Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Agnieszka Kamińska 20.05.2015

Prestiżowe spotkanie europejskich radiowców w Polsce

Do Warszawy przyjechali szefowie publicznych rozgłośni radiowych z Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Wezmą udział w dorocznym spotkaniu Europejskiej Unii Nadawców, Zgromadzeniu Euroradia. Spotkanie potrwa dwa dni.

Europejska Unia Nadawców (European Broadcasting Union – EBU) to organizacja zrzeszająca wszystkie europejskie media publiczne, a także nadawców m.in. z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Zgromadzenie Euroradia jest dorocznym zjazdem przedstawicieli radiofonii, organizowanym zazwyczaj w jednym z państw członkowskich. W 2014 roku odbyło się w Amsterdamie, natomiast gospodarzem tegorocznego spotkania w Warszawie jest Polskie Radio S.A.

Do Warszawy przyjechali delegaci z różnych krajów, władze Europejskiej Unii Nadawców. Zaproszeni zostali liczni eksperci, w tym m.in.: Ingrid Deltenre – Dyrektor Generalna EBU, Jean-Philip De Tender – Dyrektor Departamentu Mediów EBU, Graham Ellis – BBC, Przewodniczący Komitetu Euroradia, Pierre-Yves Tribolet – wieloletni szef wymiany muzycznej EBU.

Prezes Polskiego Radia S.A. Andrzej Siezieniewski ocenił, że wybór Polski na organizatora Zgromadzenia Euroradia jest wyrazem zaufania i uznania liderów radiowego rynku w Europie do polskiego nadawcy i odzwierciedla rolę, jaką Polska obecnie odgrywa w tej organizacji. W opinii prezesa na tę decyzję miała wpływ nie tylko intensywna aktywność międzynarodowa Polskiego Radia w ostatnich latach, ale także, jak mówił, dostrzegane za granicą sukcesy spółki związane m.in. z wdrażaniem naziemnego sygnału cyfrowego.

Dyrektor Generalna EBU Ingrid Deltenre stwierdziła, że Polskie Radio jest liderem cyfryzacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Według niej fakt, że już ponad połowa mieszkańców Polski jest w zasięgu nadawania radia cyfrowego, oznacza ”coraz szersze zaspokajanie współczesnych potrzeb słuchaczy i stanowi inspirację dla pozostałych członków wspólnoty Euroradia do podążania drogą takich samych zmian”.

Delegaci chcą dyskutować o przyszłości radia, na temat potencjalnych szans i zagrożeń dla tego medium w zmieniającym się otoczeniu technologicznym. W programie Zgromadzenia szczególne miejsce zajmuje stan cyfryzacji nadawania w poszczególnych krajach oraz kwestie rozwoju nowych platform odbioru programu radiowego.

Szef działu Współpracy z Zagranicą Polskiego Radia Adam Burakowski podkreślił, że radiowcy będą w Warszawie dyskutować o najważniejszych wyzwaniach stojących teraz przed stacjami radiowymi. - Będą rozmawiać o kierunkach rozwoju radia - w którą stronę radio ma pójść, jakie nowe formaty stosować, w jaki sposób docierać do odbiorców, zwłaszcza do młodych. To jest najważniejsze forum dotyczące radia w Europie - mówi Adam Burakowski.
Warszawa została wybrana na miejsce zjazdu między innymi ze względu na trwający właśnie jubileusz 90-lecia Polskiego Radia.
Przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców podkreślają też, że Polskie Radio jest obecnie liderem nowych technologii w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym przede wszystkim cyfryzacji.

Polskie Radio/IAR