Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Gierczak 07.11.2010

Prześladowania chrześcijan pod okiem zachodnich wojsk

Chociaż brzmi to niewiarygodnie, chrześcijanie są najbardziej prześladowaną społecznością religijną na świecie.
Szacowanie strat po zamachu terrorystycznym w Bagdadzie 31 października 2010.Szacowanie strat po zamachu terrorystycznym w Bagdadzie 31 października 2010. PAP/EPA/SHEHAB AHMED

Obecnie na świecie są 2 miliardy chrześcijan, z czego – według Ośrodka Wolności Religijnej w Waszyngtonie – 200 milionów spotyka się z przemocą wynikającą z wyznawanej przez siebie religii, a 350 milionów odczuwa dyskryminację na tle prawnym w kraju, w którym żyje.

Z prześladowaniami mają do czynienia m.in. na Bliskim Wschodzie. W zeszłą niedzielę doszło do zamachu terrorystycznego w kościele w Bagdadzie, którego dokonała grupa powiązana z Al.-Kaidą. W jego wyniku zginęły 52 osoby.

Spośród wszystkich uchodźców z Iraku, aż 40 procent to chrześcijanie. Utożsamiani z „krzyżowcami”, którzy najechali kraj w ramach religijnej koalicji, którą tak naprawdę koalicją polityczną i z wiarą ma niewiele wspólnego.

- Za zbrodnie „krzyżowców” zapłacą nasi, tutejsi chrześcijanie. I to jest wymiar ideologiczny, ale jest też bardziej przyziemny wymiar, tzn. tych ludzi się bardzo często wywłaszcza. To są często dobrze wykształceni i nienajgorzej prosperujący, za Saddama Husajna, ludzie. W związku z tym, zabranie im majątku jest zwyczajnie opłacalne – tłumaczy Tomasz Terlikowski, naczelny serwisu Fronda.pl.

Pomimo tego, że w Iraku stacjonują wojska państw zachodnich, chrześcijanie nie mogą zbytnio liczyć na ich pomoc, gdyż ci pierwsi obawiają się posądzenia o prowadzenie wojny ze względów religijnych.

- Atakują ich muzułmanie ponieważ współpracują, w ich umysłach, są reprezentantami Zachodu, a ludzie Zachodu ich nie bronią, żeby nie było wrażenia, że przyszli tutaj z misjami. Są podwójnie zostawieni sami sobie – podsumował naczelny Frondy.pl.

O sytuacji chrześcijan w Indiach mówił Krzysztof Renik, korespondent Polskiego Radia w New Delhi.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Rosiaka z Tomaszem Terlikowskim

W pozostałych częściach audycji:

- O starych rywalach Francji i Wielkiej Brytanii, którzy zawierają sojusz wojskowy bez precedensu w ostatnich latach.

- O Tym, jak to jest być dziś Żydem w Niemczech.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Raport o stanie świata 6 listopada 2010" w boksie "Posłuchaj".

"Raportu o stanie świata" można słuchać w każdą sobotę o godz. 15.00.