Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 06.11.2013

Przemyt - zatrzymane towary zasilają nawet muzea

Zniszczone papierosy służą jako kompost do użyźniania terenów zielonych, odzież trafia do potrzebujących, a pieniądze z licytacji przemycanych towarów zasilają Skarb Państwa. Co jednak zrobić z... ikoną?
Rada Siedmiu Archaniołów. Fragment rosyjskiej ikony pochodzącej z początku XX wieku.Rada Siedmiu Archaniołów. Fragment rosyjskiej ikony pochodzącej z początku XX wieku.Wikimedia Commons/domena publiczna
Posłuchaj
  • Janusz Weiss sprawdza co dzieje się z towarami zarekwirowanymi na polskiej granicy (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć...)
Czytaj także

- Jeśli chodzi o alkohol i tytoń to towary te są dowodem w sprawach karnych skarbowych. Na koniec postępowania sąd nakazuje ich zniszczenie, a my to postanowienie wypełniamy - powiedział rachmistrz celny Maciej Czarnecki w rozmowie z Januszem Weissem.

Rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku wyjaśnił, że powodem takiego postępowania jest nie tylko aspekt nielegalności, ale także jakośc przemycanych produktów. Ze względów bezpieczeństwa nie są one wprowadzane do obrotu.
Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>
Inaczej sprawa ma się z przedmiotami, co do których w roku postępowania sądowego orzekany jest przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Dzieje się tak na przykład przy przejęciu odzieży. - W takich sytuacjach staramy się, by te towary trafiały do osób potrzebujących. Każdorazowo jednak potrzebna jest zgoda właściciela praw do znaku firmowego - powiedział w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".

Jak podkreślił Maciej Czarnecki na Podlasiu zdarzają się też ciekawe odkrycia. - Jeszcze kilka lat temu zatrzymywaliśmy ikony, które próbowano przemycać przez naszą granicę z Białorusią. Około 90 proc. przedmiotów prezentowanych w Muzeum Ikon w Supraślu jest wynikiem pracy podlaskich celników - dodał.

Przemycane i zajęte towary mogą stać się przedmiotem licytacji, z których zysk zasila Skarb Państwa. Są też takie sytuacji, gdy straż graniczna nie przejmuje przemycanego towaru. Co się dzieje z przemycanym paliwem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Audycja Janusza Weissa towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz)