Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 15.11.2013

RPO chce pomóc ofiarom przestępstw. Ministerstwo zwleka

W teorii ustawa o kompensacie dla ofiar niektórych przestępstw miała im zagwarantować zapomogi. W praktyce Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że ustawa ma wiele błędów i wnioskuje o jej nowelizację. Ale Ministerstwo Sprawiedliwości się nie spieszy.
Nowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniuNowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Janusz Weiss sprawdza, dlaczego nie jest nowelizowana ustawa (Wszystko co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czytaj także

Słuchaczka padła ofiarą przestępstwa, więc wystąpiła do skarbu państwa o kompensatę, czyli zapomogę. Ale sąd nakazał jej ustalenie sprawcy przestępstwa, adresu zamieszkania i jego stanu majątkowego. Czyli tak naprawdę przeprowadzenie własnego śledztwa.

Piotr Kłys ze Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw przyznaje w radiowej Jedynce, że to nonsens, bo sąd nie może nakazywać obywatelowi postępowań, które są w gestii organów ścigania. - Wydaje się, że jest to błąd ze strony sądu - ocenia. Jego zdaniem, wprowadzenie ustawy o kompensacie zmniejszyło skuteczność rekompensaty zarówno publicznej, jak i od sprawcy przestępstw. Kłys podkresla, że wprowadzenie 12-tysięcznego limitu jest nieadekwatne do wydatków, jakie trzeba często ponieść na leczenie i rehabilitację, nie wspominając już o utraconych zarobkach.
Marta Kolendowska-Matejczuk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przyznaje, że obecnie obowiązująca ustawa jest w praktyce martwa. Co więcej, Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz uważa, że ustawa powoduje wtórną wiktymizację ofiary. - Nie dość, że ofiary przestępstw poniosły cierpienia, to bardzo często nie mogą oczekiwać pomocy od państwa - mówi w audycji z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać". A obowiązek państwa w tym zakresie wynika też z prawa międzynarodowego. Ukształtowała się ponadto niedobra praktyka w orzecznictwie sądów w tej sprawie
Już w lipcu 2012 roku Rzecznik przesłała do Ministerstwa Sprawiedliwości pismo, w którym zawarła szereg postulatów i wskazywała na pilną potrzebę zmiany ustawy. Ministerstwo przyznaje, że ustawa wymaga nowelizacji, ale zachowuje bierność. - Nie mamy do tej pory odzewu w postaci znowelizowanej ustawy. To są tylko zapowiedzi - mówi Marta Kolendowska-Matejczuk.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało jedynie, że prace nad nowelizacją trwają.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(ag)