Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 16.05.2014

16.05.2014. Eksplozje w Doniecku. "Separatyści mają zamiar zająć lotnisko?" [relacja]

Krymscy Tatarzy otrzymali zakaz demonstracji przed 70 rocznicą stalinowskiej deportacji. Szef polskiego MSZ wrócił z wizyty na Ukrainie i chwali Kijów za reformy. W sobotę odbędzie się drugi etap "okrągłego stołu" jedności narodowej, tym razem w Charkowie. Władze Ukrainy uznały republiki ludowe za organizacje terrorystyczne.
Punkt kontrolny prorosyjskich bojówek pod DonieckiemPunkt kontrolny prorosyjskich bojówek pod DonieckiemPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Galeria Posłuchaj
  • Radosław Sikorski na Ukrainie - relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
  • Merkel za bliskimi relacjami z Rosją - relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
  • ONZ: Na Ukrainie łamane są prawa człowieka - relacja Rafała Motriuka (IAR)
  • Rzeczniczka KE Sabine Berger: wciąż czekamy na oficjalne potwierdzenie tego terminu. Pracujemy bardzo ciężko z przedstawicielami obu stron, by znaleźć porozumienie do końca maja
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

21: 51

Komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele ostrzegł w piątek w Kijowie, że działania Rosji dotyczące wyborów prezydenckich na Ukrainie wpłyną na ewentualne nowe sankcje UE wobec Moskwy. Potwierdził też zamiar sfinalizowania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.
Pytany, czy Ukraina może podpisać pozostałą, handlową część umowy stowarzyszeniowej z UE po tym, gdy swoje umowy z Unią podpiszą 27 czerwca Gruzja i Mołdawia, Fuele powiedział, że "odpowiedź jest krótka - tak". Wskazał, że umowa, której polityczną część podpisano w marcu, jest gotowa i Komisja Europejska oraz Parlament Europejski przedstawiły już swoje stanowisko w jej sprawie.

Unijny komisarz zaznaczył, że przebywa w Kijowie w 70. rocznicę deportacji Tatarów krymskich, przeprowadzonych przez władze radzieckie. - To absolutnie jasny sygnał, że nie uznajemy aneksji Krymu (...) i że nigdy nie zapomnimy o Tatarach krymskich - oświadczył.

21: 30

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał z prezydentem Francji Francois Hollande'em na temat sytuacji na Ukrainie; przywódcy uzgodnili, że Rosji grożą kolejne sankcje, jeśli będzie nadal postępowała w sposób prowokacyjny - poinformował Biały Dom.
- Prezydent Obama pochwalił wysiłki rządu Ukrainy na rzecz zjednoczenia kraju poprzez zorganizowanie wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich 25 maja, które doprowadzą do (...) reform konstytucyjnych - głosi komunikat Białego Domu.
Rosja musi się liczyć ze "znaczącymi kosztami" swych "destabilizujących działań" - czytamy w komunikacie.
W czwartek wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu USA oświadczył, że USA i ich europejscy sojusznicy wyrazili poparcie dla objęcia Rosji sankcjami sektorowymi, jeśli będzie usiłowała zakłócić wybory prezydenckie na Ukrainie.

20:47

Szef Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU) Petro Symonenko ogłosił podczas debaty w TV, że wycofuje swoją kandydaturę z wyborów prezydenckich zaplanowanych na 25 maja. Lider komunistów wyjaśnił, że jego partia uznała, iż wybory nie będą zgodne z prawem.
- Rozumiemy, że walka z odmiennymi poglądami i cenzura dają tylko jedną odpowiedź w kwestii wyborów: będą one, w naszym przekonaniu, niezgodne z prawem. Dlatego Partia Komunistyczna podjęła decyzję o wycofaniu kandydatury po to, by ratować Ukrainę przed tą samowolą, do której obecnie dochodzi - oznajmił Symonenko w toku debat kandydatów na prezydenta w telewizji państwowej.
Również na stronie internetowej KPU pojawiło się wieczorem oświadczenie Symonenki o jego rezygnacji z udziału w kampanii. Podkreślił on w komunikacie, że władze wszczęły "wojnę informacyjną" przeciwko Partii Komunistycznej i jej zwolennikom i "wprowadziły surową wszechogarniającą cenzurę w mediach" na szczeblu centralnym i lokalnym. - Walce z odmiennymi poglądami, z wyznawaniem idei komunistycznych coraz częściej towarzyszą akty fizycznego terroru - oznajmił Symonenko.
Ostatnie sondaże dawały szefowi KPU kilkuprocentowe poparcie. W przeszłości Symonenko wielokrotnie kandydował w wyborach prezydenckich.
6 maja doszło do incydentu z udziałem Symonenki w ukraińskim parlamencie - deputowanych KPU wyproszono z zamkniętego posiedzenia izby w związku z "separatystycznym wystąpieniem" lidera komunistów, jak nazwali je inni deputowani. Nie podano szczegółów tego wydarzenia.

