Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 10.02.2015

Niepełnosprawne kobiety przeciwko przemocy

Na problem przemocy wobec kobiet niepełnosprawnych chcą w tym roku zwrócić uwagę organizatorki akcji "Nazywam się miliard".
Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych zorganizowało specjalne warsztaty taneczne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych zorganizowało specjalne warsztaty taneczne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.Anna Góral/Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych

Ogólnoświatową akcję pod hasłem "One Billion Rising" zainicjowała w 2011 roku Eve Ensler. Amerykańska pisarka chciała zamanifestować sprzeciw wobec tego, że kobiety padają ofiarami gwałtów i innego rodzaju przemocy. Na przestrzeni dwóch lat do akcji włączyły się setki krajów - 14 lutego organizując pokazy tańca, w których brały udział kobiety i wspierający je mężczyźni.

Warsztaty
Warsztaty tańca zorganizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych z okazji akcji "Nazywam się miliard", fot.: Anna Góral/Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych

W tym roku do udziału w polskiej odsłonie manifestacji - "Nazywam się miliard" - zaproszone są przede wszystkim kobiety niepełnosprawne. Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych zorganizowało specjalne warsztaty taneczne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. - Skala przemocy wobec kobiet niepełnosprawnych jest ogromna - mówi Anna Góral, prezes stowarzyszenia.

Z badań przeprowadzonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że 80% kobiet z niepełnosprawnością doświadcza przemocy.

***

Tytuł audycji: Na wyciągnięcie ręki

Autor: Elżbieta Korczyńska

Goście: Anna Góral (prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych), Krystyna Zowszak-Jastrzębska (wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych), Magdalena Gałaj (psycholog i psychoterapeutka, prowadząca warsztaty tańca)

Data emisji: 10.02.2015

Godzina emisji: 18.40

(fbi/mp)