Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 09.04.2014

Z kserokopią do urzędu? Lepiej mieć oryginalny dokument

- Motoryzacja jest dziedziną której urzędnicy bardzo dokładnie się przyglądają. Występuje w niej podniesiony poziom ryzyka - powiedział sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Z kserokopią do urzędu? Lepiej mieć oryginalny dokumentGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Z kserokopią do urzędu? Lepiej mieć oryginalny dokument (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/Jedynka)
Czytaj także

Generalną zasadą jest posługiwanie się dokumentami w oryginale

Do Janusza Weissa zgłosił się słuchacz Jedynki, który sprzedał samochód. Fakt ten chciał zgłosić w starostwie powiatowym w Jarocinie. Powiedziano mu jednak, że nie może tego zrobić, bo kserokopia umowy sprzedaży auta nie jest dokumentem i na tej podstawie nie może wyrejestrować pojazdu.

O wyjaśnienie problemu Janusz Weiss zwrócił się do sędziego NSA, który tłumaczył, że tylko dokument, który został sporządzony w prawnie przewidzianej formie jest dowodem. Nie jest to jednak zasada bezwzględna. - W niektórych kategoriach spraw prawo dopuszcza posługiwanie się innymi dokumentami np. uwierzytelnionymi kopiami. Chodzi o to, by osoba zaufania publicznego przyłożyła stosowaną pieczęć - powiedział. Taka osobą może być notariusz.

Sędzia wyjaśnił, że kserokopią dokumentu można też posługiwać się w sprawie urzędowych, w której dany organ posiada akta i jest w niej oryginalny dokument lub poświadczona odbitka. Umowa kupna sprzedaży jednak do nich nie należy. Jego zdaniem warto jednak sprawy sygnalizować w formie skarg i wniosków i np. żądać podstawy prawnej takiego, a nie innego postępowania urzędu ws. odmowy uznania dokumentów.

Tym tropem poszedł ten Janusz Weiss. Z zapytaniem zwrócił się starostwa powiatowego w Jarocinie. Czego się dowiedział? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj