Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Kamil Starczyk 27.12.2020

Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona przeciwko COVID-19. To pielęgniarka ze szpitala MSWiA

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono pierwszą osobę na COVID-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński.
  • W szpitalu MSWiA po 8.00 odbyło się pierwsze w kraju szczepienie przeciwko koronawirusowi
  • Później w całym kraju ruszy tak zwany "etap zero" akcji szczepień
  • Wśród pierwszych osób w kraju, które zostaną zaszczepione, będzie pomoc medyczna
  • Pierwsza partia 10 tysięcy szczepionek Pfizer/BionTech dotarła do Polski wczoraj nad ranem
  • Do końca stycznia do Polski ma dotrzeć około 1,5 miliona dawek szczepionki

- Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana - powiedziała Alicja Jakubowska przed szczepieniem, dziękując dyrektorowi.

- Nie bolało - powiedziała tuż po zabiegu, dodając z uśmiechem, że widać radość w jej oczach.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał w niedzielę 75 fiolek szczepionek. - Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób - wyjaśniała wcześniej Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.

Posłuchaj
00:21 10816226_1.mp3 Pielęgniarka A. Jakubowska o szczepieniach na COVID-19 (IAR)

 

spot 663.jpg
"Zgłoś się na szczepienie". Apel KPRM do medyków

"Kompletnie nic nie poczułem"

Po Alicji Jakubowskiej szczepionkę otrzymał dyrektor prof. Waldemar Wierzba. - Kompletnie nic nie poczułem, chyba z wrażenia - powiedział dyrektor. Po nim szczepionki otrzymał ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz. Po nim zaszczepieni zostali dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy i diagnosta laboratoryjna Angelika Aplas.

- Myślę, że dla wszystkich ta szczepionka ma duże znaczenie, cały świat czekał od początku pandemii na szczepionkę i mam nadzieję, że jeśli Polacy tłumnie i chętnie ruszą na szczepienia, to w końcu wrócimy do normalności - powiedziała Angelika Aplas.

Przed kamerami zaszczepiono jedynie pięć osób spośród wytypowanych do szczepień pracowników. - Pozostała część szczepionek będzie dystrybuowana w klinikach, w których pracownicy zajmują się pacjentami zakażonymi koronawirusem - wyjaśniła Sołtys. Gotowe szczepionki trafią do tych klinik. Tam w gabinetach zabiegowych otrzyma je zgłoszony do szczepień personel. Szczepienia potrwają kilka dni.

morawiecki 1200.jpg
Szczepionki na COVID-19 dotarły do Polski. Premier: to wielki krok w walce z pandemią

Półtorej miliona dawek do końca stycznia

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski powiedział Polskiemu Radiu, że do końca stycznia do Polski ma dotrzeć około 1,5 miliona dawek szczepionki. Jak dodał, cały proces logistyczny jak na razie przebiega zgodnie z planem.

Zgodnie z rządową strategią szczepień, w pierwszej kolejności na COVID-19 będzie mogła się uodpornić "grupa zero", czyli lekarze i pracownicy medyczni. Szczepienia będą darmowe i dobrowolne, już zgłosiło się około 300 tysięcy osób z zerowej grupy.

Czytaj także:

Od połowy stycznia na szczepienia będą mogli się też zapisać Polacy z grupy pierwszej - w tym seniorzy, mundurowi, podopieczni DPS-ów i nauczyciele. Zapisy będą możliwe przez telefon, internet albo osobiście, w przychodni.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zachęca wszystkich do wzięcia udziału w programie szczepień, szczególnie seniorów. Jak dodaje - szczepionki to dla nas szansa na powrót do normalności. W mediach społecznościowych ruszyły już kampanie zachęcające Polaków do zaszczepienia się.

Szczepienia na koronawirusa ruszą dziś nie tylko w Polsce, ale we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak w przypadku innych produktów leczniczych (opr. Maria Samczuk/PAP) Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak w przypadku innych produktów leczniczych (opr. Maria Samczuk/PAP)

mid-20c24059 (1).jpg
Szczepionki na koronawirusa są już w Polsce. Dotarły do magazynu ARM

"Niech rok 2021 będzie rokiem europejskiej odbudowy"

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreśliła w specjalnym wystąpieniu, że zakupiono szczepionki dla wszystkich 450 milionów obywateli Wspólnoty. Przewodnicząca KE dodała, że Unia Europejska zabezpieczyła również szczepionki dla Norwegii i Islandii, państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jak powiedziała, szczepienia pozwolą nam na stopniowy powrót do normalnego życia.

Czytaj także:

- Gdy tylko wystarczająco wiele osób otrzyma szczepionkę, będziemy mogli znów podróżować, spotykać się z rodzinami i przyjaciółmi oraz normalnie spędzać wakacje, za którymi tak tęsknimy. Ale do tego czasu, musimy zachować ostrożność, chronić przed wirusem siebie i bliskich - razem bądźmy bezpieczni. Niech rok 2021 będzie rokiem europejskiej odbudowy i nadziei - powiedziała.

Pierwsze partie szczepionek będzie do Unii dostarczał koncern Pfizer/Biontech, w najbliższych dniach odpowiednie pozwolenia ma otrzymać również inny preparat, firmy Moderna.

ks