20:34

- Wiem, że jest wam ciężko, gdyż z jednej strony musicie wdrażać reformy, z drugiej - bronić swojego kraju. Ale wytrwajcie. My daliśmy radę, wy też dacie — mówił w Kijowie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Sikorski wyraził przekonanie, że po wyborach prezydenckich 25 maja Ukraina podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.
Po wyborach planowane jest podpisanie części gospodarczej umowy stowarzyszeniowej Ukrainy  z UE.

(TVN24/x-news)

20:27

Rosyjski MSZ skrytykował decyzję parlamentu w Rydze o wprowadzeniu odpowiedzialności karnej za negowanie agresji hitlerowskich Niemiec i ZSRR wobec Łotwy, uznając, że jest to "amoralna próba zniekształcenia historii".
Rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz wyraził oburzenie, że decyzja łotewskiego Sejmu zrównuje ZSRR z hitlerowskimi Niemcami i ocenił, że jest ona "wyraźnie spowodowana koniunkturą polityczną".

Zgodnie z paktem Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 roku, Łotwa, Litwa i Estonia znalazły się w strefie wpływów ZSRR i faktycznie zostały zaanektowane przez Moskwę. Rozpoczął się terror, NKWD zdziesiątkowało elity polityczne i kulturalne tych krajów. W połowie czerwca 1941 roku rozpoczęły się masowe deportacje na Syberię, przerwane atakiem Niemiec na ZSRR.
Niektórzy Łotysze przyjęli nazistów jak wyzwolicieli. Po stronie Niemiec walczyło w sumie około 150 tysięcy żołnierzy łotewskich. Liczba ta obejmuje zarówno walczących w szeregach Legionu Łotewskiego, jak i w dywizjach niemieckich oraz członków batalionów policyjnych.
W roku 1944 Moskwa znów zajęła Łotwę, czyniąc z niej republikę radziecką. Ryga odzyskała niepodległość w roku 1991 po upadku ZSRR

19:57

Krymscy Tatarzy wciąż mają nadzieję, że rosyjskie władze półwyspu cofną zakaz demonstracji wydany przed obchodami 70. rocznicy ich deportacji z ojczyzny - oświadczył przewodniczący Medżlisu (parlamentu) Tatarów krymskich Refat Czubarow.
Obchody rocznicy przymusowego wysiedlenia Tatarów z Krymu przypadają w niedzielę. Czubarow przekazał, że jego rodacy nie rozumieją, dlaczego nie mogą upamiętnić swej największej tragedii narodowej.
Dekret zakazujący demonstracji i imprez masowych aż do 6 czerwca wydał w piątek premier Krymu Siergiej Aksjonow. Wyjaśnił, że podjął tę decyzję, by "uniknąć możliwych prowokacji ze strony ekstremistów, którzy mogą przedostać się na terytorium Republiki Krymu, oraz by zapobiec zerwaniu sezonu turystycznego".
W ostatnich dniach Tatarzy na Krymie narzekają na rewizje dokonywane w ich domach przez rosyjskie służby bezpieczeństwa, które przeprowadzają je tłumacząc to zagrożeniem terrorystycznym. Alarmują także, że do stolicy półwyspu, Symferopola, władze ściągnęły dodatkowe oddziały policyjne.


19:30

Władze Ukrainy uznały samozwańcze republiki ludowe na wschodzie kraju za organizacje terrorystyczne i będą ścigały ich działaczy za terroryzm - oświadczył w piątek zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Mykoła Hołomsza.
W prowadzonych w tej sprawie śledztwach w charakterze podejrzanych występuje ponad 350 separatystów. Ponad stu - w tym czterech Rosjan - znajduje się w aresztach - powiedział Hołomsza w stacji telewizyjnej "5. Kanał".
Śledztwami objęto członków ruchów prorosyjskich, którzy w Doniecku ogłosili powstanie niepodległej Donieckiej Republiki Ludowej, a w Ługańsku - Ługańskiej Republiki Ludowej.
Pod lupą prokuratury znalazło się dwóch parlamentarzystów, których nazwisk na razie nie ujawniono. Wiadomo jednak, że w śledztwie figuruje deputowany Ołeh Cariow, usunięty niedawno z Partii Regionów obalonego w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza.
Od początku trwających na wschodzie i południu Ukrainy prorosyjskich protestów zginęło prawie 130 osób. Winą za ich śmierć władze obarczają separatystów.

19:26

Uzbrojeni prorosyjscy separatyści zajęli koszary Gwardii Narodowej w Doniecku na wschodniej Ukrainie. W mieście słychać eksplozje, ale nie wiadomo, czy mają związek z tymi wydarzeniami.
Tymczasem - według nieoficjalnych informacji - separatyści szykują się do przejęcia tej nocy kontroli nad lotniskiem w Doniecku. Oddział, który ma tego dokonać, liczy około 150 osób, a przygotowania trwały trzy dni.

