Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 28.10.2014

Kontrowersje wokół zmiany czasu

Jesienna i wiosenna zmiana czasu zawsze wzbudza debatę na temat tego, komu ona służy. Czy jest ona rzeczywiście tak istotna z punktu widzenia ekonomii?
Kontrowersje wokół zmiany czasuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Kontrowersje wokół zmiany czasu (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
Czytaj także

Wiele osób narzeka na złe samopoczucie oraz na to, że przyzwyczajenie się do nowego czasu trochę trwa. - Dbamy o to, by zużywać energii elektrycznej jak najwięcej, ale zapominamy o tym, że więcej zużytej energii to również więcej dwutlenku węgla. Patrzmy też na to - mówi pracownik Krajowej Agencji Poszanowania Energii.
Jakie oszczędności ekonomiczne przynosi zmiana czasu? Badania na ten temat prowadzi się na szczeblu europejskim, ale nie skupiają się one jedynie na kwestii oszczędności energetycznej. - Te oszczędności są minimalne, o ile w ogóle są, ale powody dla których jest wprowadzany czas letni i zimowy, to sprzyjanie uprawianiu zajęć rekreacyjnych i korzystanie ze światła dziennego - mówi Maciej Dobieszewski z Ministerstwa Gospodarki.
Co by było gdyby zmiany czasu nie było? Czy jakieś kraje zdecydowały się na wprowadzenie takiego rozwiązania? Jakie miało to konsekwencje? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 17.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(sm, tj)