Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Jaremczak 03.02.2015

Bronisław Komorowski: Polskie Radio odgrywa rolę instrumentu jednoczącego ludzi. Obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia

- Jestem przekonany, że Polskie Radio odgrywa rolę instrumentu jednoczącego ludzi. Pamiętam, kiedy radia słuchało się rodzinnie. Tak pewnie długo jeszcze pozostanie. Bo jeśli coś chcemy wiedzieć, to sami siebie pytamy: co słychać? Nie pytamy: co widać. A o tym, co słychać, najlepiej opowiada radio - mówił prezydent podczas uroczystego sympozjum z okazji 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia.
Prezydent Bronisław Komorowski i prezes Polskiego Radia Andrzej SiezieniewskiPrezydent Bronisław Komorowski i prezes Polskiego Radia Andrzej SiezieniewskiAndrzej Szozda/Polskie Radio
Posłuchaj
  • Polskie Radio świętuje 90-lecie istnienia. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (IAR)
  • Polskie Radio świętuje 90-lecie istnienia. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski o roli radia w przeszłości i jego rozwoju w przyszłości (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Prof. Janusz Adamowski: dzięki cyfryzacji będziemy mogli znacząco poszerzyć zasięg tych programów, które dzisiaj są szczątkowe, myślę o Dwójce i Czwórce (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Polskie Radio świętuje 90-lecie istnienia. Prezydent Bronisław Komorowski (Jedynka)
Czytaj także

Prezydent jest przewodniczącym Honorowego Komitetu Obchodów 90-lecia Polskiego Radia. W jego skład weszło 61 wybitnych postaci świata kultury, nauki i polityki, w tym m.in.: Bogdan Borusewicz - marszałek Senatu RP, Joanna Kluzik-Rostkowska - minister edukacji narodowej, Juliusz Braun - prezes Zarządu Telewizji Polskiej, arcybiskup Wojciech Polak - Prymas Polski, minister kultury Małgorzata Omilanowska, Julia Hartwig, Irena Santor, prof. Roch Sulima, Bohdan Tomaszewski.

Polskie Radio świętuje 90-lecie istnienia>>>

- Polskie Radio to chyba najważniejsze medium opowiadające ludziom wszechstronnie o kulturze - mówi minister kultury. Małgorzata Omilanowska przyznaje, że były takie momenty w historii, kiedy telewizja przejmowała pałeczkę i była mocniejsza w opowiadaniu o kulturze. - Ale dzisiaj, mam wrażenie radio znowu jest od telewizji w tym zakresie bardziej aktywne - podkreśla.

Minister kultury zwraca uwagę, że w programach Polskiego Radia można posłuchać transmisji koncertów czy świetnej literatury czytanej przez znakomitych artystów, a radiowi dziennikarze informują o wystawach, premierach teatralnych i filmowych czy nowościach książkowych.

Także przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia prof. dr hab. Janusz Adamowski uważa, że media publiczne - szczególnie radio - powinno pozostać "nośnikiem kultury wysokiej, dobrej literatury, dobrej muzyki". - Martwi mnie tabloidyzacja mediów. Mam nadzieję, że ten proces ominie media publiczne, zwłaszcza radio, które jest mi bliskie - mówił gość "Sygnałow dnia".

- Kultury wysokiej nigdy nie jest za wiele. Kto chce z niej korzystać, powinien mieć taką możliwość. Takich, którzy będą chcieli skorzystać z kultury wysokiej, zbrzydzonych tą pogłębiającą się, żałosną tabloidyzacją będzie przybywało także w miarę narastania zamożności społeczeństwa, podwyższania poziomu edukacji - dodał.

- Lubię radio. Słucham radia, szczególnie Jedynkę bo tam są interesujące komentarze polityczne, są bardzo dobre informacje - mówi marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Polskie Radio wciąż szuka nowych sposobów na istnienie. Wciąż się rozwija. Obecnie otwiera się zupełnie nowy rozdział w historii Polskiego Radia - cyfryzacja. - Głęboko wierzę, że to będzie sukces - powiedział prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. - W otoczeniu cyfrowym, radio nie może pozostać wyspą analogową - dodał.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski

1 października 2013 roku radio publiczne jako pierwsze w Polsce i w naszej części Europy, rozpoczęło nadawanie w systemie cyfrowym. Na początku cyfrowego radia można było słuchać w Warszawie i Katowicach; teraz także we Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, Opolu, Gdańsku, Kielcach, Krakowie i Poznaniu. Wkrótce dołączą kolejne miasta. W systemie DAB+ dostępne są wszystkie programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy oraz, osiągalne tylko w ofercie cyfrowej, informacyjne Polskie Radio 24, a także Polskie Radio Rytm o profilu muzyczno-informacyjnym.

