Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 17.05.2014

Groźba powodzi. Stany alarmowe przekroczone [relacja]

IMGW informuje, że stany alarmowe przekroczone są na 34 wodowskazach, a ostrzegawcze - na 80, w jednym i drugim przypadku przede wszystkim na Wiśle i jej dopływach.
Zalane gospodarstwo w miejscowości Kurów k. Nowego SączaZalane gospodarstwo w miejscowości Kurów k. Nowego SączaPAP/Grzegorz Momot

Pogoda na weekend: niebo zakryte chmurami >>>

21.24

Poziom wody w Wiśle w Annopolu (Lubelskie) w sobotę wieczorem wyniósł 515 cm i przekroczył stan ostrzegawczy o 15 cm. Według prognoz w niedzielę rzeka przekroczy tu stan alarmowy.

W sobotę wojewoda lubelski wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich nadwiślańskich powiatach kraśnickim, opolskim, puławskim i ryckim. Alarm przeciwpowodziowy został ogłoszony w gminach: Wilków, Łaziska, Józefów nad Wisłą.

20.25

Ponad 5,7 tys. razy interweniowała od czwartku straż pożarna po intensywnych opadach deszczu w woj. małopolskim, podkarpackim, śląskim, lubelskim i świętokrzyskim - wynika z danych PSP.
Jak poinformował rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, w pięciu województwach na południu kraju w czwartek odnotowano ponad 2,4 tys. interwencji, a w piątek - prawie 2350. W sobotę wieczorem Frątczak powiedział, że tego dnia do godz. 19 strażacy interweniowali na południu kraju 742 razy.

19.50

Stabilizuje się sytuacja pogodowa w Małopolsce. Stany alarmowe były przekroczone na 19 wodowskazach, w tym na Wiśle w Krakowie na Bielanach o 54 cm - podał rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski. Opady deszczu w regionie będą coraz mniejsze.

W ciągu ostatniej doby liczba miejsc, w których rzeki przekraczają stany alarmowe zmalała z 29 do 19. Stany ostrzegawcze nadal są notowane na 12 wodowskazach. Liczba alarmów powodziowych zmniejszyła się z sześciu do czterech powiatów. Obowiązują one nadal w powiatach: tarnowskim, oświęcimskim i gorlickim i brzeskim, a także w 13 gminach.

19.40

W sobotę po południu na kilku rzekach w woj. opolskim stany wód przekroczyły poziomy alarmowe. Wprowadzono pogotowie i alarmy powodziowe. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewniło jednak, że nie ma obecnie zagrożenia wylaniami.
Szymon Wiener z opolskiego WCZK podał, że do godz. 17 alarmy powodziowe wprowadzono w Głogówku i Głuchołazach. Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązywały natomiast w powiecie krapkowickim i kędzierzyńsko-kozielskim, a także w mieście Brzegu.

18.00

Podhale. Strażacy wydobywają z jeziora Czorsztyńskiego przyczepy kempingowe porwane przez wodę. Przyczepy stały na brzegu jeziora.

fot.
fot. PAP/Grzegorz Momot

 

17.32

Padający od środy deszcz spowodował przekroczenie stanów ostrzegawczych na kilku rzekach w województwie śląskim, podkarpackim i małopolskim. W Szczawnicy w Małopolsce rzeka wystąpiła z koryta i uszkodziła most. Do kilkudziesięciu domów nie ma dojazdu. - Nic nie mamy. Co gdyby karetka chciała tędy przejechać? Jesteśmy odcięci od świata - żali się mieszkanka Szczawnicy.

(TVN24/x-news)

16.19

Na Lubelszczyźnie - szczególnie w powiecie zamojskim i krasnostawskim - trwa usuwanie skutków piątkowej ulewy. Natomiast powiaty nadwiślańskie szykują się na przyjęcie dużej fali na Wiśle. Rzeka ma przekroczyć o ponad 150 centymetrów stan alarmowy.

W piątek potężne burze przeszły przez Zamojszczyznę. W Zamościu odnotowano kilkaset podtopień domów. Cały czas trwa pompowanie wody z zalanych piwnic. Straty będą też na terenie zalanego ogrodu zoologicznego. Miejska oczyszczalnia ścieków w Zamościu nie ma dostaw prądu. Oczyszczalnia działa obecnie dzięki zasilaniu awaryjnemu. Nadal wyłączonych jest kilka zalanych ulic.

