Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 18.12.2014

Po co zmieniano szachownice na samolotach?

W 1993 roku zmieniono kolejność pól w biało-czerwonej szachownicy, która jest malowana na polskich samolotach i helikopterach. Janusz Weiss sprawdzał skąd ta zmiana.
Samolot F-16 z biało-czerwoną szachownicą na usterzeniu pionowymSamolot F-16 z biało-czerwoną szachownicą na usterzeniu pionowymWikipedia CC3.0/ Radomil Talk
Szachownica
Szachownica 1921

Od 1921 roku w lotniczej szachownicy kolejność pól układała się następująco - w górnym rządzie od lewej było pole czerwone, a obok białe. W dolnym rzędzie było odwrotnie. W 1993 roku dokonano zmiany kolejności pól. Zwrócił na to uwagę słuchacz.
Janusz Weiss upewnił się w jednostce w Malborku, że rzeczywiście taka zmiana miała miejsce, a wprowadzono ją ustawą z 19 lutego 1993 o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ponoć zmiana ta była konsultowana z heraldykami.

 

Obecny
Obecny wzór szachownicy

Potwierdził to dr Sławomir Górzyński, prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Wytłumaczył, dlaczego obecnie obowiązujący znak jest bardziej zgodny z zasadami heraldyki, wyjaśnił również, dlaczego w 1921 roku pojawiła się na polskich samolotach szachownica w poprzedniej wersji.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 17.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i prezentuje wnioski.

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl .

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać
Prowadził:
Janusz Weiss

Gość : wojskowy z bazy lotniczej w Malborku, dr Sławomir Górzyński - prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego
Data emisji : 15.12.2014
Godzina emisji : 17.30

(ag,tj)