Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 11.12.2014

Zbigniew Brzeziński: przyjęcie Ukrainy do NATO nie byłoby korzystne

Przyjęcie Ukrainy do NATO nie przyniosłoby niczego dobrego - taką opinię wyraził w wywiadzie dla Polskiego Radia profesor Zbigniew Brzeziński.
Od prawej: prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, Carl Gershman, prezes Narodowego Funduszu Wspierania Demokracji, i prof. Zbigniew Brzeziński podczas konferencji poświęconej dorobkowi Jana Nowaka-Jeziorańskiego w WaszyngtonieOd prawej: prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, Carl Gershman, prezes Narodowego Funduszu Wspierania Demokracji, i prof. Zbigniew Brzeziński podczas konferencji poświęconej dorobkowi Jana Nowaka-Jeziorańskiego w WaszyngtoniePolskieRadio.pl

Były doradca amerykańskiego prezydenta Jimmy'ego Cartera w wywiadzie dla Polskiego Radia tłumaczył, że członkostwo Ukrainy w NATO zaostrzyłoby konflikt z Rosją. - Ograniczony konflikt może być bardziej korzystny dla Rosji niż dla nas, bo może spowodować całkowite załamanie się ukraińskiej gospodarki i systemu demokratycznego. Co w takich warunkach obecność w NATO da Ukrainie i co ta obecność da nam? - pytał profesor. - Trzeba te rzeczy przemyśleć a nie kierować się sentymentem czy sympatią dla Ukrainy, które to uczucia żywię wobec tego kraju od dziecka - podkreślił Zbigniew Brzeziński.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Zwrócił uwagę, że sami Ukraińcy są głęboko podzieleni w sprawie przystąpienia ich kraju do NATO.

Zbigniew Brzeziński w 1938 roku, w wieku 10 lat, wyjechał do Kanady, gdzie jego ojciec został skierowany na placówkę dyplomatyczną. Tam rodzinę Brzezińskich zastała wojna. Zdecydowali się pozostać na emigracji po dojściu komunistów do władzy w Polsce.

Będąc doradcą prezydenta Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego wywierał znaczący wpływ na amerykańską politykę zagraniczną. Postulował zaangażowanie USA w popieranie antysowieckiej partyzantki w Afganistanie i antykomunistycznego ruchu Solidarności w Polsce. Profesor jest tegorocznym laureatem nagrody im. Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Dziedzictwo Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Konferencja w USA >>>

Profesor Brzeziński wziął udział w konferencji "Przyszłe wyzwania dla Polski i spuścizna Jana Nowaka-Jeziorańskiego", którą zorganizowano w rocznicę setnych urodzin kuriera z Warszawy. Podsumowujące wystąpienie wygłosił na niej prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. Organizatorami konferencji były: prestiżowy amerykański "Narodowy Fundusz Demokracji" oraz Ambasada RP w Waszyngtonie.

W konferencji uczestniczyli także m.in. były ambasador USA w Polsce Daniel Fried, Paula Dobriansky z Centrum Nauki i Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Harvarda oraz Andrew Nagorski, przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Wywiady z uczestnikami konferencji będziemy sukcesywnie publikować na stronie internetowej Polskiego Radia.

Jan Nowak-Jeziorański w serwisie internetowym Polskiego Radia >>>

IAR, bk