19:20

Szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Andrij Kobołew przekazał w piątek na rozmowach w Amsterdamie z szefem rosyjskiego Gazpromu Aleksiejem Millerem propozycje Kijowa dotyczące dostaw gazu. Ukraina nalega na obniżenie ceny do 268,5 USD za 1000 m sześc. surowca.
"Stanowisko strony ukraińskiej pozostaje niezmienne. Jest ona gotowa rozliczyć się za gaz pod warunkiem utrzymania ceny na poziomie z pierwszego kwartału br., to jest 268,5 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, i uważa za bezpodstawną i nie do przyjęcia zaproponowaną podwyżkę ceny rosyjskiego gazu o ponad 80 procent" - głosi komunikat Naftohazu po rozmowach.

Rosja żąda obecnie od Ukrainy zapłacenia ponad 3,5 mld dolarów za dostarczony wcześniej gaz, ale Kijów się temu sprzeciwia, argumentując, iż z przyczyn politycznych narzucono mu zawyżone ceny tego surowca. Ukraina domaga się respektowania przez Gazprom ceny za gaz uzgodnionej pod koniec 2013 roku, gdy u władzy w Kijowie był prezydent Wiktor Janukowycz, czyli 268 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Od kwietnia Gazprom podniósł cenę gazu dla Ukrainy do 485 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.
W piątek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak poinformował, że jego kraj jest gotów rozmawiać o obniżeniu ceny, jeśli Kijów spłaci zadłużenie za gaz sprzed kwietnia, czyli 2,2 mld dolarów

19:15

Siły MSW Ukrainy zatrzymały w Ługańsku na wschodzie kraju dowódcę tzw. Armii Północ-Południe Ołeksandra Relkego, który uważany jest za jednego z najbardziej radykalnych bojowników separatystycznych grup prorosyjskich działających w tym regionie.
O zatrzymaniu poinformował w piątek szef resortu Arsen Awakow. Przekazał, że Relke został już przewieziony do Kijowa, gdzie będzie szczegółowo przesłuchany.
Władze Ukrainy zarzucają Relkemu działania dywersyjne w celu obalenia porządku państwowego i przejęcia władzy w kraju. Podejrzewają go także o malwersacje finansowe.
Po przeprowadzonym w niedzielę przez separatystów prorosyjskich tzw. referendum niepodległościowym w Ługańsku ogłoszono powstanie suwerennego państwa o nazwie Ługańska Republika Ludowa.
Władze w Kijowie, podobnie jak państwa zachodnie, nie uznały tego plebiscytu za legalny. Siły MSW przy pomocy wojska kontynuują trwającą od kilku tygodni operację antyterrorystyczną, której celem jest wyparcie separatystów z okupowanych przez nich instytucji państwowych w obwodach donieckim i ługańskim.

18:49

Jeśli po wyborach prezydenckich sytuacja na wschodniej Ukrainie nie ustabilizuje się, Unia Europejska może zastosować nowe sankcje wobec Rosji - oświadczył szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt. Bildt poinformował, że temat możliwych nowych sankcji ministrowie spraw zagranicznych UE omówią w poniedziałek.
- Będą to sankcje wobec rosyjskiej gospodarki i (prezydenta Rosji Władimira) Putina. Doprowadzą one do ogromnej ucieczki kapitału, której jeszcze dotąd nie widzieliśmy - uprzedził.

18:29

Szef MSZ porównał przypadek Kwaśniewskiego do Schroedera. Szef dyplomacji odniósł się do informacji o powiązaniach Aleksandra Kwaśniewskiego ze spółką Burisma. Były prezydent przyznał, że doradza spółce powiązanej z ministrem energii z czasów obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że prezydent nie pełni obecnie żadnej publicznej, więc mu wolno. - Mówiłem już przy okazji (przypadku) Gerharda Schroedera, że emerytowani politycy imają się różnych zajęć - powiedział minister Sikorski.

