Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 27.06.2014

Waloryzacja emerytur: rząd planuje zmianę z zasady procentowej na kwotową

Waloryzacja emerytur i rent przez ostatnie lata, poza jednym wyjątkiem w roku 2012, odbywała się na zasadzie procentowej. Rząd proponuje, aby dokonać istotnej zmiany i przejść na waloryzację kwotową. Jak podkreśla Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, potrzebna jest do tego zmiana w ustawie zasadniczej.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz przypomina, jak waloryzowane są obecnie emerytury i jaki zdarzył się pod tym względem precedens.

- Waloryzacja co roku odbywa się na zasadzie podniesienia emerytury o wartość inflacji i o przynajmniej 20-proc. wzrost płac – wyjaśnia minister. – W roku 2012 mieliśmy sytuację trochę inną, kiedy rząd zdecydował się na wprowadzenie jednorazowej waloryzacji kwotowej. Nie o wartość procentową podnosiła się w marcu emerytura, tylko o wartość kwotową, taką samą dla wszystkich emerytur, niezależnie od ich wysokości – przypomina Kosiniak-Kamysz.

TK zakwestionował waloryzację kwotową

Ten sposób kwotowy został jednak w części zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny.

Osoby, które miały wysokie emerytury, argumentowały, że świadczenie jest związane z ich długoletnią pracą, ich bardzo wysokimi kwalifikacjami zawodowymi, i że w związku z tym jednakowa waloryzacja emerytur jest niesprawiedliwa.

Waloryzacja emerytur: kwotowa czy procentowa? >>>

- Takie opinie padały. Dziś przy procentowej waloryzacji pojawiają się zdania, że dla najniższych wartości emerytur to podniesienie o 2 proc., 2,5 proc. to jest bardzo niewiele, czasem kilkanaście złotych. Pamiętajmy, że oprócz różnych zasad, które są w systemie emerytalnym, jedną z bardzo ważnych jest reguła solidaryzmu społecznego i na jej podstawie zaproponowaliśmy w 2012 roku epizodyczną ustawę o waloryzacji kwotowej – wyjaśnia minister. – Ustawa miała charakter epizodyczny, ponieważ opierając się o konstytucję oraz orzeczenie TK, zdawaliśmy sobie sprawę, że na stałe nie możemy wprowadzić waloryzacji kwotowej. W swoim orzeczeniu TK podkreślił jedną bardzo ważną rzecz, że taka waloryzacja kwotowa, w oparciu o przepisy konstytucyjne, które dzisiaj obowiązują, może być tylko epizodyczna – dodaje Kosiniak-Kamysz.

Konieczność zmiany konstytucji

Teraz rząd w swojej propozycji dotyczącej waloryzacji emerytur idzie zatem o krok dalej.

- Jest propozycja zmiany konstytucji, żeby na stałe wprowadzić mechanizm waloryzacji jedną kwotą – wyjaśnia minister.

Rząd nie jest jednak pewien, czy jego pomysł zmiany dokonywania waloryzacji poprze Sejm.

Inne sposoby waloryzacji?

- Do każdego systemu emerytalnego budżet państwa sporo dopłaca. Sposób wyliczania kwoty do podziału na poszczególne świadczenia pozostawałby niezmienny. To dalej byłaby inflacja, musi być jakaś podstawa do wyliczenia tej kwoty, i wzrost płac, tylko byłby inny mechanizm podziału – dodaje Kosiniak-Kamysz.

Ciekawy wydaje się pomysł, na jaki wskazuje część ekspertów, aby waloryzować emerytury i renty wszystkim o inflację, a tylko tym najbiedniejszym o inflację i jeszcze o realny wzrost płac.

Dziś  najniższe świadczenia wynoszące 831 zł brutto pobiera z ZUS około czterystu siedemdziesięciu tysięcy emerytów i rencistów. Do tego dochodzi kilkaset tysięcy osób z KRUS-u.

Elżbieta Mamos, awi