Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Szewczuk 31.07.2019

Spotkanie Czaputowicz-Maas. Bez zmian stanowisk ws. reparacji

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec podtrzymują swoje stanowiska dotyczące reparacji za wyrządzone przez Niemcy szkody w trakcie II wojny światowej. W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Jacek Czaputowicz i Heiko Maas rozmawiali w Warszawie między innymi o tragicznej historii obu państw.
Posłuchaj
  • Bez zmian w stanowiskach Polski i Niemiec ws. reparacji. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Czytaj także
  • Heiko Maas i Jacek Czaputowicz spotkali się w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
  • Szef polskiej dyplomacji uważa, że "nie ma powodu, by unikać" tematu reparacji w stosunkach z Niemcami
  • Minister spraw zagranicznych Niemiec jest zdania, że "z punktu widzenia prawnego ta sprawa jest dla Niemiec zamknięta"
  • Heiko Maas ocenił również iż, "to, co Polakom wyrządzili Niemcy, to napawa wstydem"

Jacek Czaputowicz zaznaczył, że wizyta szefa MSZ Niemiec jest związana z obchodami 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Wizyta pana ministra Heiko Maasa to dowód bliskich relacji Polski i Niemiec oraz znaczenia, jakie obie strony przywiązują do szczerego, intensywnego dialogu między naszymi państwami - podkreślił. 

Szef polskiego MSZ pozytywnie odniósł się do pomysłu budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie. - W naszej ocenie pomnik powinien stanowić miejsce pamięci, refleksji nad ofiarami i mieć walor edukacyjny, jeżeli dojdzie do powstania tego pomnika. Realizacja idei budowy byłaby ważnym symbolicznym gestem i sygnałem świadczącym o niemieckiej empatii dla polskiej wrażliwości historycznej - powiedział Jacek Czaputowicz.

"Nie unikajmy trudnych tematów" 

Pytany o kwestię reparacji wojennych, szef polskiej dyplomacji podkreślił, że nie należy unikać tematów trudnych we wzajemnych relacjach. - Polacy mają poczucie pewnej niesprawiedliwości, czy też braku zadośćuczynienia za krzywdy, straty doznane w wyniku działań wojennych. Jest to przedmiot debaty publicznej i uważamy, że nie ma powodu, by unikać tego tematu we wzajemnych stosunkach - mówił szef MSZ. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Heiko Maas w Polsce. Niemieckie Media: Warszawa chce reparacji

Jak zaznaczył, resort oczekuje w tej chwili na wynik prac zespołu parlamentarnego ds. oszacowania wysokości reparacji i to ma być jego zdaniem podstawa do dyskusji na ten temat w przyszłości.

Heiko Maas: to co Polakom wyrządzili Niemcy napawa nas wstydem

Mass, który w środę spotkał się z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem, podziękował za zaproszenie do udziału w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i podkreślił, że jest to upamiętnienie "niebywałej siły oporu Polaków". 

Reparacje 1200.jpg
Niemcy: raport ws. reparacji. "Tak" dla Grecji, "nie" dla Polski

- To, co Polakom wyrządzili Niemcy, to napawa nas wstydem. To niewypowiedziane cierpienie, którego Polacy doświadczyli tutaj w Warszawie i w całym kraju, wielu Niemców i mnie osobiście porusza i temu chcę dzisiaj dać wyraz - mówił szef MSZ Niemiec. 

- Twoje zaproszenie Jacku uznaję za szczególny znak zaufania. Jestem wdzięczny też dlatego, bo Niemcy i Polska dzisiaj, 75 lat po Powstaniu Warszawskim jako przyjaciele obdarzają się mocnym zaufaniem - powiedział Heiko Maas. 

"Zamknięta sprawa" reparacji

Pytany o kwestię reparacji wojennych niemiecki minister powiedział, że "z punktu widzenia prawnego ta sprawa jest dla Niemiec zamknięta". 

- Ale pamięć i rozliczenie się np. w ramach takiej wizyty jak tutaj dzisiaj w Warszawie, jak przy różnych okazjach w Niemczech, to nigdy nie będzie zakończone - powiedział.

>>>[DEBATA JEDYNKI] Co dalej z reparacjami wojennymi Niemiec wobec Polski?

Jak zaznaczył szef Heiko Maas, "Niemcy poczuwają się moralnie do swojej odpowiedzialności za II wojnę światową i do tego, co wyrządziła ta wojna Polsce. Nigdy nie wolno nam zapomnieć tych cierpień, które sprowadziliśmy na inne kraje i przede wszystkim na Polskę".

msze