Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Michał Dydliński 30.11.2017

Państwo pomaga w termomodernizacji. Osoby inwestujące w nią mogą liczyć na wsparcie

Polski Fundusz Termomodernizacji i Remontów jest sprawdzonym rozwiązaniem, na którym mogą wzorować się inne kraje. Mówiono o tym podczas forum w Warszawie, odbywającego się pod hasłem "Finansowanie efektywności energetycznej w Polsce, Czechach, na Słowacji i Litwie".
Wideo
  • Forum dotyczące termomodernizacji. Warto inwestować w tę dziedzinę (Naczelna Redakcja Gospodarcza/Dariusz Kwiatkowski)
Posłuchaj
  • Forum dotyczące termomodernizacji. Warto inwestować w tę dziedzinę (Naczelna Redakcja Gospodarcza/Dariusz Kwiatkowski)

Forum zorganizowała Komisja Europejska we współpracy z Ministerstwem Energii, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Inicjatywą Finansowania Środowiska ONZ.

.

Podobne spotkania organizowane są w całej Europie w celu zintensyfikowania inwestycji i finansowania energii odnawialnej na wielką skalę. Na forach prezentowane są z sukcesem zrealizowane projekty i programy inwestycyjne oraz najlepsze praktyki, uzyskane we współpracy z politykami, bankami, twórcami, autorami projektów oraz małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Wsparcie na termomodernizację

Celem działania Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którego obsługą zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego jest pomoc finansowa dla inwestorów. Ponadto ze środków Funduszu wypłacane są rekompensaty dla właścicieli budynków, w których znajdowały się tak zwane lokale kwaterunkowe.

Pomoc finansowa dla inwestorów, realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne udzielana jest w postaci premii termomodernizacyjnej, która stanowi spłatę za inwestora części kredytu zaciągniętego na realizację określonego projektu.

 
. 

- Wysokość tej premii wynosi 20% kwoty kredytu zaciągniętego przez inwestora na realizację przedsięwzięcia. Jednak wysokość tej premii nie może przekroczyć 16% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i nie może wynosić więcej niż dwukrotność rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych  na podstawie audytu energetycznego - wyjaśnia Tomasz Makowski, specjalista do spraw termomodernizacji i remontów w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Miliony złotych dla inwestorów

W roku bieżącym BGK na premie udzielane ze środków Funduszu Termomodernizacyjnego i Remontów dysponował kwotą prawie 200 mln złotych. Większość tych środków została wykorzystana. Obecnie pozostało na ten cel około 25 mln złotych. Przewiduje się, że inwestorzy, którzy będą chcieli skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Fundusz będą mogli to jeszcze zrobić, pieniędzy nie powinno zabraknąć.
Obawy dotyczą jednak roku przyszłego.

. .

- W projekcie budżetu na rok 2018 znajduje się kwota 20 mln złotych przeznaczona na finansowanie Funduszu Termomodernizacyjnego i Remontów. Trzeba powiedzieć, że budzi to pewne zaniepokojenie, ponieważ Fundusz działa efektywnie od roku 1998 i jest zasilany corocznie kwotami rzędu 150 do 200 mln złotych - podkreśla  Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii SA. 

W planie polityki mieszkaniowej, którą rząd uchwalił w 2016 roku, przewidziano zasilanie Funduszu Termomodernizacyjnego i Remontów  na poziomie 250 mln złotych od roku 2018, z zagwarantowaniem jego istnienia do roku 2021.

Inwestorzy liczą na państwową pomoc

Zdaniem eksperta obecnie rynek oczekuje takiego wsparcia. Jest to rynek przede wszystkim wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które dotychczas są najaktywniejszymi beneficjentami Funduszu. Na środki z niego pochodzące liczą również firmy budowlane, które zajmują się termomodernizacją, a także specjaliści,  uczestniczący  w przygotowaniu tych inwestycji, audytorzy energetyczni i projektanci.

Rocznie, w Polsce około 4 tysięcy obiektów podlega termomodernizacji i remontom, z czego zdecydowaną większość jest finansowana z  udziałem państwowego Funduszu. Poza nim obecnie istnieją jeszcze inne możliwości dofinansowania termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Jeden z programów, który ostatnio zaczął działać w Wielkopolsce nosi nazwę Jessica. W jego ramach udzielane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego niskooprocentowane pożyczki, na warunkach zbliżonych do kredytu z dopłatą z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Istotą tej pożyczki jest to,że oprocentowanie zmniejsza się w miarę uzyskiwania oszczędności energii. Czyli im wyższy efekt energetyczny, tym niższe oprocentowanie. Jest to po pierwsze innowacja w działaniu instrumentów finansowych, a po drugie można tą pożyczką sfinansować praktycznie wszystkie działania, które są związane z obniżeniem zużycia energii w budynkach, czyli poza ciepłem wchodzi w rachubę również energia elektryczna, wykorzystywana np. do oświetlenia czy zasilania wind.

Już w 1998 roku polski Fundusz Termomodernizacji był uznawany za unikalny na wschód od Odry  sposób rozwiazywania problemu docieplenia przede wszystkim  budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej wykorzystywane są też środki unijne , na przykład w postaci dopłat do pożyczek  z  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md