Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 18.09.2014

Luka w przepisach? Nie wszystkie listy mogą być do nas dostarczane

Korespondencja z urzędów, w tym sądu i Urzędu Skarbowego, w razie zmiany miejsca zamieszkania nie może być przekierowywana. Jaki jest powód takiego stanu rzeczy?
Luka w przepisach? Nie wszystkie listy mogą być do nas dostarczaneGlow Images/East News

Istnieje na Poczcie Polskiej usługa przekierowania listów, która może być pomocna w przypadku zmiany adresu. Nie zostaną natomiast do nas dostarczone listy polecone z Urzędu Skarbowego i sądu. Dlaczego tak się dzieje?
- Wyjątkami rzeczywiście są dwa przypadki: przesyłki żywych zwierząt oraz przesyłki doręczane na podstawie przepisów innych ustaw, niż prawo pocztowe. Poczta Polska przestrzega ściśle przepisów prawa i jeżeli tego typu obszary będą inaczej uregulowane, to oczywiście my też to zmodyfikujemy - wyjaśnia rzecznik Poczty Polskiej, Zbigniew Baranowski.

Słuchacz pyta czemu poczta, nawet jeśli zamawia się usługę przekierowania przesyłek na nowy adres, nie przesyła pewnego rodzaju listów. Chodzi o korespondencję z urzędów. Co więcej, Poczta Polska nie informuje także, kto taki list wysłał. Również Polska Grupa Pocztowa, która przesyła zawiadomienia sądowe, też nie przekieruje tych listów.

Kogo należy zatem powiadomić, by docierały do nas najważniejsze przesyłki? Posłuchaj całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(sm/ag)