Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 31.10.2014

Emerytury: tzw. suwak bezpieczeństwa już obowiązuje. Jak działa?

W piątek zaczął funkcjonować mechanizm tzw. suwaka bezpieczeństwa. Został on wprowadzony ustawą z 6 grudnia 2013 roku, a jego głównym zadaniem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa naszym emeryturom. Rozwiązanie to ma jednak zarówno zalety, jak i wady.
Emerytury: tzw. suwak bezpieczeństwa już obowiązuje. Jak działa?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan wyjaśnia, jak działa tzw. suwak bezpieczeństwa /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Jeremi Mordasewicz mówi o zaletach tzw. suwaka bezpieczeństwa /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Jeremi Mordasewicz wypunktowuje wady tzw. suwaka bezpieczeństwa /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Jak działa mechanizm suwaka bezpieczeństwa wyjaśnia Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

- Kiedy ubezpieczony osiąga wiek o 10 lat niższy od wieku emerytalnego, jego składki dotychczas przekazywane do Otwartego Funduszu Emerytalnego będą przekazywane już do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego kapitał zgromadzony w OFE będzie również sukcesywnie przekazywany do ZUS i tam będzie waloryzowany zgodnie ze wzrostem Produktu Krajowego Brutto – tłumaczy Mordasewicz.

Zalety suwaka bezpieczeństwa

To rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety.

- Zaletą suwaka bezpieczeństwa jest zmniejszenie ryzyka, że trafimy akurat na dołek na giełdzie, kiedy będziemy zamieniać nasze oszczędności zgromadzone w OFE na kapitał zaksięgowany w ZUS – mówi ekspert Konfederacji Lewiatan.

Wady mechanizmu

Jeremi Mordasewicz wypunktowuje także wady tego rozwiązania.

- Wadą zastosowania suwaka jest skrócenie okresu, w którym możemy oszczędzać na emeryturę w OFE, bo oznacza to, że nasz kapitał będzie krócej gromadzony i krócej będzie przez Otwarte Fundusze Emerytalne pomnażany. Po drugie, na skutek suwaka więcej pieniędzy będzie księgowanych na naszych kontach w ZUS, ale jednocześnie mniej pieniędzy zasili za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych polskie firmy – wyjaśnia Mordasewicz.

Suwak bezpieczeństwa obejmie osoby, które 30 października 2014 r. miały dziesięć lat lub mniej do emerytury. Dotyczy to kobiet urodzonych przed 31 października 1961 roku i mężczyzn urodzonych przed 31 października 1957 roku.

Elżbieta Mamos, awi