18:09

Polski minister poruszył również temat ukraińsko-rosyjskich relacji gazowych; przyznał, że czasu na porozumienie jest coraz mniej. Wyraził nadzieję, że obie strony uzgodnią "zdroworozsądkową", a nie polityczną cenę za surowiec. Zaznaczył, że negocjacje prowadzone są wspólnie z Unią Europejską ze względu na potrzebę wspólnej polityki energetycznej UE wobec Rosji. Wskazał też, że pieniądze, które Kijów otrzyma z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, mają być przeznaczone na wsparcie ukraińskiej gospodarki, a nie na "płacenie kosmicznej ceny za gaz".
Tymczasem w Moskwie rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak poinformował, że jego kraj jest gotów rozmawiać o obniżeniu ceny gazu dla Ukrainy, jeśli Kijów spłaci dług za dostawy sprzed 1 kwietnia, wynoszący 2,2 mld dolarów. Łącznie Rosja żąda od Ukrainy zapłacenia ponad 3,5 mld dolarów.
Komisja Europejska zaproponowała przeprowadzenie drugiej rundy konsultacji w sprawie dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu na Ukrainę. Rozmowy mają się odbyć 26 maja z udziałem przedstawicieli UE, Rosji i Ukrainy. Również unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger zapewnił w piątek, że w każdej chwili jest gotowy do przeprowadzenia trójstronnego spotkania z Rosją i Ukrainą w sprawie dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu.
Rzeczniczka KE odrzuciła jednocześnie zarzut prezydenta Rosji Władimira Putina pod adresem Unii, że nie przedstawiła ona Rosji konkretnej propozycji dotyczącej uregulowania sprawy ukraińskiego długu. UE udzieli wspólnej odpowiedzi na list Putina do 18 przywódc
ów krajów europejskich ogłoszony w czwartek - zapowiedziała rzeczniczka.

17:55

Szef polskiej dyplomacji w Kijowie spotkał się ze swym ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Deszczycą. Sikorski mówił m.in., że do połowy przyszłego roku Ukraina może podpisać umowę o ruchu bezwizowym z UE, ale musi w tym celu spełnić kilka warunków. Chodzi o przyjęcie ustawy antydyskryminacyjnej, ustawy o uchodźcach i ustawy o ochronie danych osobowych oraz wprowadzenie paszportów biometrycznych.

17:30

W Kijowie panuje atmosfera reformy - ocenia minister Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji powiedział na konferencji prasowej po powrocie z Ukrainy, że mimo trudnej sytuacji tamtejsze władze wprowadzają ważne zmiany. Uchwalono m.in. ustawę o zwalczaniu korupcji.

Radosław Sikorski dodał, że Polska będzie doradzać Ukrainie, jeśli chodzi o wprowadzenie w życie umowy stowarzyszeniowej, zwłaszcza jej najtrudniejszej części, dotyczącej handlu. Mamy pomagać również przy wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 25 maja. Przebieg głosowania będzie monitorować ponad tysiąc zagranicznych obserwatorów, w tym 116 z Polski. W okręgu donieckim zamkniętych będzie około 1-2 procent komisji wyborczyc

17:00

Prezydent Putin poddał w wątpliwość status krymskich Tatarów jako rdzennych mieszkańców Krymu – zauważa ”Ukraińska prawda”. Odpowiadając na propozycję weterana ruchu narodowego Tatarów Aidera Mustafajewa, by taki status im nadać, Putin odrzekł, że sprawa ta wymaga ”starannego przepracowania”. Oświadczył, że na półwyspie były i inne represjonowane w czasy sowieckie narody. – Oni (Grecy) byli tam wcześniej od nas z wami. Dlatego trzeba się temu wszystkiemu nadzwyczaj uważnie przyjrzeć-  oświadczył.

(Tatarzy krymscy, zdjęcia archiwalne; źr. Espreso TV/x-news)

16:45

Putin nie wspomniał nic na temat zakazu organizacji demonstracji w trakcie rozmów z przedstawcielstem Tatarów.

W piątek władze Krymu, powołując się na niebezpieczną sytuację w południowo-wschodnich obwodach Ukrainy, wydały zakaz demonstracji i innych imprez masowych, który ma obowiązywać do 6 czerwca, co oznacza, że krymscy Tatarzy nie będą mogli przeprowadzić zaplanowanych na niedzielę uroczystości żałobnych z okazji 70. rocznicy ich deportacji z półwyspu.

16:22

Szef MSZ Radosław Sikorski wrócił z Kijowa.

16:13

Jak podaje ITAR-TASS, Putin stwierdził, że władze regionale i federalne są gotowe wspołpracować z tymi, którzy dążą do tego, aby ludziom żyło się lepiej na ich ziemi. - Jednak chcę podkreślić, że nie możemy w żadnym wypadku pozwolić, by krymscy Tatarzy stali się kartą przetargową w jakimkolwiek sporze, w tym na przykład między Rosją a Ukrainą - powiedział Putin na spotkaniu w Soczi z przedstawicielami społeczności tatarskiej.

- Interesów krymskich Tatarów mieszkających w Rosji - na Krymie - nie można bronić w parlamentach innych państw. To nonsens - zaznaczył, czyniąc, jak pisze AFP, jawną aluzję do Mustafy Dżemilewa - legendarnego przywódcy Tatarów z Krymu, który jest deputowanym parlamentu Ukrainy. Dżemilew, któremu Moskwa zakazała wjazdu na Krym i którego zwolennikom na Krymie władze grożą procesami za ekstremizm, wielokrotnie potępiał aneksję Krymu.

