Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 17.10.2014

Konto w banku po śmierci współmałżonka nie przepada

Słuchaczka radiowej Jedynki zwróciła się do Janusza Weissa z pytaniem, czy jeśli małżonkowie mają wspólne konto w banku to po śmierci jednego z nich drugie staje się automatycznie właścicielem rachunku.
Wysokość pomocy dla inwalidów jest ograniczonaWysokość pomocy dla inwalidów jest ograniczonaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Co się dzieje ze wspólnym kontem w banku po śmierci współmałżonka? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/Jedynka)
Czytaj także

Jak wyjaśnił w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" przedstawiciel banku PKO BP, w którym rachunek ma słuchaczka Jedynki, w przypadku śmierci jednego z dwóch współposiadaczy konta,  druga osoba staje się całkowitym dysponentem rachunku i to od niej będzie zależało, co dalej będzie się działo ze zgromadzonymi pieniędzmi.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy konto należy do męża, a żona jest jedynie osobą upoważnioną. Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich zaznaczył, że zgodnie z polskim prawem pełnomocnictwo wygasa w chwili śmierci. - Nawet współmałżonek nie ma prawa do dysponowania środkami na tym rachunku - podkreślił.

Wysłuchaj całej audycji!

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 17.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl

kk,tj