Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 20.11.2013

Korzystna ulga w płaceniu składek ZUS

Osoby, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą często obawiają się, że nie poradzą sobie ze zbyt dużym obciążeniem związanym z opłacaniem składek ubezpieczeniowych. Tymczasem dla początkujących przedsiębiorców przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych przewidują w tym zakresie dużą ulgę.
Korzystna ulga w płaceniu składek ZUSGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Sylwia Zadrożna rozmawia z Bożeną Chustecką, z Departamentu Ubezpieczeń i Składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych./Jedynka/
Czytaj także

W dniach 18 – 22 listopada br. trwa Tydzień Przedsiębiorcy. Eksperci ZUS udzielają porad przedsiębiorcom i osobom planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jednostki terenowe ZUS są w tym tygodniu otwarte dłużej, bo od 8.00 do 18.00. To znakomita oferta dla zakładających własną firmę.

Jakim ubezpieczeniom podlegają prowadzący działalność

Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, a także ubezpieczeniu zdrowotnemu.

– Obowiązek  tych ubezpieczeń trwa od rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. Osoba, prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega jeszcze jednemu ubezpieczeniu – to jest ubezpieczenie chorobowe, ale to jest dla niej dobrowolne, tzn. na jej wniosek może do tego ubezpieczenia przystąpić – mówi  Bożena Chustecka z Departamentu Ubezpieczeń i Składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oferta na start

Dla początkujących przedsiębiorców przepisy przewidują jednak możliwość opłacania składek na ubezpieczenia społeczne czyli emerytalne, rentowe i wypadkowe, przez  dwa lata,  na tzw. preferencyjnych warunkach.

– Dla tych osób podstawa wymiaru składek to zadeklarowana kwota, nie niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to jest 480 złotych  – dodaje Bożena Chustecka.

Z przepisów tych zadowoleni są przedsiębiorcy. Prawo do preferencyjnych składek mają osoby, które zostały wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i spełniające jeszcze dwa inne warunki.

– Osoby te w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych nie prowadziły innej pozarolniczej działalności gospodarczej i drugi warunek, że osoby te nie mogą wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy czynności wchodzące obecnie w zakres wykonywanej działalności gospodarczej – wyjaśnia ekspertka ZUS.

Ważne!

W 2013 r. minimalna miesięczna podstawa wymiaru składek społecznych dla początkujących przedsiębiorców wynosi 480 zł.

Z takich możliwości nie mogą też korzystać  twórcy i artyści, wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich, wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. oraz osoby prowadzące niepubliczne szkoły i inne placówki oświatowe.

Gdy firma zawiesza swoją działalność

Czas preferencyjnych składek w pewnych sytuacjach może ulec skróceniu.

– Okres zawieszenia działalności nie tylko nie przerywa, ale wręcz wlicza się go do okresu tych preferencyjnych 24 miesięcy kalendarzowych, ponieważ czas ulgi liczy się od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności – tłumaczy Bożena Chustecka.

Preferencyjne warunki dotyczą tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składka na ubezpieczenia zdrowotne jest naliczana i opłacana na zasadach ogólnych.

– To znaczy od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w IV. kwartale roku poprzedniego, łącznie z wypłatami z zysku. W tym roku ta składka wynosi 261, 73 złotych  – podkreśla  Bożena Chustecka,  z Departamentu Ubezpieczeń i Składek  ZUS.

Z możliwości opłacania składek na preferencyjnych warunkach korzysta obecnie ok. 290 tys. osób.

Więcej na ten temat na stronie: www.zus.pl

Opr. MB

Podstawa prawna:

Art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Rozporządzenie z 14 września 2012 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w  2013 r. (Dz.U. z 2012 r. nr 1026).

Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 grudnia 2012 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2013 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. poz. 1018).

 

''