Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 05.05.2014

Podwyższenie wieku emerytalnego: Trybunał Konstytucyjny zdecyduje co z ustawą

Ustawą, która zrównuje wiek emerytalny kobiet i mężczyzn oraz podwyższa go do 67. roku życia, zajmie się we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Platforma Obywatelska, która przygotowała jej projekt, jest spokojna o konstytucyjność ustawy.
Jak uratować przed krachem system emerytalny?Jak uratować przed krachem system emerytalny?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Andrzej Halicki z PO o ustawie podwyższającej wiek emerytalny (IAR)
  • Andrzej Halicki z PO o uchwalaniu ustawy podwyższającej wiek emerytalny (IAR)
  • Mariusz Błaszczak z PiS o obniżeniu wieku emerytalnego (IAR)
  • Mariusz Błaszczak o ustawie podnoszącej wiek emerytalny (IAR)
  • Wojciech Olejniczak z SLD o postulacie uzależnienia wieku emerytalnego od stażu pracy (IAR)
  • Rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek o wydłużaniu wieku emerytalnego (IAR)
  • Rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek o obietnicach PiS dotyczących wieku emerytalnego (IAR)
Czytaj także

Ustawę zrównującą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn oraz podwyższającą go do 67. roku życia zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz OPZZ i NSZZ "Solidarność", po tym, jak podpisał ją prezydent.

Czy jest alternatywa dla wyższego wieku emerytalnego? >>>

Przepisom zarzuca się między innymi naruszenie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz brak należycie przeprowadzonych konsultacji.

PO spokojne o losy ustawy
Zarzuty dotyczące ustawy podwyższającej wiek emerytalny odpiera poseł PO Andrzej Halicki. Przekonuje, że zanim ustawa została uchwalona, była przedmiotem konsultacji. Polityk przypomniał też, że o zmianach dyskutowano w Komisji Trójstronnej, ale dialog ten został zerwany przez związki zawodowe.
Halicki dodał, że obecna ekipa rządząca przeprowadziła reformę emerytalną, o której mówili poprzednicy, ale - jak mówi - zabrakło im odwagi, by ją przeprowadzić. Poseł jest też spokojny o konstytucyjność przyjętych przepisów.
Tak zwaną ustawę 67 uchwalono w maju 2012 roku. Podwyższenie wieku emerytalnego rząd tłumaczył koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu emerytur i wzrostu gospodarczego.

PiS obiecuje obniżenie wieku emerytalnego

Tymczasem PiS podtrzymuje swoje zobowiązanie dotyczące obniżenia wieku upoważniającego do emerytury. Jak wygra wybory i wróci do władzy.
Szef Klubu Parlamentarnego Mariusz Błaszczak uważa, że przy źle funkcjonującej opiece zdrowotnej ludzie nie będą w stanie dotrwać w pracy do tego wieku. Dlatego PiS obiecuje cofnięcie wieku emerytalnego dla kobiet do 60 lat i dla mężczyzn do lat 65.

Podwyższenie wieku emerytalnego to dopiero początek zmian >>>
Według Mariusza Błaszczaka Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie ma skłonność, do pytania władzy o skutki swoich rozstrzygnięć. Przypomniał, że niedawno prezes Trybunału zwrócił się do rządu o informację, jakie koszty dla budżetu spowodowałby wyrok stwierdzający niekonstytucyjność zmian w OFE.
Jego zdaniem teraz pewnie też zapyta, co będzie jeżeli sędziowie uchylą wiek emerytalny. - To jakaś kpina z sądownictwa, Trybunał Konstytucyjny powinien zachowywać się poważnie - powiedział szef Klubu PiS.

Zarzuty PiS
Według posłów PiS wprowadzenie niekorzystnych reguł wymiaru emerytury dla wszystkich pracowników, którzy już rozpoczęli okres nabywania praw emerytalnych, narusza zasadę lojalności państwa wobec obywateli oraz zaufanie do państwa i obowiązującego prawa.

Wnioskodawcy wskazali jednocześnie, że w zakwestionowanych ustawach zagwarantowano częściowe zachowanie praw nabytych i praw w trakcie nabywania sędziom, prokuratorom i rolnikom.

Pozostałe zarzuty dotyczą między innymi braku prawidłowych konsultacji społecznych oraz dyskryminacji mężczyzn urodzonych w latach 1949 - 1955, którzy dla uzyskania praw do emerytury powinni pracować o 12 lat dłużej niż kobiety.

SLD postuluje uzależnienie wieku emerytalnego od stażu pracy

Wiek emerytalny uzależniony od stażu pracy. To postulat SLD, który - jak zapewnia europoseł Wojciech Olejniczak - pozostaje aktualny.
Czekamy na decyzję sędziów - mówi dziennikarzom Olejniczak. Dodaje, że SLD od początku było przeciwnie podwyższaniu wieku emerytalnego. Zapowiedział, że w 2015 roku, gdy Sojusz będzie współtworzył koalicję rządzącą zadba o to, by wiek emerytalny uzależnić od stażu pracy. W przypadku kobiet - powiedział - to 35 lat i 40 lat, jeśli chodzi o mężczyzn.
Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę dotyczącą wieku emerytalnego w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczył prezes TK Andrzej Rzepliński.

IAR, awi