Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 30.04.2014

Próba obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy może oznaczać kłopoty

- Instytucja obywatelskiego zatrzymania zasadniczo dotyczy przestępstw już popełnionych. W momencie, gdy pijana osoba wsiada do auta i usiłuje je uruchomić, trudno powiedzieć czy zamierza nim odjechać, czy np. chce tylko naładować akumulator - mówił w Jedynce Piotr Sobota z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Próba obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy może oznaczać kłopoty (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i.../Jedynka)
Czytaj także

Do red. Janusza Weissa zgłosił się słuchacz, który podczas Świąt Wielkanocnych próbował odebrać kluczyki napotkanemu na parkingu pijanemu kierowcy. Gdy mu się to nie udało, zadzwonił na policję. Patrol zjawił się szybko, ale nie chciał podjąć interwencji aż do momentu, gdy pijany mężczyzna ruszył z miejsca. Z kolei funkcjonariusze zapamiętali to zdarzenie inaczej i utrzymują, że interwencja została podjęta natychmiast po przybyciu na parking.

Sednem tej sprawy jest pytanie, jak daleko obywatel może się posunąć, próbując odebrać kluczyki pijanemu kierowcy. Janusz Weiss zwrócił się z nim do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Co do zasady, obywatele nie mają prawa stosowania przemocy w stosunku do innych obywateli. To monopol państwa. Jeżeli udałoby się nam takie kluczyki odebrać bez stosowania przemocy, nie ma problemu. Natomiast w sytuacji, gdy konieczne byłoby np. wyciąganie pijanego kierowcy z auta, byłbym bardzo ostrożny. Potem może bowiem odwrócić się to przeciwko osobie, która próbowała w dobrej wierze zapobiec wyjechaniu na drogę przez pijanego kierowcę - tłumaczył Piotr Sobota.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg/asz