Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Kamil Starczyk 30.03.2020

Próbny egzamin ósmoklasisty online. CKE opublikowała arkusz z języka polskiego

CKE opublikowała na swojej stronie internetowej pierwszy z arkuszy próbnego egzaminu ósmoklasisty - arkusz z zadaniami z języka polskiego. Uczniowie mają rozwiązać go w domu, a następnie przesłać do sprawdzenia swoim nauczycielom.

eastnews e-lekcja uczeń 1200.jpg
Próbne egzaminy ósmoklasisty. Sprawdź, jak pobrać arkusze
  • Publikacja arkuszy do próbnego egzaminu ma pomóc uczniom w przygotowaniu się do egzaminu ósmoklasisty w czasie, gdy nie odbywają się lekcje w szkołach w formie tradycyjnej
  • Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i w przedszkolach są zawieszone
  • Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość

Kolejne arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty opublikowane zostaną w następnych dniach:

  • we wtorek - arkusz z zadaniami z matematyki,
  • w środę - z zadaniami z języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).

"Znajdź właściwy arkusz egzaminacyjny, a w języku obcym - również nagranie. Zapisz materiały na dysku komputera. Rozwiązuj zadania na ekranie komputera albo wydrukuj arkusz. Pracuj tak długo, jak wskazano na pierwszej stronie arkusza. Pracuj samodzielnie. Nie ściągaj. Egzamin próbny to szansa na sprawdzenie twoich możliwości. Zapisz rozwiązania w sposób ustalony przez nauczyciela. Wyślij rozwiązania nauczycielowi w uzgodniony sposób. Czekaj na wynik i informację zwrotną - radzi uczniom VIII klas CKE.


1200_Piontkowski_PAP.jpg
"Jesteśmy gotowi". Szef MEN o przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty

Egzamin w czasach zarazy

W ubiegłym tygodniu, informując szkoły o możliwości przeprowadzenia w poniedziałek, wtorek i w środę próbnego egzaminu dla ósmoklasistów, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik podał, że zasady oceniania rozwiązań zadań zostaną w pierwszej kolejności przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO.

"Uprzejmie proszę państwa dyrektorów o udostępnienie tych dokumentów (np. e-mailem) nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przesłanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE" - napisał.

Zaznaczył, że wskazane jest, aby uczniowie - po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE - rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np. w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, numerując kolejno rozwiązywane zadania, na wydruku, korzystając z "zeszytu rozwiązań", który będzie zamieszczony na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie - po wydrukowaniu), na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Co z próbnymi egzaminami ósmoklasisty i maturalnymi? MEN wyjaśnia

Następnie, by uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć/skanów poszczególnych kartek rozwiązań). Po sprawdzeniu prac nauczyciele mają przekazać uczniom informację zwrotną.

nauka-1200-pap.jpg
"Brane są pod uwagę różne scenariusze". Szef MEN o egzaminach ósmoklasistów

Przeprowadzenie egzaminu próbnego dobrowolne

Dyrektor CKE zwrócił się do dyrektorów szkół, by zadbali o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. - Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole - zalecał.

Smolik przypomniał, że przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. "Proponuję, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania" - czytamy w komunikacie.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Zdalne lekcje już ruszyły. MEN uruchomiło specjalny serwis dla nauczycieli i uczniów

Wskazał w nim także, że próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia).

- Za nieuzasadnione uważa się wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów - podkreślił.

1200_szkoła_shutterstock.jpg
Dyrektor CKE: na dziś nie ma w planach przesunięcia terminów egzaminów

Prawdziwy egzamin już za trzy tygodnie

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. W pierwszym dniu uczniowie piszą egzamin z języka polskiego, w drugim z matematyki, a w trzecim z wybranego języka obcego (od lat przeważającą większość uczniów na wszystkich egzaminach zewnętrznych wybiera język angielski). Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

[ZOBACZ TAKŻE] >> Specjalne pasmo edukacyjne dla uczniów i nauczycieli. Sprawdź co, gdzie i o której?

Od czwartku 2 kwietnia Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne mają na swoich stronach internetowych zamieszczać arkusze próbnych egzaminów maturalnych.

kstar