Jak powiedział Andrzej Siezieniewski, cyfryzacja stwarza możliwość pełniejszej realizacji zadań. Dzięki temu wszystkie stacje Polskiego Radia będą miały zasięg ogólnopolski i będzie można stworzyć kolejnych pięć programów, które zostaną precyzyjnie zaadresowane do konkretnych grup słuchaczy.

Czytaj więcej o radiu cyfrowym>>>

Eksperci podkreślają, że na przestrzeni tych dziewięciu dekad niepodważalna jest rola edukacyjna i kulturotwórcza Polskiego Radia. Krzysztof Michalski, dziennikarz i komentator naukowy Polskiego Radia przypomina, że po odzyskaniu niepodległości ziemie Drugiej Rzeczpospolitej tworzyły trzy systemy zaborcze i to Polskie Radio było najpowszechniejszym uniwersytetem.

Jolanta Wiśniewska, Członek Zarządu Polskiego Radia S.A.

W PRL komunistyczne władze wykorzystywały radio, jako instrument propagandowy, ale nawet wówczas - jak zauważa medioznawca Maciej Mrozowski - Polskie Radio pełniło silną rolę kulturotwórczą. Ekspert podkreśla, że oprócz muzyki, skarbem Polskiego Radia były słuchowiska, reportaże czy dyskusje. Do 1989 roku Polskie Radio było monopolistą. Potem pojawiło się wiele nowych, prywatnych stacji radiowych i Internet. - Mimo rozwoju innych mediów, Polskie Radio wciąż ma dla siebie miejsce - uważa Maciej Mrozowski. Zdaniem medioznawcy, zgromadzone zasoby dźwięków i poziom warsztatowy dają Polskiemu Radiu dobrą pozycję wyjściową do twórczego rozwijania, wzbogacania i różnicowania oferty na przyszłość.

Henryk Cichecki, Członek Zarządu Polskiego Radia S.A.

90 lat Polskiego Radia. "Było i nadal jest prekursorem" >>>

Gościem uroczystości był m.in. prezydent Bronisław Komorowski, który w Radiowej Jedynce przyznał, że radio cały czas obecne jest w jego życiu. Ojciec prezydenta słuchał Radia Wolna Europa, a dziadkowie - Konkursu Chopinowskiego w Polskiego Radia. Jak wspominał, słuchanie tego ostatniego wytwarzało klimat na wiele dni, bo potem w domu rozmawiało się o konkursie.

Obecnie prezydent korzysta z radia, by dowiedzieć się rano o najważniejszych wydarzeniach "przy goleniu". Również język polski wskazuje, że słuchanie jest źródłem informacji, bowiem mówimy "Co słychać?", a nie "Co widać?", gdy chcemy się czegoś dowiedzieć. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że to medium nie jest tak inwazyjne jak telewizja i można robić coś innego słuchając radia.

Bilans osiągnięć

Podczas sympozjum wystąpili również specjaliści ze świata mediów: dr Ryszard Miazek z referatem "Przeszłość. Pionierskie lata radiofonii. Polskie Radio jako nowa instytucja kultury", prof. dr hab. Janusz Adamowski ("Teraźniejszość. Od radia Rzeczypospolitej 2 i pół do radia publicznego") oraz Jan Dworak ("Przyszłość. Miejsce Polskiego Radia w społeczeństwie informacyjnym"). Wspólnie dokonali bilansu osiągnięć Polskiego Radia na przestrzeni lat, a także naświetlili perspektywy i szanse dalszego rozwoju polskiej radiofonii.

Inaugurację obchodów 90-lecia Polskiego Radia poprzedziło nadanie sali konferencyjnej, w której odbyła się uroczystość, imienia Zygmunta Chamca - pioniera polskiej radiofonii i pierwszego dyrektora Polskiego Radia. Dokonali tego wspólnie prezydent Bronisław Komorowski, członkowie Zarządu Polskiego Radia - prezes Andrzej Siezieniewski, Jolanta Wiśniewska i Henryk Cichecki, oraz Andrew Tarnowski - wnuk Zygmunta Chamca.

PolskieRadio.pl na twojej komórce >>>

Od
Od prawej: prezydent Bronisław Komorowski, prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, dyrektor portalu PolskieRadio.pl Andrzej Mietkowski . Foto: Andrzej Szozda/Polskie Radio

Przed uroczystym sympozjum prezydent spotkał się z prezesem Polskiego Radia Andrzejem Siezieniewskim oraz dyrektorem portalu PolskieRadio.pl Andrzejem Mietkowskim.

IAR/asop/mr