Putin stwierdził też, że nie można "wpychać" narodu krymskiego w kwestie sporne, i trzeba sobie uświadomić, że "jego interesy związane są z Rosją".

15.41

Tygodniowe ćwiczenia wojskowe "Steadfast Javelin 1" z udziałem 6 tys. żołnierzy z dziewięciu krajów NATO rozpoczęły się w Estonii. Dowodzi nimi niemiecki generał Hans-Lothar Domroese.
Celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności do współdziałania różnych jednostek z państw Sojuszu oraz gotowości i sprawności bojowej NATO. Gen. Domroese podkreślił, że ćwiczenia są odzwierciedleniem zobowiązania tej Sojuszu Północnoatlantyckiego do kolektywnej obrony w rejonie państw bałtyckich. Scenariuszem ćwiczeń jest odparcie ataku na Estonię.

15.25

- To specyficzny konflikt, który nie do końca rozumiemy - komentuje to, co się dzieje na Ukrainie, w rozmowie z Radiem Merkury, dr Mariusz Marszewski z Instytutu Wschodniego UAM,  jeden z gości trwającego od wczoraj w Poznaniu festiwalu Ukraińska Wiosna.
Jego zdaniem wydarzenia na Ukrainie determinuje fakt, że jest ona dziedzicem kultury Rzeczypospolitej. - To jest rodzaj rokoszu - tak jak szlachta wychodziła w XVII wieku, czy Kozacy w Rzeczpospolitej, z bronią po to, żeby się dogadać. Głównym elementem jest to dogadać się, a nie to walczyć i na szczęście dlatego wydarzenia rozwijają się bardzo powoli - powiedział.
- Dla większości Rosjan, zajęcie Krymu to odzyskanie przez ten kraj jej ziemi i zwykły człowiek stamtąd cieszy się z tego. Krym rzeczywiście był postrzegany jako część Rosji, nawet robiłem takie sondaże kilka lat temu - duża część społeczeństwa uważała, że Krym jest w Rosji, chociaż nie był, a uważali że Dagestan jest za granicą, choć był w Rosji, co pokazuje, że nie do wszystkich ludzi dotarły realne kontury Związku Radzieckiego – podkreślił dr Marszewski.

15.01

- Proszę Polskę i świat o pomoc. Wzywam też Ukraińców do pokojowego rozwiązania konfliktu - te dramatyczne słowa szefa administracji ukraińskiej w Donbasie usłyszano na Zamku Królewskim w Warszawie.
Siergiej Taruta połączył się telefonicznie z uczestnikami konferencji, której gospodarzem był Lech Wałęsa, a gościem inny laureat Pokojowej Nagrody Nobla Mahamed ElBaradei. Mówił o przemocy na wschodzie Ukrainy. Zapowiedział rozmowy okrągłego stołu, w "szerszej formule", niż przyjęto w ubiegłym tygodniu w Kijowie - tamte obrady zakończyły się bez sukcesu. Zaznaczył, że warunkiem jest odłożenie broni.
- Wzywam do pokojowego rozwiązywania wszelkich problemów. Wzywam byśmy o tym rozmawiali przy stole negocjacyjnym, nieuzbrojeni, w warunkach amnestii, żeby razem zrobić wszystko co możliwe dla rozwoju naszego Donbasu - mówił gubernator obwodu donieckiego.
Siergiej Taruta zaapelował o międzynarodową pomoc, by na Ukrainie mogły się odbyć zaplanowane na 25 maja wybory prezydenckie. - Chcemy żyć w pokoju i pójść drogą, jaką poszła Polska – powiedział.

14.44

Donieccy separatyści żądają, aby najbogatszy Ukrainiec, Rinat Achmetow, płacił im podatki.
Doradca samozwańczej Republiki Donieckiej Roman Manekin umieścił oświadczenie w portalu separatystów Noworosja. Zażądał tam, aby pochodzący z Doniecka i kontrolujący dużą część miejscowych zakładów Rinat Achmetow, nie płacił podatków władzom w Kijowie, a przekazywał pieniądze prorosyjskim separatystom. - Z niecierpliwością czekamy na takie oświadczenie pana Achmetowa, albo go w Zagłębiu Donieckim nie będzie - mówił.
Oligarcha wydał ostatnio inne oświadczenie, w którym podkreślił, że Republika Doniecka nie ma żadnych perspektyw, a dołączenie obwodu do Rosji nie ma sensu. Musi on pozostać w składzie Ukrainy.

14.29

- Metody oparte na pokoju, rozwoju, mądrości, a nie bijatyki i strzelaniny - taka jest recepta Lecha Wałęsy na rozwiązanie sytuacji na Ukrainie. Były prezydent podczas otwarcia konferencji noblistów Warsaw Solidarity Forum podkreślił potrzebę solidarności. - To nie chodzi o taką solidarność, by wszyscy robili to samo, trzeba zrobić listę i każde państwo wybierze, w czym uczestniczy - wyjaśnił Wałęsa.


