Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Kamil Starczyk 29.02.2020

Jak uniknąć koronawirusa? Sprawdź 10 zasad WHO

Wobec ekspansji koronawirusa na całym świecie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w Genewie "Dziesięć rad jak uniknąć zarażenia koronawirusem".

Epidemia koronawirusa rozlewa się na kolejne kraje. Globalnie liczba zarażonych wzrosła do ponad 83 tysięcy, zmarło łącznie 2 867 osób. Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała dziesięć zasad jak uniknąć zakażenia koronawirusem. Przeczytaj i przekaż bliskim oraz znajomym.

korona_badania1200.jpg
Przełom w badaniach nad koronawirusem. W zespole badawczym polski naukowiec

Dziesięć zasad WHO w sprawie walki z koronawirusem:

1. Myć często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie mamy go pod ręką - wodą i mydłem. Wirus może być przenoszony przy dotykaniu zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, a ostrożne zachowanie zmniejsza ryzyko zakażenia.

2. Regularnie czyścić takie powierzchnie, jak blaty biurek w miejscach pracy bądź stołów w kuchni.

3. Upewniać się, czy informacje o Covid-19 pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy sama WHO. Należy np. pamiętać, że infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, nie zaś od dolegliwości w rodzaju kataru.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> List ministra zdrowia ws. koronawirusa. Akcja informacyjna w kościołach

4. Unikać podróży, gdy mamy gorączkę lub kaszel. Jeśli choroba dosięgnie nas w czasie podróży samolotem, należy niezwłocznie poinformować załogę, a po powrocie do domu skontaktować się z zawodowym personelem medycznym i opowiedzieć skąd właśnie powróciliśmy.

5. Należy kichać i kaszleć zasłaniając się rękawem (nie dłonią) lub używać jednorazowej chusteczki, którą trzeba niezwłocznie wyrzucić do śmieci i umyć ręce.


Koronawirus katowice PAP-1200.jpg
W Polsce nie ma koronawirusa. Spotkanie premiera z wojewodami

6. Jeśli masz więcej niż 60 lat i problemy ze zdrowiem w rodzaju niewydolności sercowo-naczyniowej lub oddechowej bądź cukrzycy ryzyko ciężkiej choroby w razie zakażenia zwiększa się. Dlatego należy podejmować dodatkowe środki ostrożności, unikać zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnymi źródłami zakażenia.

7. Jeśli poczujemy się źle, należy pozostać w domu i wezwać lekarza lub zawodowego pielęgniarza, który powinien zapytać nas o symptomy złego samopoczucia, dokąd podróżowaliśmy i z kim kontaktowaliśmy się.

8. Jeśli zachorujemy, należy pozostać w domu, odizolować się od pozostałych członków rodziny - również podczas posiłków - i korzystać z osobnych nakryć, talerzy, półmisków.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Będzie nadzwyczajne unijne spotkanie ws. koronawirusa. Polska inicjatorem

9. W razie uczucia duszności wezwać lekarza.

10. To naturalne, iż żyjąc w otoczeniu atakowanym przez chorobę, odczuwamy niepokój. Należy poszukiwać sposobu, jak sobie w tej sytuacji poradzić, szukać pomocy i sposobu zagwarantowania sobie bezpieczeństwa w miejscu pracy, szkole czy miejscu kultu religijnego. 

Profilaktyka koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz) Profilaktyka koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz)

kstar