15.42

Na Podkarpaciu alarm powodziowy nadal obowiązuje w ośmiu powiatach. W niedzielę kulminacyjna fala Wisły ma być w Tarnobrzegu (Podkarpackie). Alarm do odwołania obowiązuje w powiatach: jasielskim, dębickim, mieleckim, krośnieńskim, tarnobrzeskim, stalowowolskim oraz dwóch miastach na prawach powiatów, czyli Krośnie i Tarnobrzegu.

15.39

W sobotę po południu poziom wody w Wiśle i jej dopływach ciągle wzrasta, ale w mniejszym tempie - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Kielcach. Alarm powodziowy obowiązuje w czterech gminach woj. świętokrzyskiego.

14.47

Utrudnienia w ruchu na krajowej drodze nr 74 w miejscowości Rogalin pomiędzy Hrubieszowem a przejściem granicznym w Zosinie. Jak informuje lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przyczyną jest warstwa ziemi i błota na jezdni. W miejscu zdarzenia ruch odbywa się wahadłowo, kierują nim policjanci.

14.43

Według danych PSP od czwartku w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim, lubelskim i świętokrzyskim straż pożarna interweniowała ponad 5 tys. razy; ponad 2,4 tys. w czwartek, prawie 2350 w piątek, reszta interwencji miała miejsce w sobotę.

13.55

Według prognoz - jak zaznaczył dyrektor IMGW - fala wezbraniowa na Wiśle powinna dotrzeć do Sandomierza w niedzielę około godz. 11. - Prognozy mówią, że poziom wody powinien wynosić do godz. 22 do 778 cm i następnie będzie opadał do godz. 8 rano w poniedziałek do 744 cm - powiedział. - W roku 2010 w Sandomierzu przelanie nastąpiło na poziomie 807 cm. Jeżeli nie będzie sytuacji związanej z rozszczelnieniem lub pęknięciem wału, to nie powinno się nic stać - zaznaczył Mieczysław Ostojski.

13.05

W sobotę przed południem w miejscowości Gruszka Duża koło Zamościa (Lubelskie) utonął ok. 60-letni mężczyzna. Jego ciało wyłowili strażacy - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Zaapelował, by nie zbliżać się do rwących rzek.

Czytaj więcej >>>

12.21

Sytuacja powodziowa jest pod kontrolą, ale kluczowe będą najbliższe godziny. Na razie nie ma jednak zagrożenia przerwania wałów. Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław Ostojski mówił na konferencji prasowej, że z powodu zanikania opadów, stan rzek za kilka dni zacznie się obniżać.

11.42

Sytuacja powodziowa na Śląsku stabilizuje się. Coraz mniej zgłoszeń otrzymują strażacy, poziom wody w rzekach opada.

11.01

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rzuca dodatkowe siły na zabezpieczenie przed "wielką wodą". Na południu i wschodzie kraju rozpoczyna się "operacja antypowodziowa", w której udział weźmie ponad tysiąc osób - strażacy, policjanci i żołnierze.

Fot.
Fot. PAP/Radek Pietruszka

10.27

Według danych PSP od czwartku w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim, lubelskim i świętokrzyskim straż pożarna interweniowała ponad 5 tys. razy; ponad 2,4 tys. w czwartek, prawie 2350 w piątek, reszta interwencji miała miejsce w sobotę rano.

Czytaj więcej >>>

10.03

Powoli normuje się sytuacja drogowa w Zamościu. W piątek wieczorem nad miastem przeszła potężna ulewa. Zamość został sparaliżowany. Wiele ulic było zalanych wodą.

09.32

Powoli podnosi się stan wód w rzekach w województwie lubelskim. Wieprz przekroczył stan alarmowy w Nieliszu o 48 centymetrów, a w Krasnymstawie zaś przekroczył stan ostrzegawczy o 28 centymetrów. Na Wiśle i pozostałych rzekach woda jest poniżej stanów ostrzegawczych. W Annopolu poziom wody to 443 cm i wzrósł o 23 cm w ciągu minionych 3 godzin. Do przekroczenia stanu ostrzegawczego brakuje tam niewiele ponad pół metra. W Puławach stan wody doszedł do 335 centymetrów. To wzrost o 13 centymetrów w ciągu 3 godzin. Do stanu ostrzegawczego brakuje jeszcze ponad metr.

09.15

Strażacy ewakuowali mieszkańców dwóch budynków w Barcicach. Powodem jest groźne osunięcie się ziemi w pobliżu domów, które zostało spowodowane przez intensywne ulewy.