TVN24/x-news

14.12

26 maja możliwe są trójstronne negocjacje w sprawie dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy. Rozmowy mają doprowadzić do zapewnienia, że dostawy surowca nie zostaną zakłócone.

- Dopóki trójstronne negocjacje trwają, dostawy gazu nie powinny być zakłócone. Unia oczekuje, że wszystkie strony będą postępować w sposób wiarygodny, a energia nie będzie wykorzystywana jako broń polityczna - powiedziała rzeczniczka Komisji Pia Ahrenkilde Hansen.

14.04

Kolejne sankcje wobec Rosji będą skuteczne tylko jeśli będą wspólną decyzją wszystkich członków Unii Europejskiej, przekonuje unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. - Tylko takie sankcje mają znaczenie - podkreślił. Jak dodał, pośpiech powoduje rozbieżności. - Potem mamy inną reakcję Bułgarii, inną Cypru i jeszcze inną Francji - wyjaśnił Lewandowski.


TVN24 Biznes i Świat/x-news

13.50

Komisja Europejska odpowie na list prezydenta Rosji odpierając zarzuty. Władimir Putin napisał wczoraj do przywódców 18 krajów importujących rosyjski gaz i narzekał na brak rezultatów dotychczasowych negocjacji w sprawie tranzytu surowca przez Ukrainę.

13.36

Kolejny ogólnoukraiński okrągły stół jedności narodowej odbędzie się w sobotę w Charkowie - poinformował w piątek wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszułynski.
Rozmowy mają rozpocząć się o godz. 12 czasu lokalnego.

13.19

Kryzys na Ukrainie będzie trwał długo - uważa Włodzimierz Surmacz ukraiński artysta mieszkający w Polsce. Jego zdaniem, to co dzieje się na wschodzie i południu tego kraju zmierza w stronę wewnętrznego konfliktu.
Ukraiński artysta odniósł się też do reakcji na wydarzenia na wschodzie Ukrainy władz w Kijowie. Zdaniem Włodzimierza Surmacza, rząd wybiera liberalne podejście, bo nie chce narażać ludności cywilnej na straty.

13.18

Rosja jest gotowa do dyskusji na temat obniżenia ceny gazu dla Ukrainy, jeśli Kijów spłaci zadłużenie za rosyjski gaz sprzed kwietnia, czyli 2,2 mld dolarów - poinformował w piątek minister energetyki Aleksandr Nowak.
- Będziemy o tym rozmawiać, jeśli spłacą chociaż dług na stan z 1 kwietnia - wskazał.

13.17

Prorosyjscy separatyści wycofali się z okupowanych budynków w Mariupolu na wschodzie Ukrainy, gdzie ulice od piątku rano kontrolują patrole złożone z milicji i pracowników lokalnych zakładów przemysłowych, należących do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa.

13.11

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się z p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem. Sikorski rozmawia z ukraińskimi politykami o sytuacji na wschodzie Ukrainy, wyborach prezydenckich 25 maja, a także o drodze Kijowa do integracji z Unią Europejską.
Po wyborach na Ukrainie planowane jest podpisanie części gospodarczej umowy stowarzyszeniowej z UE.

TVN24/x-news

13.08

Jest coraz mniej czasu na porozumienie między Rosją i Ukrainą w sprawie dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu - oświadczył w piątek w Kijowie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Deszczycą.

13.02

Państwa Grupy Wyszehradzkiej widzą potrzebę zwiększenia budżetów obronnych oraz zacieśnienia współpracy w regionie - wynika z wypowiedzi przedstawicieli resortów obrony Polski Czech, Słowacji i Węgier. Do urealnienia budżetów obronnych namawiał szef MON Tomasz Siemoniak.

13.00

Lech Wałęsa apeluje do rządów europejskich o solidarność w rozwiązywaniu konfliktu na Ukrainie. Zaznacza, że nie chodzi o działania kierowane przeciwko Rosji. Były polski prezydent i przywódca ruchu Solidarności podczas debaty na Zamku Królewskim w Warszawie ocenił, że Ukraina poszła złą drogą - w kraju szerzy się przemoc - ale że można temu państwu skutecznie pomóc.

12.21

26 maja mają się odbyć trójstronne negocjacje dotyczące tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy. Powiedziała o tym Polskiemu Radiu rzeczniczka Komisji Europejskiej Sabine Berger. Termin został zaproponowany przez Brukselę, która teraz czek na potwierdzenie z Rosji i Ukrainy. Negocjacje mają doprowadzić do zapewnienia, że dostawy gazu z Rosji do Europy nie zostaną zakłócone. Moskwa ostrzegała, że mogą one być wstrzymane, jeśli Kijów nie ureguluje zaległych płatności za gaz.

