Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.04.2014

Niesłusznie skazany za zabójstwo, po wyjściu na wolność zabija naprawdę. Co wtedy?

Teoria głosi, że nie można karać dwa razy za to samo przestępstwo. Janusz Weiss sprawdzał, jak teoria ma się do życia i jak to jest ujęte w polskim prawie. Niesłusznie skazanemu przysługuje odszkodowanie
Nowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniuNowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Janusz Weiss sprawdza, czy można być dwa razy skazanym za to samo i czy można wziąć ślub w więzieniu (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czytaj także

Słuchacz pyta, czy gdyby ktoś został skazany w procesie poszlakowym za zabójstwo, odsiedział wyrok, a potem tę rzekomo zamordowaną osobę spotkał na ulicy i rzeczywiście ją zabił, to czy zostałby ponownie skazany za morderstwo?
Prof. Maria Szewczyk z Wydziału Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę, że przede wszystkim ktoś taki powinien dostać odszkodowanie za niesłuszne skazanie. - To jest bezdyskusyjne skoro "nieżywy" żyje - zauważa prawnik. Wysokość odszkodowania ustala sąd, choć niesłusznie skazany może oszacować swoje straty i wystąpić z konkretną sumą. Bo przez lata odosobnienia stracił źródło zarobków, często poniósł trudne do oszacowania inne szkody.
A potem osoba taka powinna być ponownie sądzona. - I to od sądu zależy, czy mu zaliczy na poczet kary to, co już odsiedział, czy też nie - mówi profesor. Sąd może zaliczyć w poczet kary nawet całość tego, co niesłusznie osądzony odsiedział. Ale to nie jest regułą. Wszystko zależy od sądu.
Prof. Szewczyk podkreśla, że w Polsce coraz częściej zdarzają się pomyłki sądowe. Kiedyś ludzie nie wiedzieli, że należy im się odszkodowanie za niesłuszne skazanie. Teraz świadomość prawna rośnie.
Jeśli chcesz wiedzieć, czy możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego przez osobę, która odsiaduje wyrok w zakładzie karnym zamkniętym, i czy takiej osobie przysługują jakieś przywileje posłuchaj całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(ag, pg)