Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 25.01.2014

Polityczne rozgrywki Viktora Orbana

Premier Węgier zawarł strategiczne porozumienie z Rosją w sprawie budowy elektrowni jądrowej. - Orban chce pokazać swoją siłę, nawet jeśli ma to oznaczać współpracę z Putinem. Chce mieć mocne argumenty wobec innych graczy - mówi "Raporcie o stanie świata" Igor Janke, autor biografii kontrowersyjnego węgierskiego polityka.
W ocenie B. Pęka, po wygranych wyborach Fideszu, Victor Orban będzie zachowywał się racjonalnieW ocenie B. Pęka, po wygranych wyborach Fideszu, Victor Orban będzie zachowywał się "racjonalnie" miniszterelnok.hu

Rosja zbuduje na Węgrzech dwa nowe bloki elektrowni atomowej w mieście Paks. To kolejna decyzja ilustrująca sojusz energetyczny Władimira Putina i Viktora Orbana. Jakkolwiek niewiarygodnie to brzmi, premier Węgier jawi się dzisiaj jako jeden z głównych sojuszników prezydenta Rosji w Europie.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

- To szczególnie szokujące, zwłaszcza kiedy pamięta się to wszystko, co Viktor Orban mówił w roku 1989 jako młody, bojowy polityk. Był pierwszym, który głośno wezwał wojska radzieckie do opuszczenia swojego kraju. W kolejnych latach wielokrotnie podkreślał, że Węgry muszą się dekomunizować i uniezależnić od wpływów rosyjskich - mówi Igor Janke.

Dlaczego Viktor Orban podjął takie decyzje? - Premier bardzo twardo walczy, by postawić gospodarkę Węgier na nogi i zachować przy tym suwerenność. W ostatnich latach jego kraj doświadczał wpływów unijnych w sposób mało przyjemny, a to przecież Orban wprowadzał swój kraj do Unii Europejskiej. Dlatego próbuje szukać sojuszników poza strukturami unijnymi - dodaje rozmówca Dariusza Rosiaka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której zastanawialiśmy się również:

- w jakim kierunku pójdzie ukraińska rewolucja, jak zareaguje władza?

- jak długo jeszcze na granicach Syrii dwa miliony ludzi będą koczować w obozach?

- kiedy komputery kantowe zmienią świat, w którym żyjemy?

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w sobotę od godz. 14.05 do 15.00.