11.40

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad stworzeniem unii energetycznej. Poinformował o tym w Warszawie minister do spraw europejskich Piotr Serafin po spotkaniu ze swoim francuskim odpowiednikiem Harlemem Désirem.
Pomysł autorstwa polskiego premiera Donalda Tuska zakłada ścisłą współpracę krajów Unii, a nawet wspólne zakupy surowców, po to by kraje Wspólnoty uniezależniły się od dostaw z Rosji. Wątpliwości pojawiły się jednak po tym, gdy unijny komisarz do spraw energetyki Guenther Oettinger zakwestionował niektóre założenia.

11.31

Do połowy przyszłego roku Ukraina może podpisać umowę o ruchu bezwizowym z UE - przekonywał w piątek w Kijowie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu z kierownictwem MSZ Ukrainy.
Sikorski zaznaczył, że ruch bezwizowy z UE jest możliwy, jednak Ukraina musi spełnić kilka wymogów, m.in. przyjąć ustawę antydyskryminacyjną, ustawę o uchodźcach, ustawę o danych osobowych oraz wprowadzić paszporty biometryczne.

11.20

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło autorów raportu ONZ, dotyczącego łamania praw człowieka na Krymie i wschodzie Ukrainy, o działanie na "zlecenie polityczne" w celu "wybielenia" tymczasowego rządu w Kijowie.

11.16

Na nieco ponad tydzień przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie nieco słabnie największa obawa, że Rosja mogłaby uprzedzić głosowanie zbrojną inwazją - ocenia "Financial Times". Dziennik dodaje, że na użycie siły nie ma zgody nawet wśród wojskowego dowództwa.

10.58

Aleksander Kwaśniewski nie zamierza zrezygnować z zasiadania w radzie dyrektorów działającej na Ukrainie cypryjskiej firmy gazowej Burisma Holdings, której właścicielem jest Mykoła Złoczewski - biznesmen związany z Wiktorem Janukowyczem.

Były prezydent mówił w TVN24, że wobec "gróźb" Władimira Putina o przerwaniu dostaw "błękitnego paliwa" do Europy do czasu zapłacenia zobowiązań gazowych przez Ukrainę, wsparcie dla tej firmy zajmującej się poszukiwaniem i wydobyciem gazu, w tym gazu łupkowego, "jest kwestią strategiczną".

TVN24/x-news

10.47

Na wschodniej Ukrainie pogorszyła się sytuacja w dziedzinie praw człowieka. Takie są ustalenia obserwatorów Komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka.
Zawarto je w raporcie, przygotowanym przez Wysoką Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka, Navi Pillay. Zawiera on listę zabójstw, przypadków tortur i uprowadzeń, w większości dokonanych przez uzbrojone grupy antyrządowe. Raport stwierdza, że przyzwolenie służb bezpieczeństwa na nielegalne działania i przejmowanie miast przez uzbrojone grupy podważa rządy prawa. Autorzy raportu obawiają się też o bezpieczeństwo kandydatów w ukraińskich wyborach prezydenckich 25 maja.

10.34

Władze okupowanego przez Rosję Krymu, powołując się na niebezpieczną sytuację w południowo-wschodnich obwodach Ukrainy, wydały w piątek zakaz demonstracji i innych imprez masowych, który ma obowiązywać do 6 czerwca.
Oznacza to, że krymscy Tatarzy nie będą mogli przeprowadzić zaplanowanych na niedzielę uroczystości żałobnych z okazji 70. rocznicy ich deportacji z półwyspu. W związku z zakazem parlament tatarski, Medżlis, zwołuje w piątek pilne posiedzenie, by omówić sytuację.

10.30

Ukraiński reżyser Oleg Sencow, zatrzymany na Krymie, jest podejrzany o wspieranie terroryzmu. Poinformował o tym jego adwokat. Działacz kijowskiego Automajdanu został zatrzymany 5 dni temu w Symferopolu przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Wkrótce ma zostać przewieziony do Moskwy.

10.10

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger jest gotowy w każdej chwili do przeprowadzenia trójstronnego spotkania z Rosją i Ukrainą w sprawie dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu - poinformowała w rzeczniczka komisarza Sabine Berger.

10.00

Lech Wałęsa w rozmowie z Jedynką nawiązał do ukraińskiej rewolucji. - Zgodziliśmy się na ograniczoną demokrację, bo na więcej nie mieliśmy siły. Należało etapami bezpiecznie iść do zwycięstwa. Ukraina pokazała, że ich odwaga, ich bezkompromisowość doprowadziła do tragedii. To nasza koncepcja zwyciężyła - uważa były prezydent.

Jego zdaniem działacze z Majdanu popełnili wiele błędów. - Podziwiam ich odwagę, ale trzeba więcej mądrości. W życiu trzeba zawierać kompromisy - powiedział.