Źródło: TVN24/x-news

08.51

Na rzekach nadal przekroczone są 34 stany alarmowe, z czego 27 na Wiśle i jej dopływach. Odnotowanych jest około 80 stanów ostrzegawczych - poinformował IAR Paweł Frątczak.

08.36

W sobotę rano Wisła przekroczyła stan alarmowy w Szczucinie na granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego. Powyżej stanu ostrzegawczego znajdują się - podobnie jak w piątek wieczorem - Koprzywianka, Czarna Staszowska i Łagowianka. W regionie nadal spodziewane są opady deszczu.

08.16

- Stabilizuje się pogoda w Małopolsce. Rzeki przekraczały w sobotę rano stany alarmowe w 20 miejscach. Wisła w Krakowie o 6 rano przekraczała stan alarmowy o 12 cm - poinformował rzecznik wojewody Jan Brodowski. Wg synoptyków opady deszczu mają się zmniejszać.

08.10

Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witold Sumisławski uspokajał w Jedynce, że póki co nie ma zagrożenia dużą powodzią. - Najważniejsze, że zbiorniki retencyjne wciąż działają i mają jeszcze rezerwy na przyjęcie dodatkowej ilości wody - podkreślił.

Czytaj więcej >>>

07.52

Noc na Podkarpaciu minęła dość spokojnie, choć zagrożenie powodziowe jeszcze nie minęło. Nadal utrzymuje się wysoki poziom wód w górnym biegu Wisłoki, Wisłoka i Sanu. Jak informuje młodszy brygadier Mariusz Wójcicki z Państwowej Straży Pożarnej w nocy jedynym niebezpiecznym miejscem, gdzie musieli interweniować strażacy była Kolonia Żyrakowska w powiecie dębickim.

07.34

Wezbrane wody rzeki Kamienicy podmyły most i uszkodziły drogę w miejscowości Kamienica.

Fot.
Fot. PAP/Grzegorz Momot

07.26

Po ostatnich ulewnych deszczach sytuacja w Skoczowie w województwie śląskim, gdzie zalanych zostało kilka domów, powoli wraca do normalności. Jednak nadal zamknięty dla ruchu pozostanie most na Wiśle, który mógł ucierpieć w wyniku wysokiego stanu tej rzeki. Jak mówi burmistrz gminy Janina Żagan, najpierw zostanie on otwarty dla pieszych, a dopiero potem dla samochodów. - Starosta najprawdopodobniej będzie musiał zlecić jakieś badania techniczne przeprawy - tłumaczy.

07.01

Hydrolodzy ostrzegają, że może dojść do przekroczenia stanów alarmowych na Odrze. Złe są też prognozy dotyczące poziomu Wisły. Najpoważniejsze potencjalne zagrożenie przerwania wałów przeciwpowodziowych występuje w miejscowości Braciejowice w powiecie opolskim, gdzie wał jest obecnie remontowany i miejscami jego wysokość jest o 80 cm niższa niż docelowa.

06.55

Nie tylko Małopolska z niepokojem patrzy w niebo i walczy z występującą z brzegów wodą. Groźnie jest także w okolicach Sandomierza i na Podkarpaciu. Woda wdarła się do domów, szkoły i szpitala.

Źródło: TVP/x-news

06.51

Straż pożarna w Małopolsce przeprowadzi operację zabezpieczającą przed powodzią. - W górach rzeki są nieobliczalne. Naszym zadaniem jest minimalizowanie ryzyka i ewakuacja ludzi - mówi generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz. W okolicach Chrzanowa strażacy i aspiranci od kilkunastu godzin zabezpieczają folią nowo budowany wał przeciwpowodziowy na Wiśle.

06.30

Wysoki poziom Sanu w Przemyślu.

Fot.
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

06.21

Intensywne opady w deszczu w Zamościu. Prezydent miasta zwołał Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Ściągane są zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z okolicznych miejscowości do usuwania skutków opadów i wypompowywania wody. O zachowanie szczególnej ostrożności na drogach proszeni są kierowcy, ponieważ w niektórych miejscach mogą być uszkodzone studzienki kanalizacyjne. Najgorsza sytuacja panuje na ulicach Starowiejskiej i Peowiaków.

06.04

Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa po opadach deszczu, w Krakowie stan alarmowy spodziewany jest w sobotę, a w Warszawie 22-23 maja - poinformował główny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Rafał Bąkowski.

IAR/PAP/polskieradio.pl/aj, to