Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 31.07.2014

OFE czy ZUS? Sprawdź, o czym trzeba wiedzieć przed wyborem

Jeszcze tylko do 31 lipca Polacy mogą podjąć decyzję, czy część ich składki emerytalnej ma trafiać do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy na indywidualne subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Przed wyborem pomiędzy OFE i ZUS a samym ZUS warto pamiętać o nowym sposobie wyliczania emerytur.
Do 31 lipca tego roku podejmujemy decyzję czy pozostajemy w OFE i nasza składka będzie dzielona miedzy subkonto w ZUS i OFE. Do 31 lipca tego roku podejmujemy decyzję czy pozostajemy w OFE i nasza składka będzie dzielona miedzy subkonto w ZUS i OFE.Glow Images/East News

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zmieniły się zasady wyliczania emerytur - dostaniemy tyle, ile odkładaliśmy - przypomniał na antenie Polskiego Radia Rzeszów dr Jacek Rodzinka, ekonomista z rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Dawniej brano pod uwagę staż pracy, średnią krajową, teraz - tylko kwotę, którą zaoszczędzimy.

Nowe emerytury o 1200 zł niższe od starych. Co na to Polacy? >>>
Ekonomista wyliczył, jakiej wysokości emerytury można się spodziewać w przyszłości. Po 40 latach pracy i odkładaniu 20 procent naszych poborów przez 20 lat, możemy liczyć na emeryturę w wysokości 40 procent tych dochodów.

Już wiadomo, że spełniły się przewidywania Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej, który spodziewał się miliona osób w OFE.

Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego (OFE) >>>

Polacy na decyzję o tym, gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłą emeryturę, mają czas do końca lipca. Mają wybór OFE i ZUS albo tylko ZUS. Wyboru można było dokonywać od 1 kwietnia.

Aby być w OFE, trzeba złożyć w ZUS deklarację. Można to zrobić osobiście, wysłać listem lub przesłać drogą elektroniczną. Deklarację wypełniają tylko te osoby, które zdecydują się na wybór OFE.

Jeśli ktoś chce, by całość jego składki przekazywana była do ZUS, nie musi niczego wypełniać.

Decyzję będzie można zmienić za dwa lata

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie musi być ostateczna. Będzie ją można zmienić za dwa lata. Następne czteromiesięczne okienka na ewentualną zmianę decyzji otwierane będą co cztery lata.

Efekt zmiany przepisów
Możliwość wyboru pojawiła się w związku ze zmianą przepisów dotyczących systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 lutego tego roku. Oprócz zlikwidowania obowiązku przynależności do OFE nowe przepisy przewidziały przekazanie 51,5 % oszczędności zgromadzonych w OFE do ZUS.

OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje.

Wybierzesz: OFE czy ZUS, i tak musisz oszczędzać na emeryturę >>>

Ignacy Morawski, główny ekonomista FM Banku PBP o wyborze ZUS a OFE: to jak iść czy nie iść na wybory.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/PAP, awi