09.55

Konsultacje kierownictw MSZ Polski i Ukrainy rozpoczęły się w Kijowie. Przed spotkaniem w szerszym gronie ministrowie spraw zagranicznych Radosław Sikorski i Andrij Deszczyca rozmawiali w cztery oczy.

TVN24/x-news

Otwierając konsultacje, Sikorski zaznaczył, że Polska wspiera integralność terytorialną Ukrainy. Wyraził nadzieję, że uda się jej podpisać umowę stowarzyszeniową z UE po wyborach prezydenckich 25 maja. Podkreślił, że będzie je obserwować ponad 100 Polaków.

09.30

Gdyby sfinalizowany został kontrakt w sprawie sprzedaży Rosji przez Francję okrętów desantowych Mistral, byłby to wymowny sygnał słabości Zachodu - pisze "Financial Times". Ocenia, że sojusznicy Francji powinni wspólnie znaleźć inne przeznaczenie dla okrętów.

08.03

Amerykański Departament Stanu zdementował rosyjskie informacje, jakoby na Ukrainie działali amerykańscy najemnicy. Zaprzeczył też informacjom, że USA wspierają Prawy Sektor.
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że koordynator Prawego Sektora Andrij Artiomenko przybył do Waszyngtonu na spotkanie z zastępcą sekretarza stanu, Victorią Nuland. Marie Harf z Departamentu Stanu powiedziała agencji ITAR-TASS, że Vicoria Nuland nigdy nie spotkała się z działaczami Prawego Sektora, a amerykański rząd nie udziela mu wsparcia.

07.50

- Nie chciałbym, aby ktokolwiek w Europie chciał wmówić opinii publicznej, że dzisiaj pierwszym problemem jest nacjonalizm ukraiński, skoro wiemy, że pierwszym problemem jest agresywna polityka Rosi wobec Ukrainy. Uważam za zrozumiałe, że każdy dba o swoją mniejszość, ale wysoce niefortunne jest podkreślanie tego aspektu właśnie teraz - tak Donald Tusk skomentował wypowiedź premiera Węgier Victora Orbana nt. autonomii etnicznych Węgrów na Ukrainie.

TVN24/x-news

Premierzy spotkali się w Bratysławie podczas konferencji nt. globalnego bezpieczeństwa.
- Chyba nie przekonałem Victora Orbana, ale mam wrażenie, że Victor Orban nie przekonał nikogo ze swych słuchaczy - powiedział Tusk.

07.28

Rozpoczęte w czwartek walki w okolicach Słowiańska są kontynuowane w piątek rano - podaje serwis Radia Liberty. W pobliżu wsi Andriejewka i Siemionówka siły rządowe ścierają się z separatystami. Słychać strzały z broni maszynowej.

07.20

Analitycy banku inwestycyjnego Morgan Stanley uważają, że dla firm Visa i MasterCard korzystniejsze będzie opuszczenie rosyjskiego rynku niż pozostanie na nim. Po wprowadzeniu przez Władimira Putina zaostrzonych przepisów dotyczących kontroli operatorów płatniczych, firmy odnotowują znaczne straty.

05.52

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotka się w Kijowie z przedstawicielami ukraińskich władz. Głównymi tematami rozmów będą nadchodzące wybory prezydenckie i sytuacja na Wschodzie Ukrainy. Szef polskiego MSZ spotka się, między innymi, z ukraińskimi ministrem spraw zagranicznych Andrijem Deszczycą oraz z premierem Arsenijem Jaceniukiem i pełniącym obowiązki prezydenta przewodniczącym parlamentu Ołeksandrem Turczynowem.

01.34

Mimo kryzysu na Ukrainie kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiada się za utrzymaniem bliskich relacji z Rosją. Szefowa niemieckiego rządu mówi o tym w wywiadzie dla dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Angela Merkel podkreśla, że między Rosją, a zachodem istnieją głębokie różnice zdań. Nic nie usprawiedliwia też działań Rosji na Ukrainie. Kanclerz nie widzi jednak potrzeby gruntownej zmiany niemieckiej polityki wobec Moskwy. Jak mówi, w średniej i dłuższej perspektywie należy kontynuować bliską współpracę z Rosją, pod warunkiem, że zachowane zostanie minimum wspólnych wartości.

00.00

Europa powinna zaostrzyć sankcje wobec Rosji jeśli będzie to konieczne. Takiego zdania są prawie wszyscy kandydaci na szefa Komisji Europejskiej. W debacie, zorganizowanej w czwartek przez Europejską Unię Nadawców, zmierzyło się 5 polityków: Jean-Claude Juncker z Europejskiej Partii Ludowej , socjalista Martin Schulz, liberał Guy Verhofstadt , Ska Keller z partii Zielonych oraz Alexis Tsipras kandydat Europejskiej Lewicy.

''

IAR, PAP, bk, pp, agkm