Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Kamil Starczyk 14.02.2020

Sprawa Nowogrodzkiej 6a. Sąd wydał decyzję ws. postanowienia komisji weryfikacyjnej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił postanowienia komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy ulicy Nowogrodzkiej 6a w stolicy. Chodzi o decyzje z 2017 i 2018 roku w sprawie odmowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. 
  • WSA uchylił postanowienia komisji weryfikacyjnej w sprawie Nowogrodzkiej 6a
  • Od postanowień WSA przysługuje odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego
  • Podczas rozprawy przed komisją weryfikacyjną w 2017 roku zeznania złożyły trzy lokatorki, które mówiły o zastraszaniu i nękaniu
pap komisja weryfikacyjna 1200.jpg
Decyzja komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości na warszawskim Targówku

Kamienicę przejęła 11 lat temu spółka, która odkupiła prawa do niej po jej zreprywatyzowaniu na rzecz spadkobierców właścicieli. Grunt przy Nowogrodzkiej 6a trafił w prywatne ręce wraz z lokatorami.

Reprezentujący Komisję Weryfikacyjną adwokat Michał Mosakowski przypominał, że podczas rozprawy w siedzibie Prokuratury Krajowej ówcześni lokatorzy mówili o działaniach mających doprowadzić do ich wyprowadzki.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Śledztwo ws. warszawskiej reprywatyzacji. Kolejne osoby w rękach CBA

- Na podstawie zebranego materiału dowodowego ustalono, że na terenie tej nieruchomości miały miejsce zalania konkretnych lokali. Doszło między innymi do przebicia stropu, a na terenie nieruchomości zalegał gruz. Prowadzony remont trwał od 2013 roku. Część byłych już lokatorów wyprowadziła się na skutek tych działań. Często zamiarem takich działań było zniechęcenie lokatorów komunalnych i doprowadzenie do ich wyprowadzki - powiedział Michał Mosakowski.

kaleta sebastian_1200.jpg
S. Kaleta: Warszawa nie wypłaca pieniędzy pokrzywdzonym lokatorom

Czym jest interes społeczny?

Pełnomocnik spółki, która sprawowała nadzór nad kamienicą przy Nowogrodzkiej, adwokat Marek Nowakowski, twierdził, że działała ona zgodnie z prawem i interesem społecznym. - Czym jest interes społeczny? To jest interes całego społeczeństwa, a nie tylko grupy, która wchodzi w skład tego społeczeństwa. Nie jest interesem społecznym dbanie o lokatorów komunalnych w kamienicy. Tym bardziej, że kamienica należy do podmiotu prywatnego. Nie można przenosić na prywatne podmioty realizacji obowiązków mieszkaniowych gminy - dodał pełnomocnik spółki, która zarządzała zreprywatyzowaną kamienicą.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Nieruchomość przy Kredytowej 6. Uchylona decyzja Komisji Weryfikacyjnej

Podczas rozprawy przed komisją weryfikacyjną w 2017 roku zeznania złożyły trzy lokatorki, które mówiły o zastraszaniu i nękaniu między innymi uciążliwym i przedłużanym w nieskończoność remontem.

Od postanowień WSA przysługuje odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

kstar