Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Dadura 11.02.2019

Mateusz Morawiecki dla "GPC": Jan Olszewski reprezentował Polskę solidarną

Premier Jan Olszewski uosabiał nasze ideały, na pewno moje ideały. Premier niezłomny. Wzór patriotyzmu, wzór oddania ojczyźnie – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie".

W poniedziałkowym wywiadzie, przeprowadzonym dla "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", premier Mateusz Morawiecki został zapytany, jak Polska powinna upamiętnić Jana Olszewskiego - "wybitną postać polskiego życia publicznego".

Morawiecki ocenił, że Olszewski był niezwykłym człowiekiem, pełnym poświęcenia dla Polski i ludzi, a jednocześnie z niezwykłą aktywnością działał na rzecz niepodległości, sprawiedliwości, demokracji. - Zawdzięczamy mu bardzo wiele, dlatego on bez wątpienia zasługuje nie tylko na tradycyjne upamiętnienia w postaci monumentów czy nazw ulic. Zasługuje na życiowy pomnik, który będzie nie tylko upamiętniał, lecz także kontynuował działalność stanowiącą dorobek jego życia - podkreślił premier.

Na pytanie, co powinniśmy zapamiętać z życiorysu Olszewskiego, jako obrońcy opozycjonistów w procesach politycznych od lat 60. i uczestnika ruchu opozycyjnego do upadku komunizmu Morawiecki podkreślił, że życie b. premiera było spójną całością. Zaznaczył też, że jego droga życiowa naznaczona jest wiernością tym samym wartościom.

- Najpierw w czasie wojny i w Powstaniu Warszawskim, potem podczas działalności w demokratycznej opozycji, a po 1989 r. podczas budowy realnej wolności i niepodległości. To była droga polskiego inteligenta o polskich powinnościach i ciężko wykrawać z niej jakieś pojedyncze fragmenty - wyjaśnił.

"W jakimś sensie jesteśmy kontynuatorami misji Olszewskiego"

Pytany, jak zapamięta Jana Olszewskiego, premier przyznał, że ma związane z nim osobiste wspomnienie, a jako młody chłopak był nawet u niego w domu. Premier przypomniał też, że to właśnie mecenas Olszewski bronił jego ojca Kornela Morawieckiego oraz Andrzeja Kołodzieja i miał okazję wtedy z nim rozmawiać.

- A poza tym głównie z jego premierostwa, ale nie tylko, z powodu dramatycznych poniekąd okoliczności zakończenia jego misji, czyli tzw. nocnej zmiany. To właśnie rząd Jana Olszewskiego przestawił realnie kurs polskiego państwa na członkostwo w Unii Europejskiej i NATO na rzeczywiste zakotwiczenie w strukturach zachodnich. I to rząd premiera Olszewskiego jako pierwszy usiłował wycofać Polskę ze ślepej uliczki dogmatycznej polityki prywatyzacyjnej i gospodarczej, która nie gwarantowała zdrowego rozwoju. On reprezentował Polskę solidarną. W jakimś sensie jesteśmy dziś kontynuatorami jego misji - powiedział premier.

Morawiecki podkreślił przy tym, że cele rządu Jana Olszewskiego, "były rzeczywistą reprezentacją dążeń Polaków – reformy gospodarcze oparte na sprawiedliwości, jawność życia publicznego, której częścią było prawo obywateli do wiedzy o przeszłości ich klasy politycznej, wreszcie prozachodnia orientacja. I nieskrywany patriotyzm, miłość do Polski" - dodał szef rządu. Jego zdaniem "nie chodziło po prostu o antykomunizm, lecz o prawdziwie wolną Polskę". - Tylko z taką postawą można było w sposób wiarygodny demontować pozostałości reżimu - uważa Morawiecki.

"Premier Jan Olszewski uosabiał nasze ideały"

Na pytanie dlaczego odwołany został rząd Jana Olszewskiego, premier wyraził pogląd, że "to był jeden z niechlubnych momentów III RP, w którym wąski interes grup politycznych przeważył nad interesem kraju". - Kiedy w 1992 r. premier Olszewski podjął trud wyrwania Polski z pozostałości PRL, naraził się tym wielu środowiskom, które zwarły szyki, by usunąć go z drogi. Premier Olszewski był proatlantycki i asertywny wobec układu zawartego przy Okrągłym Stole. Nie bał się naruszać interesów różnych grup niezgodnych z interesem Rzeczypospolitej. Za tę postawę w czerwcu 1992 r. zapłacił wysoką cenę - powiedział Morawiecki.

Pytany, na czym polegała siła autorytetu Olszewskiego Morawiecki ocenił, że "ciężko pomyśleć o kimś innym, kto tak ogniskowałby wszystko, co najlepsze w historii Polski XX w.".

- Premier Jan Olszewski uosabiał nasze ideały, na pewno moje ideały. Premier niezłomny. Wzór patriotyzmu, wzór oddania ojczyźnie, patriota inteligentny, człowiek twardego i nieskazitelnego charakteru. Patriota pokroju Traugutta czy Piłsudskiego, w najlepszej tradycji zaangażowanej inteligencji. Z Jego śmiercią przemija pewna epoka. Ale nie przemijają wartości, które śp. Jan Olszewski wyznawał i według których żył i działał - podkreślił Morawiecki w wywiadzie.

W Kancelarii Premiera można się wpisywać do księgi kondolencyjnej

W Kancelarii Premiera w Alejach Ujazdowskich w Warszawie udostępniona jest księga kondolencyjna wyłożona po śmierci premiera Jana Olszewskiego. 
Od dziś do dnia pogrzebu można się do niej wpisywać w godzinach od 9.00 - 19.00. Jest wystawiona w holu, zaraz za głównym wejściem do budynku Kancelarii. 

Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł w czwartek w Warszawie wieku 88 lat.

kad