Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 08.02.2014

Umowa-zlecenie również zapewnia prawo do ubezpieczeń

Kilkaset tysięcy Polaków pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych. Nie oznacza to jednak, że tak liczna grupa jest pozbawiona świadczeń społecznych. Na pewno nie jest tak w przypadku osób wykonujących pracę na podstawie umów-zleceń.
Umowa-zlecenie również zapewnia prawo do ubezpieczeńGlow Images/East News

– Osoba, która wykonuje umowę-zlecenie i jest to dla niej jedyny tytuł do ubezpieczeń, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom rentowym, emerytalnemu, wypadkowemu i zdrowotnemu, a dobrowolne jest dla niej ubezpieczenie chorobowe  – wyjaśnia Andrzej Radzisław z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w centrali ZUS. – Podkreślam, że mówimy tu o osobie, dla której umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń, bo nie zawsze umowa-zlecenie powoduje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne  – dodaje Andrzej Radzisław.

Obowiązek ubezpieczeniowy powstaje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania umowy lub jej wygaśnięcia. Natomiast objęcie ubezpieczeniem chorobowym, które jest dobrowolne, następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, a ustaje od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia. Ubezpieczenie chorobowe ustaje również z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia umowy-zlecenia.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej zleceniobiorcy ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

Kto i kiedy musi odprowadzać składki

Składki zawsze odprowadza zleceniodawca. Choć nie zawsze jest to konieczne. Nie trzeba tego robić w przypadku uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studentów. Ważny jest też poziom dochodów osiąganych w ramach umowy o pracę.

– Po pierwsze, grupa osób która z umowy-zlecenia nie podlega ubezpieczeniom, to są uczniowie i studenci do ukończenia 26. roku życia. Po drugie, umowa-zlecenie może być zawarta z osobą, która jednocześnie jest pracownikiem. Jeżeli dana osoba w innej firmie jest pracownikiem, i jej wynagrodzenie w tej firmie jest równe co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu, to ze zlecenia podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu,  a ubezpieczenie emerytalne i rentowe są dla niej dobrowolne – odpowiada Andrzej Radzisław z ZUS.

Umowa-zlecenie z własnym pracodawcą

W szczególnej sytuacji są osoby zatrudnione u jednego pracodawcy jednocześnie na podstawie umowy o pracę i umowy-zlecenia.

– W praktyce składki na ubezpieczenia społeczne są wówczas naliczane od zsumowanego przychodu, który ta osoba uzyskuje z umowy o pracę i umowy-zlecenia – dodaje Andrzej Radzisław.

Przy rozstrzyganiu obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy-zlecenia, nie ma znaczenia okres, na jaki umowa ta została zawarta. Istotne znaczenie ma natomiast fakt  zawarcia tej umowy z własnym pracodawcą, bądź wykonywania jej na rzecz własnego pracodawcy.

Ważne!

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest ograniczona w skali roku. Roczna podstawa wymiaru na te ubezpieczenia dla zleceniobiorców, w danym roku kalendarzowym, nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W 2013 r. ta podstawa wynosi 111 390 zł.

Kto jest płatnikiem składek

Płatnikiem składek jest zleceniodawca. Zleceniodawca – jako płatnik – jest zobowiązany obliczać, potrącać z dochodu zleceniobiorcy, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy trwania umowy-zlecenia. Ma też obowiązek złożyć za każdy miesiąc kalendarzowy komplet dokumentów rozliczeniowych.

Zasady finansowania składek

Składkę na ubezpieczenie emerytalne osoby wykonującej umowę-zlecenie finansują z własnych środków, w równych częściach, ubezpieczony (zleceniobiorca) i płatnik składek (zleceniodawca).

Składkę na ubezpieczenia rentowe finansuje:

  • w wysokości 1,5% podstawy wymiaru – zleceniobiorca,
  • w wysokości 6,5% podstawy wymiaru – zleceniodawca.

Składkę na ubezpieczenie chorobowe finansuje w całości, z własnych środków, sam ubezpieczony.

Składkę na ubezpieczenie wypadkowe finansuje w całości, z własnych środków, płatnik.

Więcej niż jedna umowa-zlecenie

Jeśli jest kilka umów-zleceń, to w takim przypadku nie trzeba opłacać wszystkich składek, w przypadku każdej umowy. Najważniejsze jest to pierwsze zlecenie. Choć w przypadku każdej umowy obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne.

– Osoba, która wykonuje więcej niż jedną umowę-zlecenie obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym podlega z jednej umowy. Natomiast z pozostałych – ubezpieczenia społeczne są dobrowolne, a obowiązkowo z tych innych podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu – podkreśla Andrzej Radzisław z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w centrali ZUS.

Umowa-zlecenie a przebywanie na urlopie wychowawczym

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym, która dodatkowo wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu podlega jedynie z tytułu umowy-zlecenia.

Z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie podlega żadnym ubezpieczeniom .

Umowa-zlecenie a prawo do emerytury lub renty

Osoba uprawniona do renty lub emerytury, wykonująca jednocześnie pracę na podstawie umowy-zlecenia, z umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, i ubezpieczeniu zdrowotnemu z obu tych tytułów.

Umowa-zlecenie a prowadzenie pozarolniczej działalności

Jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą wykonuje jednocześnie pracę na podstawie

umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu z obu tych tytułów .

Natomiast, gdy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z działalności (w przypadku, gdy obowiązująca daną osobę podstawa wymiaru składek z działalności jest wyższa niż podstawa wymiaru ze zlecenia), to ubezpieczenia społeczne z umowy zlecenia są dla niej dobrowolne.

Więcej informacji: http://zus.pl/pliki/poradniki/porad23.pdf

Opr. MB

''