygnalizują, że jesteśmy w trybie oceniania otoczenia.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Gość Grażyny Dobroń opowiada, że lewa półkula to siedlisko wszelkich schematów, ocen. To smutniejsza część naszej osobowości. - Lewa półkula jest półkulą manipulującą, najpierw przedmiotami, potem także ludźmi - mówi.

Według dr Skalskiego brakuje nam to aktywowania lżejszej, bardziej uśmiechniętej, życzliwej strony naszego mózgu, czyli prawej półkuli. Lewopółkulowość jest częściej dostrzegalna u mężczyzn, choć to się chyba zaczyna zmieniać. - Spotykam wiele kobiet, które mają lewopółkulowy, męski stosunek do świata i wcale nie są skore aktywować prawej półkuli - opowiada. - Lekkość bytu to prawa półkula, nie warto z tego rezygnować - dodaje Grażyna Dobroń.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(mp)