Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 30.10.2013

Lepiej mieć Pustynię Błędowską niż karłowaty las

Na terenie Pustyni Błędowskiej kręcono film "Faraon". Podobno ćwiczyli tam też żołnierze Africa Korps.
Pustynia Błędowska, widok na wschód i wzgórze Czubatka przy wsi KluczePustynia Błędowska, widok na wschód i wzgórze Czubatka przy wsi KluczeBansp/Wikipedia/CC
Posłuchaj
  • Lepiej mieć Pustynię Błędowską niż karłowaty las (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)

Nie jest prawdą, że na Pustyni Błędowskiej prowadzone są prace rekultywacyjne. Gmina Klucza, na terenie której się znajduje, pozyskała fundusze z Komisji Europejskiej na jej rewitalizację.

- To jest teren, który podlega programowi Natura 2000. Dostaliśmy pieniądze na rewitalizację pustyni. Wycinamy drzewa, robimy inwentaryzację przyrodniczą, zakładamy monitoring. To, co odkrywamy, jest cenniejsze od karłowatych sosen - wyjaśniła w audycji Janusza Weissa  "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" przedstawicielka gminy Klucze.

Pustynia zaczęła zarastać, bo w jej rejon sprowadzono obce gatunki roślin jak np. wierzbę kaspijską. Natomiast dzięki programowi rekultywacji Pustynia Błędowska znów staje się w większości piaszczysta. - Żeby tamtejsza roślinność, np. szotlicha siwa, miała optymalne warunki, trzeba było "uruchomić” ruchome piaski. To z kolei wymagało wycięcia drzew - dodała urzędniczka.

Obecnie Pustynia Błędowska przypomina w niektórych rejonach plac budowy. Nie można jej zwiedzać. Ponownie będzie dostępna dla turystów w przyszłym roku. Powstaną na niej ścieżki dydaktyczne oraz przystanki z infrastrukturą turystyczną.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja Janusza Weissa towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj