Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 26.01.2016

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

W Polskim Radiu 24 dr Mateusz Zatorski z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu wyjaśniał, jakie dylematy towarzyszą dawcom narządów do przeszczepu i ich rodzinom. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
Posłuchaj
  • 26.01.16 Dr Mateusz Zatorski: „Każdy głos autorytetu mówiący, że transplantacja jest dobra powoduje, że spada społeczny lęk przed nią (…)”.

W Polsce przeprowadza się coraz więcej przeszczepów, ale jest ich wciąż zbyt mało w stosunku do liczby chorych oczekujących na pomoc. Szacuje się, że narządy jednego dawcy są w stanie uratować życie siedmiu osób. Zgodę na oddanie swoich narządów po śmierci wyraził choćby prezydent Andrzej Duda, który jednocześnie zaapelował do Polaków, żeby poszli jego śladem.  

– Zarówno polskie prawo, jak i wypracowane procedury idą w dobrym kierunku. Mówiąc o transplantacji rozmawiamy o bardzo wielu rzeczach. Mamy bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o przeszczep narządów od osób zmarłych. W przypadku żywych dawców jest już o wiele gorzej – powiedział dr Mateusz Zatorski, psychotransplantolog.

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że transplantacja jest jedną z najwrażliwszych moralnie dziedzin medycyny. Z tego względu w promowaniu oddawania narządów bardzo ważne jest zaangażowanie osób uznawanych za autorytety.

– Każdy głos autorytetu mówiący, że transplantacja jest dobra powoduje, że spada społeczny lęk przed nią. Należy jednak pamiętać, że czym innym jest deklaracja, a czym innym sam fakt stania się dawcą – mówił ekspert.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji został ustanowiony w 1966 roku na pamiątkę pierwszego przeszczepu nerki w Polsce. Zabieg przeprowadził zespół lekarzy z I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie 26 stycznia 1966 roku. 

Polskie Radio 24/gm/wj