Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Izabela Zabłocka 08.08.2014

Rosyjskie bombowce strategiczne naruszają strefę obrony USA

Samoloty Tu-95 mogące przenosić broń nuklearną, w ciągu ostatnich 10 dni przeprowadziły co najmniej 16 wypadów do północno-zachodniej strefy identyfikacji obrony powietrznej Stanów Zjednoczonych - informuje "Washington Times".
Bombowiec Tu-95 może przenosić pociski z głowicami nuklearnymiBombowiec Tu-95 może przenosić pociski z głowicami nuklearnymi Wikipedia

Urzędnicy departamentu obrony USA alarmują, że to bardzo duży wzrost rosyjskiej aktywności.

Szczególna aktywność rosyjskiego lotnictwa jest rejestrowana zwłaszcza w rejonie północno-zachodniego Pacyfiku w pobliżu Alaski, Kanady i wzdłuż zachodniego wybrzeża USA. Odnotowano także jedno wtargnięcie w strefę obrony powietrznej Kanady.

Kilka ostatnich incydentów z udziałem Tu-95 zmusiło amerykańskie myśliwce do poderwania.

Według Beth Smith, rzecznika US Northern Command i North American Aerospace Defense Command (NORAD), loty te zostały ocenione jako rutynowe misje szkoleniowe i ćwiczenia. Jednak inny urzędnik uznał w rozmowie z "Washington Times", że taka aktywność jest bardzo nietypowa i przypomina podobne działania z czasów zimnej wojny, gdy radzieckie maszyny testowały amerykańską obronę powietrzną w ramach przygotowań do konfliktu nuklearnego. - Rosja próbuje sprawdzić nasze reakcje obronne lub nasze systemy dowodzenia i kontroli - powiedział rozmówca gazety.

Admirał  Cecil Haney, dowódca Dowództwa Strategicznego USA już w czerwcu wyraził zaniepokojenie wzrostem działań rosyjskich sił strategicznych dysponujących bronią jądrową. Poinformował, że w maju Rosja przeprowadziła kilka symulacji konfliktu jądrowego.

Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów zdarzają się też w Europie. W kwietniu Holendrzy, Brytyjczycy i Duńczycy podrywali swoje myśliwce, gdy para rosyjskich bombowców zbliżała się do ich przestrzeni powietrznej nad Morzem Północnym.

Bombowce Tu-95 mają zdolność ataku w dzień i w nocy, w każdej części świata. Przenoszą około 20% rosyjskich, strategicznych głowic jądrowych.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

polskieradio.pl/"Washington Times"/iz

''