Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 06.06.2015

Jak reagować na przemoc wobec dzieci?

- Na pewno nie będzie tak, że my elegancko, jak w Wersalu, zwrócimy komuś uwagę, a ten ktoś wdzięczny rzuci nam się na szyję i powie: jak ja pani dziękuję, że pani powstrzymała moją agresję wobec dziecka - podkreśliła pedagog Jolanta Zmarzlik.
Posłuchaj
  • Rozmowa Agnieszki Ciecierskiej z Lucyną Kicińską z Fundacji Dzieci Niczyje (Problem z głowy/Jedynka)
  • Psycholog Dorota Zawadzka i pedagog Jolanta Zmarzlik o przemocy wobec dzieci (Problem z głowy/Jedynka)
Czytaj także

Jak wyjaśniła psycholog Dorota Zawadzka, trzeba pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy reagujemy na przemoc wobec dzieci zawsze musimy wziąć na siebie trochę tej agresji, jaką przejawia osoba dorosła.

- Ktoś będzie na nas krzyczał, będziemy musieli się pokłócić. Na pewno poczujemy się niekomfortowo, ale my nie możemy dla naszego świętego spokoju zareagować za delikatnie, bo to nie przyniesie żadnego skutku - zaznaczyła. - Na sto procent ta agresja dorosłego obróci się przeciwko nam. Trzeba to wiedzieć, być na to przygotowanym - dodała Zmarzlik.

Dlaczego nie reagujemy na przemoc? Czym skutkuje przemoc psychiczna i fizyczna wobec dzieci? Dowiesz się tego z nagrania audycji.

Na numer zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 dzwoni codziennie od 300 do 800 osób. - Nie dajemy gotowych rad i rozwiązań. My jesteśmy takim narzędziem w rękach dziecka, żeby ono znalazło to najlepsze dla siebie rozwiązanie - przyznała Lucyna Kicińska z Fundacji Dzieci Niczyje w rozmowie z Agnieszką Ciecierską. Wysłuchaj całego wywiadu.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadziła: Nina Karczmarewicz

Goście: Dorota Zawadzka (psycholog), Jolanta Zmarzlik (pedagog)

Data emisji: 5.06.2015

Godzina emisji: 21.14

kk/mm